چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰

دانشجوی اهل تسنن و عضو کانون قرآن و عترت علوم پزشکی کردستان؛

احترام به ارزش‌ها و اعتقادات اقلیت‌های دینی موجب وحدت است

سمبه کریمی

دانشجوی اهل تسنن و عضو کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کردستان معتقد است؛ احترام به اعتقادات و ارزش‌های دینی همدیگر مهمترین چیزی است که می‌تواند در ایجاد وحدت و پیوند موثر باشد.

به گزارش مفدا، فاصله میان ۱۲ ربیع الأول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا ۱۷ ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی ره، به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است.

به همین مناسبت به سراغ دانشجویان اقلیت‌های مذهبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رفتیم و از آنان و فعالیت‌هایشان در دانشگاه‌ جویا شدیم.

سمیه کریمی دانشجوی اهل تسنن و فعال فرهنگی است که عضو کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی کردستان است. در ذیل متن مصاحبه با این دانشجو را می‌خوانید:

مفدا: خودتان را معرفی کنید بفرمائید دانشجوی چه رشته ای هستید و در دانشگاه در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید؟


سمیه کریمی هستم دانشجوی ترم چهارم رشته رادیوتراپی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان و در حوزه فرهنگی و هنری ، پژوهشی و ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، فعالیت دارم و عضو کانون قرآن و عترت این دانشگاه هستم.

مفدا: نظر و دیدگاه شما در مورد هفته وحدت و نامگذاری این هفته چیست؟


 معتقدم هفته وحدت می‌تواند فرصت و نشان خوبی برای مسلمانان و اقلیت‌ها باشد. این هفته یادآور اتحاد و پیمان همبستگی میان مسلمانان است.

همیشه تفرقه عاملی برای برهم زدن اتحاد مسلمانان و حربه‌ای برای شکست آنان است. مسلمانان با بستن عهد برادری و اتحاد می‌توانند اجازه ایجاد تفرقه را به هیچ دشمنی را ندهند.

مفدا:  دانشگاه محل تحصیل شما تا چه اندازه توانسته به خواسته‌های اقلیت‌های داخل کشور از جمله اهل تسنن توجه نشان دهد؟


 اقلیت‌های مذهبی در داخل بسیاری از کشورها وجود داشته و دارند. همیشه وجود ادیان و رویکردهای مختلف از دین موجب شده است که اقلیت‌ها نیز در جامعه خواهان حقوقی برابر باشند. بر این اساس است که اقلیت‌ها دارای حقوقی از جمله حق برابری با اکثریت، حق برخورداری از محیط زیست سالم ، حق برخورداری از تحصیلات با توجه به ویژگی‌های اقلیتی و ... هستند.

در کشور ما هم به این صورت است که اقلیت‌ها در قانون اساسی دارای حقوقی هستند و خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی کردستان به دلیل محیطش و اینکه دانشجویان اهل تسنن وجود دارند نگاه و رویکرد بسیار خوبی برای خواسته‌های دانشجویان از هر طیفی دارد. دانشگاه تا کنون تلاش کرده که به خواسته‌های قانونی دانشجویان اهل تسنن توجه کند و در مشارکت دانشگاهی نیز رویکرد تبعیضی نداشته است.

مفدا: در دانشگاه شما چه مشکلات و معضلاتی پیش روی اقلیت های مذهبی وجود دارد؟


دانشگاه علوم پزشکی کردستان به دلیل بافت جمعیتی که از دانشجویان اهل تسنن دارد تلاش کرده است که بتواند مشلات و معضلاتی که می‌تواند وجود داشته باشد را به حداقل برساند. خوشبختانه به دلیل رویکرد مدیران این دانشگاه  وحدت خوبی میان دانشجویان و دانشگاهیان وجود دارد و این جای تشکر و سپاسگزاری دارد.

مفدا: به عنوان یک دانشجوی اهل تسنن تعامل شما با دیگر دانشجویان و اقلیت‌های مذهبی چگونه است و دیگر دانشجویان نیز چه رفتاری با شما دارند؟


شکر خدا هیچ مشکلی از لحاظ تعامل دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی کردستان وجود ندارد. در واقع بهترین دوستان من از بین اهل تشیع هستند و نوعی همدلی و همراهی بسیار خوبی فارغ از هرگونه دیدگاهی بین ما وجود دارد.

در دانشگاه علوم پزشکی کردستان بین دانشجویان و پرسنل همدلی و وحدت وجود دارد و این به خاطر احترامی است که هم اقلیت‌ها و هم اهل تشیع برای همدیگر قائل هستند.

مفدا:  یک جوان اهل تسنن در جامعه امروزی ایران به چه موضوعاتی که مرتبط با دین و مذهب مربوط است مواجه است؟


معتقدم دین یک پدیده  جمعی و ابزاری برای پیوند بین انسان‌هاست و همیشه این نگرانی وجود دارد که این نیروی پیوند تضعیف و در آستانه  فراموشی قرار بگیرد. ثبات سنت دینی و تکرار کنش‌های دینی از دیگر خصوصیاتی است که آنها را به سنت‌های ماندگار فرهنگی تبدیل می‌کند،  لذا بایستی سنت‌ها و مناسک دینی را  همچنان برپا کنیم و از فراموش شدن آنها جلوگیری کنیم. به نظرم این موضوعی است که نسل جوان امروز با آن مواجه است و نیاز است که دین در یک ساختار فرهنگی برای آنان تعریف شود و تلاش کنیم که حقیقتا به دین و قرآن به عنوان بزرگترین و با ارزش‌ترین‌ها چنگ بزنیم. 


مفدا:  به عنوان یک دانشجوی اهل تسنن چه صحبتی با دیگر دانشجویان برای حفظ وحدت دارید؟

احترام به اعتقادات و ارزش‌های دینی همدیگر مهمترین چیزی است که می‌تواند در ایجاد وحدت و  پیوند موثر باشد. از تمامی دانشجویان می‌خواهم که با احترام به ارزش‌های مذهبی، اجازه ایجاد تفرقه را به کسی ندهیم.
 

و سخن پایان....


جامعه کنونی ما که از آن به عنوان جامعه‌ای در حال گذار یاد می‌شود و در چالش میان سنت و مدرنیته گرفتار شده و تحول و دگرگونی را در همه  ابعاد آن به ویژه در حوزه ارزش‌های دینی تجربه می‌کند . نسل جوان جامعە که با افکار و اندیشه‌های دنیای مدرن بیگانه نیست ، بیش از هر قشر دیگری در معرض این تلاطم و دگرگونی قرار دارد. بنابراین به همه هم نسلی‌های خودم توصیه می‌کنم که آگاهی خود را در زمینه  ارزش‌های اعتقادی و دینی افزایش دهند تا در این شرایطی که ممکن است بسیاری از ضد ارزش‌ها، ارزش شود دچار اشتباه نشوند. همچنین انتظاری که برای هفته وحدت در روز ولادت حضرت محمد(ص) داریم این است که چه خوب بود که روزی که اهل تسنن به عنوان میلاد قبول دارند نیز به عنوان یک عید تعطیل می‌شد و نه اینکه دوازدهم ربیع را در استان کردستان ازساعت دوازده تعطیل اعلام کنند و این نکته را نیز در نظر بگیریم که این روز برای اهل تسنن عید است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.