پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۸

حاشیه‌های سخنرانی رئیس جمهور به مناسبت روز دانشجو؛

جلسه‌ای پر از شور و نشاط سیاسی با چاشنی شعارهای تند دانشجویی+ فیلم

16 آذر

ساعت ۱۳ ظهر روز سیزدهم آذر ماه سال ۹۷ و اینجا سمنان دانشگاه علوم پزشکی، مکانی که بنا است رییس جمهور روز دانشجو را درمیان دانشجویان دانشگاه‌های استان سمنان بگذراند.

به گزارش مفدا، فضای شهر خبر از حضور مهمان می‌دهد. رئیس جمهور در ابتدا بنا دارد در میان مردم شهر سخنرانی کند و سپس به جمع دانشجویان بپیوندد.

پلان اول/شهر سمنان و حال و هوای حضور رئیس جمهور

شهر حال و هوای خاصی دارد بنرها، تیزرها و بیلبوردهای بزرگ شهر تصویر رئیس جمهور را با لبی خندان نشان می‌دهند و نوشته زیبایی را با خود به همراه دارند با این محتوی که «رئیس جمهور محبوب به شهر سمنان شهر علم، ادب و اخلاق خوش آمدی».

 به دانشگاه که می‌رویم همان شور و اشتیاق مردم شهر را با چاشنی جوانی می‌بینیم. تعداد زیادی از دانشجویان  آمده‌اند در مقابل ریس جمهوی سخن بگویند و یا سخن دوستان خود را بشنوند. دانشجویانی که این روز را روزی برای از خود گفتن می‌دانند.

با یکی از دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سمنان سخن می‌گویم وی تاکید دارد که بدون معرفی خود سخن بگوید و برایم تعجب آور نیست زیرا همچنان دیوار بی اعتمادی میان دانشجویان و مسئولان دانشگاه دیوار بلندی است.

به خواسته او احترام می‌گذارم و از وی خواهش می‌کنم حس و حال خود را از حضور رییس جمهور بیان کند. وی می‌گوید زمانی که بنا است در سال تنها یک روز بتوانی با شجاعت در برابر دومین رده مسئولیتی بلندبالای کشور سخن بگویی هم هیجان داری و هم کمی رنجیده می‌شوی.

از وی دلیل رنجشش را که می‌پرسم ابراز می‌دارد: نمی‌شود در چند ساعت حرف‌های تلمبار شده یک سال را بیان کرد اما با این همه در دانشگاه کوچکی مانند سمنان حضور رئیس جمهور نعمتی است که مطمئن هستم دانشجویان خود را برای ظهور در این حضور آماده کرده‌اند.

وی در پاسخ به این سئوال که ارتباط مسئولان رده بالای کشور با دانشگاه را چگونه می‌بینید؟ با لبخند می‌گوید: این ارتباط اصلا ایجاد نشده است و شما تنها تعداد معدودی از مسئولان را می‌بینید که سالانه یک بار حتی به دانشگاه بیایند. این افراد مسئولان رده بالا هم نیستند و گاه برای بیان نظر خود در مناظرات و یا کرسی‌های آزاداندیشی آن هم در دانشگاه‌های بزرگ حاضر می‌شوند. من فکر می‌کنم مسئولانی که از دل دانشگاه‌ها  وارد حوزه مسئولیتی خود شده‌اند خیلی زود دانشجویان و دانشگاه را فراموش می‌کنند.

پلان دوم/ داخل سالن برگزاری مراسم

وارد سالن می‌شوم البته با سختی بسیاری برای حضور در سالن با کاغذ و قلم؛ اما بالاخره در فضای سالن برگزاری جلسه قرار می‌گیرم.

 حدود ۱۵ دقیقه بعد سالن دیگر پر شده است. جایی در میان دانشجویان برای ثبت حاشیه‌های جذاب و دوست داشتنی این دیدار مهم انتخاب می‌کنم اگر چه نمی‌شود  برای ثبت این همه شور و هیجان نشست و مدام سالن را پایین و بالا می‌کنم.

سالن زیر شعار است از سویی تعداد بسیار دانشجویان تشکل‌های با گرایش اصول‌گرا را می‌بینم که با تغییر دادن شعر حمید هیراد این یک بیت را مدام می‌خوانند که «شوخیه مگه وعده بدی نتونی تو باید پای حرف خودت بمونی» و مسئول تنظیم صدای سالن هم گاهی برای خالی نبودن عریضه ترانه‌های مختلف از جمله ترانه زیبای «ایران» سالار عقیلی را در میان شعر دانشجویان با صدای بسیار بلند پخش می‌کند و دانشجویان که بساط خواندنشان به هم خورده است فریاد می‌زنند «کمش کن کمش کن».

آن سو اما دانشجویان تشکل‌های با گرایش اصلاح‌طلب حضور دارند با دستبندهای سبزی که به دست بسته‌اند و شعارهایی همچون «پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» و «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» و «رفراندم رفراندوم».

شور و هیجان سالن بالا است و از هر سویی صدایی می‌آید و من تلاش دارم ثبت کننده بهترین لحظات دانشجویی دانشجویانی باشم که در کنار هم با نگاه‌های متفاوت اما در زیر لوای پرچم سبز و سفید و سرخ ایران در انتظار دیدن ریس جمهور خود هستند.

پلان سوم/ورود رئیس جمهور و مسئولان به سالن همایش

 وزیر بهداشت که وارد سالن می‌شود سالن یکپارچه تشویق است و به حدی این تشویق‌ها ممتد و بلند است که دکتر هاشمی را مجبور به عکس العمل می‌کند و وی با بلند کردن دستان خود به سمت جمعیت از این استقبال تشکر می‌کند.

حدود ۳۰ دقیقه است که سالن با نوای دانشجویان همراه شده است و نظم خوبی برای حضور دکتر روحانی ایجاد شده.  خبرنگاران که حدود ۱۱ نفر در قسمت خانم‌ها دیده می‌شوند و عکاسان که بیش از ۱۵ نفر به چشم می‌آیند همه در انتظار ثبت خبر و تصویر این واقعه مهم هستند.

 عکاسان که به خط می‌شوند و لنز دوربین‌ها که به سمت در ورودی مهمانان سالن می‌چرخد همه متوجه می‌شوند تا دقایقی دیگر دکتر روحانی، رئیس جمهور کشور وارد سالن خواهد شد.

در این هنگام شعر «دوباره ایران» در حال پخش شدن است و دانشجویان تشکل انجمن اسلامی استقبال خوبی از این شعر کرده و متن شعر را با خواننده همخوانی می‌کنند.

یکی از دانشجویان نزدیک به ورود روحانی فریاد می‌زند «یا حسین» که تعدادی می‌گویند «میرحسین» و به یکباره سالن در صدا و شعار فرو می‌رود و تعداد زیادی از دانشجویان بسیجی در پاسخ فریاد می‌زنند «نه سبزیم نه بنفشیم تو دنیا می‌درخشیم» و در ادامه شعار «مرگ بر فتنه گر» سر می‌دهند.

رئیس جمهور که وارد سالن می‌شود تعدادی دست می‌زنند، تعدادی صلوات می‌فرستند و تعدادی شعار می‌دهند و شنیدن شعارها در این حجم از احساسات کمی سخت می‌نماید.

مجری در حال خوش آمد گویی به روحانی است که همان گروه بسیجی بر می‌خیزند و بلند می‌گویند «تورم گرانی جواب بده روحانی» و دانشجویان تشکل انجمن اسلامی نیز فریاد می‌زنند «بسیجی واقعی همت بود و باکری». دوئل زیبایی که همان تضارب اندیشه و نگاه‌های متفاوت در دانشگاه را نشان می‌دهد که بدون بی‌احترامی به یکدیگر هر کدام تلاش دارند دیدگاه خود را بیان کنند.

در ابتدا رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان به پشت تریبون رفته و حضور رئیس جمهور در سمنان را به وی خوش آمد می‌گوید.

مجید دانایی خواستار حمایت بیشتر از طرح تحول سلامت است و این طرح را موجب پوشش باکیفیت و  ۱۰۰ درصدی مردم در حوره بهداشت و درمان در شهر سمنان می‌داند.

وی به تحریم‌های دشمنان  نسبت به کشور اشاره می‌کند و ادامه می دهد: اگر امروز استکبار جهانی به اهداف کوتاه مدت خود در تحریم دست پیدا نکرده است به دلیل وجود دانشمندان و اساتید جوانی است که در دانشگاه‌ها در حال تلاش و فعالیت هستند و گمنام می‌باشند.

پلان چهارم/ صحبت‌های نمایندگان تشکل‌های دانشجویی کشور

در ادامه مسؤولان برخی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های استان سمنان یک به یک برای سخنرانی در حضور رئیس جمهور فرا خوانده می‌شوند و تقریبا سالن یک پارچه گوش شده است و طرفداران هر تشکل در انتظار شنیدن و نشان دادن حمایت‌های خود هستند.

امیر حسین نظری، دانشجوی رشته پزشکی و نماینده تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سمنان اولین نفری است که پشت تریبون و دقیقا در مقابل دکتر روحانی برای ایراد سخنرانی خود قرار می‌گیرد.

وی در ابتدای می‌گوید: یکی از برکات نظام اسلامی همین است که یک دانشجوی ساده می‌تواند در برابر یک مسئولان بلند پایه کشور حرف‌های خود را بزند.

 وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید در حالی پنج سالگی خود را پشت سر گذاشته که کلید به اصطلاح تدبیر شما در گشودن بسیاری از قفل‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ناکام بوده است.

نظری به بیان تعداد سوال پرداخت و جمعیت در برابر سئوال‌های وی اقدام به پاسخگویی کرده و در برابر هر سئوال که می‌پرسید شد؟ می‌گویند نشد.

وی سئوال‌های خود را اینگونه مطرح کرد: شما وعده دادید تا اعتبار را به پاسپورت ایرانی برگردانید و همچنین عزت به پول ملی بازگردد، آیا شد؟ شما وعده دادید با آمدن برجام تمامی تحریم‌ها بالمرّه و در روز اجرای توافق لغو می‌شود آیا این وعده‌تان محقق شد؟ و جمعیت با «نشد» سخنان نظری را همراهی و تائید کردند.

مسیر بندگی خدا سریعتر از مسیر بردگی آمریکا شما را به مقصد خواهد رساند

این دانشجوی بسیجی با بیان این که غرب در سراشیبی افول است خطاب به روحانی اظهار داشت: به حبل الله متوسل شوید زیرا مسیر بندگی خدا سریعتر از مسیر بردگی آمریکا شما را به مقصد خواهد رساند.

وی با بیان این که زمین خوردن شما زمین خوردن ما است گفت: به جوانان دانشگاهی اعتماد کنید و مدیران لایق را در کابینه خود به کار گیرید. دوستان را باید در سختی شناخت آنهایی که دولت را رحم اجاره‌ای خود می‌دانستند امروز دم از عبور از شما می‌زنند و امروز باز ما مردم هستیم که در کنار شما خواهیم ماند و دست یاری به سمت شما دراز کرده‌ایم.

یک موی شما را به هزار هزار اجانب نمی‌فروشیم

نظری خطاب به روحانی گفت: ما یک موی شما را به هزار هزار اجانب نمی‌فروشیم و امیدواریم شما هم به دستان پینه بسته جهادگران توجه کنید. وی در پایان چفیه‌ای که از رهبری هدیه گرفته است را به رییس جمهور تقدیم می‌کند.

در ادامه زهرا امیری، دانشجوی رشته علوم آزمایشگاهی و نماینده انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با این بیت که «ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ما است»، به نبود هاشمی رفسنجانی و مشکلات دانشگاه آزاد پس از این اتفاق اشاره کرد و گفت: بعد از فوت آیت الله هاشمی وضعیت دانشگاه آزاد اصلاً مناسب نیست و برخوردهای سلیقه‌ای با فعالان دانشجویی و اخراج اساتید تنها به دلیل داشتن تفکراتی مخالف، دانشگاه را به جولانگاهی برای خودنمایی عناصر خارج از دانشگاه تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: کار به جایی رسیده است که نام دانشگاه آزاد تبدیل به پارادوکسی خنده دار شده است و باید از رئیس جمهور پرسید که پس از فوت آیت الله رفسنجانی برای انتصابات غیرقانونی در راس این دانشگاه چه کرده‌اند؟ ما همان‌هایی هستیم که هرکدام یازده نفر را برای شما پای صندوق‌های رای آوردیم اما امروز از خودمان می‌پرسیم تحقق وعده‌ها چه شد؟ نه تنها آنانی که در حصر هستند بلکه تمام زندانیان باید آزاد شوند.

این فعال دانشجویی نسبت به وضعیت کارگران و مشکلات معیشتی در کشور اعتراض کرده و بیان داشت: امروز کار به جایی رسیده است که صدای اعتراض کارگران هفت تپه، فولادگران خوزستان و معلمان به گوش می‌رسد و جان کلام این که من حس می‌کنم شما از مواضع خود عملا کوتاه آمده‌اید که در این زمان تعدادی از دانشجویان فریاد زدند «مدعی آزادی وادادی وادادی».

وی به ایجاد کمیته مشورتی دانشجویان با حضور رئیس جمهور اشاره کرد و ابراز داشت:  در این کمیته می‌توان به پیگیری موضوعات سیاسی بالاخص در خصوص تشکل‌های دانشجویی سیاسی پرداخت که نشاط در تشکل‌ها و جامعه را به دنبال دارد.

با همکاری مجلس به برگزاری رفراندوم در این خصوص بپردازید

این فعال دانشجویی از ارائه طرح اصلاح قانون اساسی به رهبر معظم انقلاب سخن به میان آورد و تاکید کرد: با این کار می‌رود تا دیگر شاهد رد صلاحیت نخبگان سیاسی در کشور در هنگام انتخابات نباشیم. می‌توانید با همکاری مجلس به برگزاری رفراندوم در این خصوص بپردازید.

چرا هنوز هم در دانشگاه با تهدیدهای نهادهای امنیتی روبه رو هستیم؟

در ادامه یاشار صادقی، دانشجوی پزشکی و دبیر انجمن اسلامی دانشگاه سمنان و عضو شورای مرکزی خانه نشریات دانشجویی خطاب به دکتر روحانی، بیان داشت: مگر شما نگفتید دانشگاه امن می‌خواهیم نه امنیتی چرا هنوز هم در دانشگاه با تهدیدهای نهادهای امنیتی روبه رو هستیم؟

وی ادامه داد: برخی در داخل و برخی در خارج کشور به دنبال عدم سیاسی شدن دانشجویان هستند، حال آن که رهبر انقلاب فرمودند «خدا لعنت کند کسانی را که تلاش می‌کنند قشر دانشجویی ما را غیر سیاسی کنند».

صادقی به حمایت برخی تشکل‌های دانشجویی از خارج دانشگاه اشاره کرد و گفت: برخی از این دانشجویان از پایگاه های سیاسی خارج دانشگاه خط می‌گیرند و هدف دارند دانشگاه غیر سیاسی باشد و کاری به حوزه سیاست نداشته باشد.

این فعال دانشجویی به رفع کامل حصر اشاره کرد و ابراز داشت: هنوز هم میرحسین موسوی و کروبی در حصر به سر می‌برند در حالی که بنا بود حصر از میان برود. در این هنگام تعداد زیادی از دانشجویان با شعار «مرگ بر فتنه گر» مانع از ادامه صحبتهای صادقی شدند و عده‌ای دیگر در سالن فریاد زدند «پیام ما روشنه حصر باید بشکنه».

وی بیان داشت: انقلاب اسلامی با تکیه بر استقلال، آزادی، جمهوری و عدالت موفق شده.. که دانشجویان مانع از ادامه دادن سخن وی شدند و یک صدا فریاد زدند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی».

کشور را بر پایه عملیات روانی پیش می‌برید

 نوبت به امیر رضا اسلامی آخوندی، دانشجوی کارشناسی ارشد زمین شناسی اقتصادی و نماینده جنبش اتحاد دانشجویی دانشگاه دامغان می‌شود. وی در ابتدا گفت: شما کم و بیش از مشکلات کشور آگاه هستید و بر همین اساس کشور را بر پایه عملیات روانی پیش می‌برید.

این فعال دانشجویی بیان داشت: شما با لباس روحانیت و با وعده‌های فراوانی وارد چرخه انتخابات کشور شدید و بنا بود چرخ زندگی مردم و چرخ سانتریفیوژه‌ها با هم بچرخد لااقل چرخ زندگی مردم از کار نیفتد اما محقق نشد.

آخوندی بیان داشت: جامعه ما در حال حرکت به سمت اداره سرمایه داری است بر همین اساس خودرو سازان و بانک‌ها با مردم به گونه‌ای نادرست رفتار می‌کنند. شرکت‌های خودروسازی دولت را تهدید می‌کنند و به راحتی حق مردم را زیر پا می‌گذارند و این گونه است که کشوری که چرخه تولید است سراغ پولشویی می‌رود.

وی در پایان گفت: منتظریم ببینیم در سال ۱۴۰۰ روحانی مچکریم را چگونه خواهید گفت.

مسئولان دانشگاه به دانشجویان به چشم دردسر نگاه می‌کنند

رامتین دبستانی، دبیر مجمع خوب ( مجمع تخصصی خیریه های دانشجویی وزارت بهداشت  درمان و اموزش پزشکی) نیز در پشت تریبون بیان داشت: ضمن عرض سلام و احترام حدمت حضار گرامی و رییس جمهور منتخب که رکورد   حضور در دانشگاه را در این روز برای  ششمین سال متوالی   شکسته اند  و عرض تبریک پیشاپیش به مناسبت روز دانشجو

  به جای آوردن این سنت حسنه  و پسندیده شایسته تقدیر است هرچند کاش توفیق این تریبون چند دقیقه ای یکبار در سال، مثل فعالیت روز افزون دانشجویان گسترش می یافت و در سطحی ملی نصیب بقیه دوستان هم می شد

به حکم ۱۶ آذر، به حکم دانشجویانی که حضور ندا رند ، به حکم شعار امروز عزت خواهی  و به حکم گفته های خود شما دانشگاه پرچم دار ازادی و نقادی خردمندانه است و به نمایندگی تمامی کانون های فرهنگی وزارت بهداشت و وزارت علوم و ۱۴ مجمع تخصصی  تشکیل شده ان هم طی ۲ سال ، که هدف تشکیل انها قطعا چیزی جز تعالی فرهنگ قشر هوشیار دانشجو نبوده آغاز می‌کنم

 جناب آقای رئیس جمهور این کشور به عمر تاریخی تمدنی خویش سابقه ی استبداد دارد گویا استبداد به صورت یک ژن در اکثر  ما وجود دارد و به محض رسیدن به قدرت فعال می شود.

حضرت علی (ع)  در نامه‌ای به مالک اشتر می‌فرمایند: من از پیامبر(ص) بارها شنیده‌ام که می‌گفت پاک و آراسته نیسست امتی که در ان امت  زیر دست نتواند بدون لکنت زبان حق خود را از قوی دست بستاند. شما به فرموده حضرت عمل کردید و فرمودید: به من و دولت من انتقاد کنید  و  منتقدین را فرزند خود خواندید.

آقای رییس جمهور گفتمان اعتدال جناب عالی از جنس فرهنگ بود ،که مردمان بیایید بجای بگو مگو ، گفت و گو کنیم چه کسی گفته است  انتقاد باید با  لحنی تند و توهین امیز  همراه باشد ؟

دولت شما قصد ندارد گره از دست و پای فعالیت‌های فرهنگی باز کند؟  تا کی نظام مجوز دهی باید پا بر جا باشد؟. باور بر این بود که رایست محترم جمهوری با انتخاب مدیرانی جسور تر راه را برای دخالت‌های غیر فرهنگیان در امور فرهنگی می‌بندند.

۴۰ سال گذشت اما دولت هنوز تکلیف خود و  ما را با مقوله‌ای به نام موسیقی و تئاتر در دانشگاه حل نکرده است البته، از اتفاقات خوب تشکیل کانون‌های تئاتر و موسیقی و امثال آن است و حلال‌های حرام شده‌ای که درست همینجا که بنده ایستاده‌ام اتفاق می افتاد وپس از ان  شاهد حضور پر رنگ تر بانوان روی صحنه بودیم.

در ادامه احمد رضا زراعتی، دانشجوی مهندسی پزشکی و دبیر شورای صنفی دانشگاه صنعتی شاهرود نیز بیش از ۲۰ دقیقه به مشکلات صنفی دانشجویان اشاره کرد و گفت: امیدوارم حمایت از اختراعات دانشجویی تنها به ثبت اختراعات منجر نشود و تا مرحله تولید انبوه و تولید محصول پیش برود.

 وی ادامه داد: حمایت شما از دانشجویان در صندوق رفاه بسیار محدود و ناچیز است به نحوی که کمک هزینه لپ تاپ در حالی که قیمت لپتاپها به بیش از شش میلیون تومان افزایش یافته است حدود ۶۰۰ هزار تومان است.

در پایان علی اکبر بیرقی بیان داشت: شما قول رفع حصر را داده بودید اما امروز پس از گذشت بیش از پنج سال در این خصوص کوچکترین اقدامی را انجام نداده‌اید.

 در این زمان دسته‌ای از دانشجویان فریاد می‌زدند «پیام ما روشنه حصر باید بشکنه» و در پاسخ تعدادی از دانشجویان فریاد می‌زنند« پیام ما روشن هر فتنه گر دشمن»

پلان پنجم/سخنرانی رئیس جمهور

و اما نوبت به حضور دکتر روحانی رسید که دانشجویان هر کدام با شعارهای خود تلاش داشتند سمت و سوی صحبت‌های رئیس جمهور را به سمت نگاه خود هدایت کنند.

روحانی روز دانشجو 97

رئیس جمهور به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان استان سمنان حضور یافت و گفت: نقد حق شماست و این نقدی سازنده و دلسوزانه و به نفع کشور خواهد بود. وی با اشاره به برخی مشکلات کشور اظهار کرد: ما در مسائل مهم و سرنوشت سازی که محل اختلاف است بر اساس قانون می‌توانیم به همه‌پرسی و رفراندوم روی بیاوریم که البته برای رسیدن به این مهم نیز تایید رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را نیاز داریم.

به گزارش مفدا، رئیس جمهور با بیان اینکه همه چهره‌های زیبای جنبش دانشجویی در سراسر کشور از فداکاری سه دانشجو نشات می‌گیرد، گفت: این یک پیام بسیار مهم برای ماست که اگر یک تعداد اندک در مسیر حق ایستادگی کنند، خداوند برای ده‌ها و صدها سال آینده در تاریخ اذهان یاد این افراد را گرامی می‌دارد.

روحانی با بیان اینکه در سال ۳۲، ۴۲ و بعد از آن دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز به رهبری امام (ره) هدف بلندی را به ثمر رساندند، گفت: من افتخار دارم در آن دوران و در دوران نهضت اسلامی، طلبه حوزه علمیه قم و دانشجوی دانشگاه تهران باشم و فضای ایستادگی و مبارزه را در هر دو محیط و با تمام وجود حس کنم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در میان حوزه‌ها در رأس این ایستادگی حوزه علمیه و در میان جنبش‌های دانشجویی دانشگاه تهران در خط مقدم قرار داشتند، تاکید کرد: دیگر دانشجویان و دانشگاه‌ها نیز در این مسیر حرکت می‌کردند و موفق شدند خواسته‌های خود را به سرانجام برسانند.

وی با بیان اینکه آن چه امروز در دانشگاه می‌بینیم، به معنای پیروزی در دانشگاه است، خاطر نشان کرد: چه زمانی در کشور چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما به راحتی و با آزادی سخن خود را بیان کند و به خوبی دولت را نقد نماید. این نقد حق شماست و این نقدی سازنده و دلسوزانه و به نفع کشور خواهد بود.

روحانی خطاب به دانشجویان با بیان اینکه بین ما که امروز در مسئولیت هستیم و شما یک تفاوت اساسی وجود دارد، تصریح کرد: ما نماینده واقعیت جامعه و دانشجویان نمآینده‌ایده آل که از آینده‌ای درخشان‌تر سخن می‌گوید، ذهن و فکر دانشجو در مسیر ساختن ایرانی آبادتر، عالم‌تر و مستقل‌تر است، آنجایی که ما هستیم زود یا دیر شماها نیز به آن خواهید رسید و لذا باید گفت همان‌جا به‌عنوان مسئولیت جامعه حضور خواهید داشت و اداره کشور را بر عهده خواهید گرفت، پس امروز باید خودتان را برای آینده مدیریت کشور آماده کنید.

اداره کشور و جامعه کار پیچیده‌ای است

رئیس جمهور در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر این که اداره کشور و جامعه کار پیچیده‌ای است، گفت: حتی اگر دشمن ستمکار و قداری چون امریکا و اسرائیل نداشته باشیم باز هم اداره کشور کار پیچیده‌ای است. به ثمر رساندن طرح تحول سلامت کار آسانی نیست و اینکه در طول ۵ سال گذشته حقوق کارگران و کارمندان بیش از تورم بوده نیز به آسانی به دست نیامده است. این که امروز دریافتی و مستمری اقشار تحت فشار، نسبت به قبل ۵ برابر شده، نشان از تلاش دولت دارد.

وی در انتقاد به اعتراض دانشجویان در خصوص تورم بیان داشت: تورم را نه من شایسته آن هستم که بگویم چند درصد است و نه دیگری ... ما مرکزی در این کشور داریم که نامش بانک مرکزی و مرکز آمار است این افراد باید آمار تورم را بگویند.

روحانی با بیان اینکه شرایط امروز ما مطلوب نیست، اظهار داشت: اگر ادعا می‌کنیم که در برابر آمریکا باید بایستیم که باید هم بایستیم، این را نیز باید بدانیم که در جنگ زد و خورد و درگیری وجود دارد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه بنا نیست در جنگ همیشه ما یا دشمن پیروز ماجرا باشیم، گفت: هم جنگ بدر داریم هم جنگ احد و در میدان جنگ باید خود را آماده کنیم .اینکه برویم داخل جنگ و به فرمانده خود به دلیل اینکه ما تیر خورده‌ایم و او سالم است، اعتراض کنیم، نشان جنگنده بودن نیست.

وی در تکمیل صحبت‌های خود تصریح کرد: میدان جنگ تحمل سختی فراوان می‌خواهد و مانند در خانه ماندن نیست. از سال ۹۲ که با کمک مردم مسئولیت اجرا بر عهده ما بوده است تا اواسط سال ۹۶ روند تورم کاهنده بود و به اعتراف همه عقلا و محققان و اقتصاد دانان، تورم ۴۰ درصد در هنگام تحویل دولت توسط این کابینه به ۷ تا ۸ درصد کاهش پیدا کرده بود.

بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم در کشور جمع شد

روحانی اضافه کرد: اما این سوال مطرح است که در سال ۹۶ چه شد که ما با مشکل تورم جدید روبرو شدیم. در پاسخ به این سوال باید دید چه عواملی دست به دست هم دادند که این موضوع اتفاق افتاد. در ابتدا باید پرسید موسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی در چه زمانی راه اندازی شد که موجب شد مردم به خیابان‌ها بیایند و موجی از مال باختگان در رنج و ناراحتی احیای حقوق خود را طلب کنند. این ستم را به مردم چه کسانی کردند که هنگامی که دولت در مقابل آنها قرار گرفت به ما نامه ۹۰ امضا زدند که به اینها دست نزنید. لذا ما چه می‌توانستیم کنیم؟ آیا ما در برابر این مسئله چه باید می‌کردیم؟

وی در برابر اعتراضات دانشجویان در خصوص حقوق‌های نجومی گفت: کل حقوق نجومی که شما از آن حرف می‌زنید چند میلیارد است، بروید سراغ سه هزار میلیارد دلاری که از پول نفت خورده شد و هنوز هم هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم در کشور جمع شد و ما ناچار شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان برای مال‌باختگان به بانک مرکزی پرداخت کنیم.

روحانی با بیان اینکه چه کسانی بودند که ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی راه انداختند، تصریح کرد: ریشه‌های این افراد روشن و آشکار است، در کنار این عوامل دشمن‌ترین افراد در آمریکا قدرت را در دست دارند، همه دولت‌های قبلی آمریکا هیچ‌وقت با مردم ایران دوستی نداشتند و هیچ موقع هم ما اعتماد ۱۰۰ درصد نه به آمریکا و نه به دیگران نداریم و اعتمادها نسبی است، پیامبر(ص) هم با کفار قرارداد امضا کرد ولی به مصلحت دید و صلح حدیبیه را امضا کرد و قرآن از آن به‌مثابه فتح مبین نام برد.

وی با تاکید بر اینکه هرگاه ممکن است بیگانه‌ای نقض عهدی کند و وقتی او نقض عهد کرد ما هم تکلیف و وظیفه دیگری داریم، گفت: شما می‌گویید که چرا ما با آمریکا اعتماد کردیم؟ چه کسی بوده و کی در این کشور بوده که گفته من به آمریکا اعتماد دارم؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کردیم اعتماد داشتیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که دو سال در دوران امام (ره) با صدام مذاکره کردیم، مگر آن زمان اعتماد داشتیم؟ ما وارد مذاکره‌ای شده‌ایم، این مذاکره کاملاً درست بوده و دولت، رهبری، مجلس، شورای نگهبان و همه باهم این کار را کردیم.

در برجام کشور دو سال تنفس کرد

رئیس‌جمهور گفت: فرض بر اینکه تمام آثار برجام مال سال ۹۴ و ۹۵ بوده است، آیا خوب بوده یا بد؟ فروش نفتمان از یک‌میلیون بشکه به دو و دو و نیم میلیون بشکه تبدیل شده بود، این خوب بود یا بد؟ چطور پول نفت می‌آید خوب است؟ برای راه‌آهن و هواپیما و ... خوب است اما مذاکره بد است؟ بنابراین در این مسیر یکی از کسانی که ما باهم پیمان و قرارداد بستیم از آن خارج شد.

روحانی با طرح این سوال که ما در توافق برجام به کجا رسیدیم؟ بیان کرد: راه را برای تجار و برای بانک‌ها، کشتی‌رانی، فروش نفت، پتروشیمی و فولاد باز کردیم و کشور دو سال تنفس کرد، سرمایه زیاد و میلیاردها دلار پول وارد کشور شد، شما می‌گویید با توتال چرا قرارداد بسته‌اید، یک شرکت چینی هم در این قرارداد بود که اگر توتال می‌رفت آن شرکت بر عهده می‌گرفت، امروز این شرکت در میدان و کارها در حال انجام است، آیا این کار بدی بوده است؟

امروز همه آمریکا را محکوم می‌کنند؛ این پیروزی نیست؟

وی افزود: در این شرایط یکی از طرف‌ها که تفاهم‌نامه را امضا کرده بود از تعهد خارج شد، سود ما چه بوده است؟ فرض بگیریم که آمریکا خارج‌شده و برجام بیمار است؟ همین‌الان چه سودی داریم؟ سال ۹۱ تمام دنیا ما را محکوم می‌کردند هرچند ما آن را قبول نداشتیم و حتی سازمان ملل و آژانس ما را محکوم می‌کرد و اگر هم به دادگاهی مانند لاهه می‌رفتیم ما را محکوم می‌کرد، لذا امروز همه آمریکا را محکوم می‌کنند و این یک پیروزی سیاسی است، آیا نباید این را پیروزی دانست؟

رئیس‌جمهور با ابراز اینکه ما همه اعضای یک ملت و جامعه و دلسوز این انقلاب و کشور هستیم، بیان کرد: ما امروز پیروزیم و اگر شما بگویید آمریکا پیروز است در اشتباه هستید، امروز ترامپ شکست‌خورده است و ما در شورای امنیت سازمان ملل دیدیم که ترامپ تنها ماند، ۱۴ کشور در برابر او ایستاد، لذا اگر کسی فکر می‌کند آمریکا پیروز است اشتباه فکر می‌کند.

روحانی با بیان اینکه قانون اساسی به عنوان بزرگترین رهاورد ما به شمار می‌رود، خاطر نشان کرد: فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت اشاره دارد باید اجرا شود که البته در اجرای آن اشکالی وجود دارد. در اصل ۱۱۳ قانون اساسی آمده است که اگر مشکلی وجود داشته باشد من به عنوان رئیس جمهور می‌توانم به نهاد مربوطه ایراد بگیرم، اما من هر تذکری که به برخی نهادها می‌دهم، شورای نگهبان می‌گوید این نهادها خودشان قانونا در حال انجام امور مربوطه می‌باشند و شما حق دخالت ندارید. راه حل را خود قانون اساسی مشخص کرده که رفراندوم است. بر این اساس ما در مسائل مهم و سرنوشت سازی که محل اختلاف است بر اساس قانون می‌توانیم به همه‌پرسی و رفراندم روی بیاوریم که البته برای رسیدن به این مهم نیز تایید رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان را نیاز داریم.

پلان آخر/ من و دانشجویان و گیت‌های بازرسی

سالن یک پارچه بر می‌خیزد و دکتر روحانی از جمع دانشجویان خارج می‌شود و دانشجویان در ساعاتی از بهترین لحظات دانشجویی در حالی که فرصتی اندک برای بیان خواسته‌های خود را یافته بودند همچنان با شعار و شوخی و خنده سالن را ترک می‌کنند.

سراغ یکی از دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی سمنان می‌روم و نظرش را در خصوص صحبت‌های رئیس جمهور می‌پرسم، که می‌گوید: برخی صحبت‌های رئیس جمهور ماورایی بود و غیر قابل باور اما به هر حال حضور مثبتی بود و دانشجویان خیلی خوب استقبال کردند.

یکی دیگر از دانشجویان از سختی ورود به جلسه اعتراض داشت و گفت آن قدر دیر به ما اجازه ورود دادند که سالن پر شده بود و مجبور به نشستن بر روی پله‌ها شدم اما جلسه پر التهاب و خوبی بود ولی دانشجویان بیشتر به نقد پرداختند؛ نقدهای احساسی و جوگیرانه و تنها یک سخنران از جمع دانشجویان به ارائه راهکار پرداخت.

یکی از دانشجوان که متوجه نوشتن من و صحبت‌های دانشجو شد سراغ من آمد و گفت از طرف رئیس جمهوری مشکلات را می‌نویسید؟ که با خنده من و فرد مصاحبه شونده متوجه شد موضوع چیز دیگری است و هنوز پاسخ خود را دریافت نکرده بود به سمت اتوبوس‌های انتقال دانشجویان به سمت خوابگاه‌ها رفت.

بالاخره سخنرانی رئیس جمهور در ۱۶ آذر سال ۹۷ نیز به پایان رسید و گیت‌های بازرسی بدون هیچ مشکلی مسیر خروجی دانشجویان شده بودند و من در این فکر بودم که چه خوب است مسئولان بیشتر، راحت‌تر و ساده‌تر به میان دانشجویان بیایند تا این اندازه دیدن نماینده‌ای که با رای خود انتخابش کرده‌ایم بروکراسی اداری و امنیتی نداشته باشد.

می‌روم تا گوشی و دستگاه ضبط خبرنگاری خود را که نتوانسته بودم به داخل ببرم تحویل بگیریم و به تهران بازگردم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.