سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

وجود شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها امری ضروری و انکارناپذیر است

اهواز

محمد جودکی دبیر شورای مرکزی دانشجویان علوم پزشکی اهواز و دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معتقد است: وجود شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، امری ضروری وانکار ناپذیر است.

به گزارش مفدا، تاریخچه شورای صنفی در  وزارت بهداشت به چندین سال قبل برمی‌گردد ولی تغییرات اخیر زمانی ایجاد شد که در سال ۱۳۹۳ آیین نامه جدید شورای صنفی به امضای دکتر هاشمی، وزیر بهداشت  رسید و در اسفندماه ۱۳۹۳ نیز این آیین‌نامه به دانشگاه‌ها ابلاغ شد و شورای صنفی با ظاهری متفاوت و حیطه فعالیتی جامع‌تر از قبل که شامل موارد دانشجویی، آموزشی، پژوهشی، رفاهی، حوزه مشاوره و سلامت روان و تربیت بدنی است،  شروع به کار کرد؛ حضور دانشجویان و تغییرات خوب آیین نامه، مرهون تاکید ویژه وزیر بهداشت بر حضور دانشجویان در این زمینه بوده که  از این طریق شورای صنفی به عنوان نماینده منتخب دانشجویان دانشگاه‌ها منعکس کننده و پیگیر مسایل دانشجویی باشد.

شورای صنفی تنها نهاد دانشجویی است که با رای مستقیم دانشجویان طی انتخاباتی که هر ساله در تمامی دانشگاه‌ها برگزار می‌شود، انتخاب می‌گردد و این مساله مشروعیت و مقبولیت بسیاری را برای افراد منتخب در راستای پیگیری مسایل پیش آمده و ارتباط موثر با  مسئولان ایجاد می‌کند.

برای آگاهی از فعالیت شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ضرورت وجود این نهاد دانشجویی در دانشگاه برای رفع مشکلات معیشتی و صنفی دانشجویان تلاش داریم، با دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی به گفت وگو بنشینیم و نظرات آنها را در خصوص ضرورت این تشکل مهم دانشجویی جویا شویم که در نخستین گام با محمد جودکی دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دبیرکل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به گفت وگو نشستیم که از نظر می‌گذرد.

مفدا-آقای جودکی، لطفا در ابتدا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید از چه زمانی در شورای صنفی مجموعه دانشگاه مسؤولیت برعهده گرفتید؟

من محمد جودکی ، اهل شهرستان پلدختر استان لرستان، دانشجوی مقطع کارورزی پزشکی عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دبیر شورای صنفی دانشکده پزشکی، دبیر شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستم.

از سال ۱۳۹۳ به لطف خداوند و با حسن اعتماد دانشجویان در مجموعه شورای صنفی دانشجویان عضویت دارم  که این فعالیت از سال ۹۳ تا ۹۴ در شورای صنفی دانشکده پزشکی، از سال ۹۴ تا ۹۵ در شورای صنفی خوابگاه صدف و از سال ۹۵ تاکنون مجددا در شورای صنفی دانشکده پزشکی بوده است.

مفدا-تاریخچه‌ای از شروع فعالیت شورای صنفی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز بدهید؟

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز  اولین دانشگاهی بوده که شورای صنفی در آن شکل گرفته که مدیون دغدغه‌مندی، فعالیت و پیگیری فعالان دانشجویی و همچنین حسن توجه و دیدگاه مسؤولان وقت دانشگاه از جمله رئیس و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بوده است  و همچنین این دانشگاه اولین دانشگاهی است که شورای صنفی دستیاران و شورای صنفی دانشجویان Ph.D را نیز در سال ۹۵ تشکیل شده که در آیین نامه جدید شورای صنفی هم تشکیل این شورا در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است‌.

مفدا- ضرورت وجود شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تا چه حدی است و سپردن مسئولیت به دانشجویان چه تاثیری در تقویت شورای صنفی دارد؟

ضرورت این که دانشجویان درباره شرایط و حقوق خود اظهار نظر کنند امری واضح و ضروری است و قطعا دانشجویان با توجه به درگیری مستقیم با مسائل و مشکلات خود توانایی اخذ بهترین تصمیمات درباره حیطه‌های دانشجویی را دارند و وجود شورای صنفی دانشجویان که اعضای آن با رای مستقیم تمامی دانشجویان دانشگاه انتخاب می‌شوند، به عنوان نماینده تمامی دانشجویان دانشگاه، می‌تواند بدین منظور کمک شایانی انجام دهد. همچنین فعالیت دانشجویان در حیطه‌های مختلف دانشجویی دانشگاه، باعث رشد استعداد و توانایی دانشجویان در زمینه‌های مختلف فردی و اجتماعی در کنار مسائل علمی و آموزشی شده که از جمله رسالت‌های هر دانشگاه است.

مفدا-چه مشکلاتی در حال حاضر در دانشگاه شما وجود دارد که مرتبط با فعالیت شورای صنفی  است و برای رفع این معضلات چه راهکارهایی اندیشیده شده است؟

یکی‌از معضلاتی که در حال حاضر گریبانگیر مسائل دانشگاه ما شده است بحث کمبود اعتبارات کافی به منظور تامین اقلام مورد نیاز حیطه دانشجویی دانشگاه است که کمبودهای بسیار زیادی در امکانات آموزشی، پژوهشی، خوابگاهی، سلف تغذیه و امکانات و لوازم ورزشی و همینطور عدم توجه مناسب به برنامه های مرتبط با حیطه های روانشناختی و مشاوره دانشجویان است که نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین مربوطه جهت هماهنگی های لازم به منظور حل کمبودهای حوزه دانشجویی است که لازم است از حمایت‌های رییس محترم دانشگاه و مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه بالاخص مدیر محترم امور دانشجویی در این زمینه تشکر کرد ولی کماکان مسیر زیادی تا رسیدن به مطلوبات و حتی حداقل‌های دانشجویی وجود دارد که لازم است با توجه و تلاش بیشتر برای رسیدن به هدف برنامه ریزی و تلاش نمود.

همچنین دانشگاه های علوم پزشکی استان خوزستان با توجه به شرایط اقلیمی خاص از جمله پدیده گرد و غبار، گرمی بیش از حد هوا، شوری آب شرب و... نیازمند توجه خاص و بیشتر و تامین اعتبارات ویژه ای از سمت وزارت دارد که نیازمند توجه بیش از پیش مسیولین مربوطه به دانشگاه های این استان است.

مفدا-امسال برای تقویت فعالیت‌های شورای صنفی در دانشگاه چه برنامه‌های در نظر گرفته‌اید و برای سال تحصیلی جدید چه برنامه‌های برای فعالیت شورا دارید؟

درسال جاری در هر واحد دانشجویی، اعضای شورای صنفی در حال پیگیری مسائل واحد مربوطه هستند و علاوه بر این که اعضای شورا به طور مستمر با مسؤولان مربوطه در حوزه‌های گوناگون در ارتباط هستند، در شورای صنفی مرکزی نیز کمیته‌های مختلفی برای پیگیری مسائل صنفی دانشجویی در حیطه‌های گوناگون تشکیل شده است که در طول ترم هر کمیته جلسات جداگانه‌ای را با مسؤولان مربوطه برگزار می‌کند.

همچنین شورای صنفی مرکزی جلساتی با معاون فرهنگی و دانشحویی دانشگاه، رییس دانشگاه و بعضی مسؤولان استانی مرتبط با مسائل دانشجویی دانشگاه در دستور کار خود دارد.

مفدا- برای آنکه شورای صنفی دانشگاه دوام و قوام بیشتری و بهتری داشته باشد به نظر شما چه اقداماتی باید کرد و وزارت بهداشت چه کارهایی برای بهبود عملکرد این شورا می‌تواند داشته باشد؟

از مهمترین عوامل دوام و قوام شورای صنفی دانشجویان، حضور دانشجویان در انتخابات شورای صنفی و حمایت دانشجویان از نمایندگان خود در شورای صنفی و ارائه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود است و اعضای شورا نیز می‌بایست حسب وظیفه ذاتی خود و به منظور تقویت جایگاه شورا، خواسته و نظرات موکلین خود یعنی دانشجویان را به عنوان سرلوحه کار خود قرار دهند و به نحو احسن به پیگیری خواسته‌های دانشجویان بپردازند.

مجموعه وزارت بهداشت نیز می‌تواند با تقویت آیین نامه شورای صنفی و حمایت از حضور اعضای شورای صنفی در نهادهایی که در تصمیم گیری‌های مرتبط با وضعیت دانشجویان نقش دارند کمک شایانی به حفظ و ارتقای جایگاه شورای صنفی کند که لازم می‌دانم از حسن نگاه و حمایت‌های معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در راستای بهبود جایگاه شورای صنفی تشکر کرده و امیدوارم با توجه ایشان به منظور تقویت جایگاه شورای صنفی بویژه در آیین نامه‌های مربوطه به مسائل صنفی دانشجویان در این زمینه قدم‌های مثبتی برداشته شود.

مفدا-آیا فکر می‌کنید این نهاد دانشجویی درتمامی دانشگاه‌ها بخصوص دانشگاه شما رسالت خود راانجام داده است یا خیر؟

رسالت شورای صنفی پیگیری مسائل و حقوق صنفی دانشجویی در هر دانشگاه است و در هر دانشگاه باید میزان تلاش و موفقیت در این امر را به صورت جداگانه بررسی کرد؛ ولی در مورد شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به عنوان فردی که از بدو تاسیس شورا تاکنون از نزدیک شاهد فعالیت این شورا هستم به شورای صنفی این دانشگاه نمره قبولی می‌دهم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.