شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵

معاون تحقیقات وزیر بهداشت اعلام کرد:

ایرانی‌ها چه قدر به زندگی امیدوارتر شده‌اند؟/ مهمترین علل مرگ در ایران چیست؟

مردم

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت طی گزارشی بر اساس تازه‌ترین داده‌های جهانی بار بیماری‌ها، برخی از مهمترین پیشرفت‌های نظام سلامت طی ۲۷ سال گذشته را تشریح و مهمترین علل مرگ در ایران را معرفی کرد.

به گزارش مفدا، مطالعه بار بیماری‌ها، جامع ترین و دقیق‌ترین مطالعه اپیدمیولوژیک جهانی است که سالانه توسط انستیتوی سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه  واشنگتن در سیاتل آمریکا و با مشارکت چندین هزار محقق از کشورهای مختلف دنیا انجام می‌شود و روند مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها و صدمات و نیز چالش‌های سلامت را با استفاده از روش‌های دقیق و قابل مقایسه، در سطوح ملی، منطقه‌ای و جهانی توصیف می‌کند
 
 مطالعه مهم جهانی بار بیماری‌ها در سال ۲۰۱۷  با بودجه ۲۷۹ میلیون دلاری و با مشارکت ۳ هزار و ۶۷۶ محقق از ۱۴۶ کشور از جمله  ۲۰۰ محقق از ایران، انجام و نتایج آن نوامبر ۲۰۱۸، در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده است.

این مطالعه شامل ۳۸ میلیارد برآورد صورت گرفته ، حاصل بررسی ۳۵۹ بیماری و صدمات  و ۸۴ عامل خطر سلامت در ۱۹۵ کشور و منطقه جهان است؛ برآوردهایی که  به بررسی روند  پیشرفت کشورها  در شاخص‌های مهم سلامت و میزان دستیابی به اهداف شاخص‌های توسعه پایدار ۲۰۳۰ می‌پردازند.

۸۲  میلیون ایرانی چه قدر به زندگی امیدوارتر شده‌اند؟

دکتر رضا ملک زاده از نویسندگان همکار مطالعه جهانی بار بیماری‌ها در ۲۰۱۷، با اشاره به این که مطالعه، برای نخستین بار ، نرخ جمعیت در ۱۹۵ کشور مورد بررسی را اعلام کرده است، گفت: ایران با جمعیت ۸۲.۲  میلیون نفر، دارای سرانه درآمد ناخالص ملی  ۱۷.۵ هزار دلار ، نرخ باروری ۱.۷ و متوسط سال‌های تحصیل  ۷.۸ سال است.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سن امید به زندگی در ایران در سال ۹۶  را برای زنان ۷۹.۴  و برای مردان ۷۵.۵  سال اعلام کرد و گفت: این درحالی است که سن امید به زندگی مورد انتظار و پیش بینی شده برای زنان ایران درسال گذشته، ۷۷  و مردان ۷۰ سال بود که این نشان از پیشرفت سریع‌تر ایران در دستیابی به شاخص جهانی افزایش سن امید به زندگی به ویژه در بین زنان دارد.

به گفته وی،  سن امید به زندگی زنان ایرانی در سال ۹۶ ، در مقایسه با ۲۷ سال پیش از آن (سال ۶۹)، بیش از ۹ سال و در مردان ۱۰ سال افزایش یافته است.

کاهش مرگ و میر کودکان ایرانی، فراتر از انتظار

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به روند مرگ و میر کودکان ایرانی (یک مرگ به ازای ۱۰۰۰ تولد) ، شمار مرگ کودکان زیر ۵ سال کشور را در حال حاضر، ۱۴ مورد در هر یک هزارتولد اعلام کرد و گفت: ۲۷ سال پیش، شاهد مرگ بیش از ۶۴ کودک زیر ۵ سال به ازای یک هزار تولد بودیم.

دکتر ملک زاده خاطرنشان کرد: روند مرگ کودکان زیر یک سال ایرانی نیز نشان می‌دهد در حالی که در سال ۶۹، مرگ ۵۰ کودک زیر یک سال به ازای ۱۰۰۰ تولد گزارش شده ، در سال ۲۰۱۷ این رقم به ۱۲ مرگ رسیده است.

وی یادآور شد: مرگ و میر کودکان زیر یک سال و زیر ۵ سال ایرانی در سال ۶۹  بیش از عدد مورد انتظار بوده است. اما در سال گذشته، مرگ و میر کودکان، حتی کمتر از عدد پیش بینی شده بوده و در این زمینه ایران به پیشرفت‌های بسیار خوبی دست یافته است.

چه تعداد ایرانی سال گذشته فوت کردند؟

رییس پژوهشکده بیماری‌های گوارش و کبد  دانشگاه علوم پزشکی تهران، شمار مرگ و میر هر دو جنس در جهان طی سال ۲۰۱۷ را ۵۶ میلیون (۳۰.۵ میلیون مرد و ۲۵.۵ میلیون زن) برشمرد و با اشاره به سهم ۲.۹ میلیون نفری خاورمیانه از این تعداد مرگ در سال ۲۰۱۷ ( ۱.۷ میلیون مرد و ۱.۲ میلیون زن) ، افزود: در سال گذشته، ۳۸۰ هزار مرگ برای ایران شامل ۲۲۰ هزار مرد و ۱۶۰ هزار زن ثبت شده است.

دکتر ملک زاده با تاکید بر افزایش طبیعی شمار سالانه مرگ‌ها  در کشور،  درباره روند مرگ و میر استاندارد شده سنی در ایران طی سال‌های ۶۹  تا ۹۴  گفت:  آنچه  در بررسی روند مرگ‌های یک  کشور مهم  تلقی می‌شود «شاخص مرگ و میر استاندارد شده سنی» (یک مرگ به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر) است که بررسی سال‌های یاد شده نشان می‌دهد میزان مرگ و میر استاندارد شده سنی در ایران بسیار کاهش یافته و این کاهش در کل جهان  و خاورمیانه نیز رخ داده است.

مهمترین علل مرگ  در ایران / سرعت سرسام آور چند بیماری کشنده و ناتوان کننده

مجری بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران،  در ادامه، فهرستی از علل مهم مرگ و میر در ایران طی ۱۰ سال گذشته  و روند تغییرات (افزایش یا کاهش) هر یک از این علل ارائه کرد و گفت: بیماری‌های قلبی عروقی با ۲۷ درصد افزایش، سکته مغزی با  ۱۹ درصد افزایش ، آلزایمر با ۱۰۳ درصد افزایش، صدمات جاده ای با ۳۱ درصد کاهش، بیماری های قلبی ناشی از فشار خون بالا با ۵۵ درصد افزایش ،  دیابت با ۷۶  درصد افزایش، بیماری های مزمن انسدادی ریوی با ۴۰ درصد افزایش، بیماری های مزمن کلیوی با  ۵۶ درصد افزایش،  اختلالات نوزادی با ۶۰ درصد کاهش، بیماری های عفونی دستگاه تنفسی با ۰.۶ درصد افزایش، نواقص مادرزادی با ۵۴ درصد کاهش مهمترین علل مرگ در ایران را تشکیل می‌دهند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.