سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

نشست شورای برنامه‌ریزی خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق جنوب و جنوب شرق برگزار شد

چهارمین نشست شورای روانشناختی

چهارمین نشست هماهنگی شورای برنامه‌ریزی خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای ویژه رؤسا و مسؤولان ادارات مشاوره و سلامت روان مناطق جنوب و جنوب شرق دانشگاه‌های علوم پزشکی صبح امروز دوشنبه ۲۸ آبان ماه در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدا رفسنجان، در روز نخست برپایی این نشست که با حضور دکتر افسانه صادقی، رئیس اداره مشاوره و سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، مشکلات و چالش‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق ۵و ۸ مورد بررسی و تبادل نظر قرار می‌گیرد و مسؤولان مناطق مذکور گزارشی از عملکرد دانشگاه‌های تحت پوشش خود ارایه می‌دهند و در قالب این جلسه هم‌اندیشی، راهکارهای لازم جهت رفع چالش‌ها و مشکلات بیان می‌شود.

این نشست، با هدف تبادل افکار و ارایه راهکارهای لازم به منظور بهبود فعالیت‌های ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق مذکور و برنامه‌ریزی‌های لازم جهت جلوگیری از بروز آسیب‌ها و ناهنجاری‌های در میان دانشجویان به مدت سه روز طی روزهای ۲۸ تا ۳۰ آبان ماه در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

منطقه ۵ شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی یاسوج، بوشهر، شیراز، بندرعباس، فسا، جهرم، لارستان و گراش و منطقه ۸ شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی جیرفت، کرمان، زابل، زاهدان، رفسنجان، بم، ایرانشهر و سیرجان است.

در ابتدای این نشست، دکتر افسانه صادقی، رئیس اداره مشاوره و سلامت وزارت بهداشت ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه از جمله دکتر جمشید محمدی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و رؤسا و سرپرستان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های تحت پوشش منطقه جنوب و جنوب شرق دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: چهارمین نشست هماهنگی شورای برنامه‌ریزی خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق جنوب و جنوب شرق هر چند در محل ستاد وزارتخانه برگزار می‌شود اما  میزبان آن  دانشگاه علوم پزشکی یاسوج است.

وی خاطرنشان کرد: در این نشست، دکتر الهام رحیمی رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و رئیس منطقه ۵ ،گزارش عملکردی از ادارات مشاوره دانشجویی دانشگاه‌های تحت پوشش منطقه می‌دهند و در خصوص چالش‌های موجود در حوزه مشاوره دانشگاهها بحث و تبادل نظر صورت می‌گیرد و راهکارهای لازم در خصوص رفع این مشکلات با هم‌اندیشی و همفکری حاضرین، ارایه می‌شود. همچنین در ادامه این نشست احمد رضا بشار رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و رئیس منطقه ۸ گزارشی از فعالیت‌های حوزه مشاوره دانشگاه‌های تحت پوشش خود ارایه می‌دهد و چالش‌هایی که در این منطقه وجود دارد را  بیان می‌کند و راهکارهای لازم برای رفع مشکلات، در این نشست ارایه خواهد شد.

صادقی گفت: تلاش داریم در این نشست، آیین نامه شورای مناطق را با همفکری و هم اندیشی مورد بررسی قرار دهیم و احیانا اگر اشکالاتی در این آیین نامه وجود دارد را به اتفاق حاضرین در نشست مورد اصلاح قرار دهیم چرا که آیین‌نامه‌ها مشمول زمان شده‌اند  و با توجه به گذشت زمان، باید یکسری تغییرات روی آن‌ها صورت گیرد.

رئیس اداره مشاوره و سلامت وزارت بهداشت بر لزوم تشکیل این نشست‌های هم‌اندیشی از جمله نشست هماهنگی شورای برنامه‌ریزی خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای تاکید کرد و گفت: تصمیم ستاد بر این است که نشست‌های مناطق بر اساس آیین نامه دو بار در سال در دانشگاه‌هایی که آن منطقه را هدایت می‌کنند، برگزار شود.

صادقی همچنین از برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان «مداخله در شکست عاطفی» به مدت دو روز خبر داد و گفت: این کارگاه آموزشی روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ماه در محل سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت زیر نظر دکتر فرشته موتابی استاد روانشناسی بالینی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود. اینکه چرا بحث و موضوع شکست‌های عاطفی را در این نشست گنجانده‌ایم، به این دلیل است که شورای اجتماعی کشور نامه‌ای به اداره مشاوره و سلامت وزارت بهداشت ارجاع داده مبنی بر اهمیت موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در محیط‌های اجتماعی و ما بر این اساس این موضوع را در اولویت‌های موضوعات کارگاه‌های آموزشی خود قرار دادیم . بحث شکست‌های عاطفی و مدیریت آن در دانشگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است که قطعا برگزاری این کارگاه آموزشی با این موضوع و افزایش ارتقای سطح دانش رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی، می‌تواند بسیار موثر باشد. ما حتی می‌توانیم خیلی از آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها در فضاهای دانشگاهی از جمله افت تحصیلی را با آگاهی بیشتر و مدیریت بهتر، کنترل کنیم. از این رو روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ماه این کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد که قطعا این کارگاه آموزشی دستاوردهای خوبی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی درحوزه مشاوره خواهد داشت.

در ادامه این نشست، دکتر جمشید محمدی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در جمع حاضرین درجلسه بر لزوم اهمیت بحث مشاوره تاکید کرد و گفت: امروزه مشکلات زیادی در حوزه مشاوره چه در زندگی شخصی و چه در محیط‌های اجتماعی وجود دارد و هیچ کسی به تنهایی نمی‌تواند ادعا کند که به تنهایی می‌تواند از پس این مشکلات بر آید چرا که هم تنوع این مشکلات بالاست و هم اندیشه‌ها متفاوت است. قطعا این امکان وجود ندارد که مشکلات مثلا در محیط خانواده توسط یک فرد از اعضای خانواده به تنهایی حل شود. هیچ کس در خانواده خود به تنهایی نمی‌تواند مشکلات خود را حل کند بلکه نیاز به مشارکت همه اعضای خانواده است از این رو می‌توان در اینجا به اهمیت بحث مشاوره تاکید کرد.

محمدی اظهار کرد: امروزه در جامعه به شکل گسترده‌ای مشکلات زیاد است و بدون شک این امکان وجود ندارد که بدون تبادل نظر و مشورت بتوان بر این مشکلات غلبه کرد. با توجه به تغییراتی که در دنیا رخ می‌دهد بگونه‌ای که این روند رو به افزایش است، در ابتدا علوم انسانی رشته‌هایش خیلی محدود بود اما بعد از گذشت زمان، تنوعی ایجاد شد و علوم رفتاری، روانپزشکی و روانشناسی در دنیا شکل گرفت، به گونه‌ای این روند ادامه یافته که امروزه در هر خانواده‌ای و در هر گوشه‌ای از جامعه، مشاوره باید به صورت حرفه‌ای چه در تربیت فرزندان و چه در محیط و چه در تصمیم‌گیری‌ها و مهارتهای اجتماعی مد نظر قرار گیرد از این رو باید در همه این این امور بخصوص مهارت‌های اجتماعی، بحث مشاوره را پررنگ و با اهمیت بدانیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مشکلات زیاد شده است، باید دنبال راهکار باشیم تا بتوانیم تغییراتی در زندگی ایجاد کنیم که برای ما خوشایند باشد و از آن لذت ببریم. با توجه به شرایط و مشکلاتی که در جامعه وجود دارد و استرس‌ها و اضطراب‌های ناشی از عوامل مختلف، همه باید تلاش کنیم این استرس‌ها در جامعه کاهش یابد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: برای هر کاری از جمله در تصمیم‌گیری‌ها، حوزه مشاوره از اهمیت خاصی برخوردار است و باید این مشاوره در هر کاری صورت گیرد چرا که وقتی مشاوره برای حل یک مشکل، صورت گیرد، می‌توان بهتر تصمیم‌گیری کرد و راهکار ارایه داد.حتی ما باید در پروسه مشاوره از تجارب و راهنمایی‌های افراد صاحب نظر استفاده کنیم.

این مقام مسؤول با اشاره به اینکه در  زمینه مسائل اجتماعی، اقتصادی، تحصیلی، شغلی و... مقوله مشاوره بسیار ضروری و پررنگ است، خاطرنشان کرد:  در حوزه کاری‌مان در فضای دانشگاهی نیاز به این داریم که بحث مشاوره را پررنگ ببینیم و توجه ویژه‌ای به آن کنیم. مسائل و مشکلاتی در جامعه وجود دارد که ضررهایش غیرقابل جبران است، از این رو با مشاوره می‌توان جلوی این ضررها را گرفت. از این رو باید به گونه‌ای تصمیم‌گیری کرد که هزینه‌ها کاهش یابد.

محمدی همچنین به مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در محیط‌های خوابگاهی اشاره کرد و گفت: استفاده از مواد مخدر و الکل که متاسفانه در فضاهای خوابگاهی رو به گسترش است، باید به خوبی کنترل شود و این امر میسر نمی‌شود مگر با انجام مشاوره‌های اصولی و تصمیم گیری‌های مناسب برای رفع این معضلات‏. باید تصمیم‌سازی‌های بهتری برای رفع این مشکلات داشته باشیم و به گونه‌ای عمل کنیم که نسلی که با آن مواجه هستیم و هر لحظه در حال لغزش هستند، را در مسیر هدایت شده‌ای، سوق دهیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به رؤسا و سرپرستان ادارات مشاوره و سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی  گفت: برای اینکه در دانشگاه‌ها موفق باشیم شاید ضروری باشد که از طرف وزارت بهداشت چه در بحث بودجه و چه در بحث نیروی انسانی، بیشتر مورد حمایت قرار گیریم. قطعا تامین بودجه کافی در حوزه مشاوره و تامین نیروی انسانی لازم، باعث می‌شود معاونان فرهنگی ودانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی، بهتر بتوانند در حوزه مشاوره سلامت روان تصمیم‌گیری کنند.

وی گفت: خوشبختانه معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت  بودجه‌های حوزه‌های مختلف درحوزه معاونت را مستقل کرده است که این امر می‌تواند باعث شود معاونت‌های فرهنگی ودانشجویی دانشگاه‌ها، بهتر در خصوص تقسیم بودجه‌ای که صورت می‌گیرد، تصمیم بگیرند. بخشی از بودجه در حوزه معاونت فرهنگی ودانشجویی به حوزه فرهنگی و بخشی به ورزشی و رفاهی اختصاص داده شده است و شاید ضرورت داشته باشد که برای مشاوره سلامت روان نیز سهمی لحاظ شود و من فکر می‌کنم اگر در صدی حتی ناچیز به این حوزه اختصاص یابد، می‌تواند گره گشای خیلی از مسائل و مشکلات در حوزه مشاوره باشد.

محمدی اظهار کرد: بخشی از درآمدی که در دانشگاه‌ها وجود دارد به حوزه آموزش تعلق گرفته و در واقع در دانشگاه‌ها مصوب شد که بین یک تا سه درصد بودجه، در اختیار حوزه آموزش قرار گیرد و همچنین یک یا سه درصد از درآمدها در اختیار حوزه پژوهش قرار گیرد، پس چه بهتر این تصمیم باز گرفته شود که در حوزه دانشجویی نیز بخشی از درآمدها به این حوزه اختصاص یابد. در حوزه دانشجویی هم می‌بایست سهم اداره مشاوره بسیار پررنگ دیده شود و به این مساله بهای بیشتری از سوی مسؤولان داده شود.

معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت گفت: انتظار ما از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و اداره مشاوره و سلامت این وزارتخانه این است که مقدماتی را فراهم کنند که به حوزه مشاوره بیش از پیش اهمیت داده شود. بسیار جای خوشحالی است که معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت و اداره مشاوره و سلامت، با برگزاری این نشست‌های هم اندیشی و همچنین کارگاه‌های آموزشی در راستای ارتقای حوزه مشاوره در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی گام‌های موثری بر می‌دارند. قطعا برگزاری این نشست‌ها و بارش افکار و هم‌اندیشی‌ها می‌تواند دستاوردهای خوبی در حوزه مشاوره در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی داشته باشد.

همچنین در ادامه این نشست دکتر الهام رحیمی رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و رئیس منطقه ۵ گزارشی از فعالیت‌های حوزه ادارات مشاوره دانشگاه‌ علوم پزشکی یاسوج و دانشگاه‌های تحت پوشش منطقه خود ارایه داد.

وی با  ارایه آماری از فعالیت‌های مشاوره‌ای در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در بازه زمانی مهر ماه ۹۶ تا ۹۷ گفت: در این بازه زمانی در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ۴۳۴ مورد مشاوره حضوری انجام داده‌ایم. ضمن اینکه ۶۰ مورد مشاوره تلفنی و ۱۱ مورد مشاوره گروهی نیز از جمله فعالیت‌های ما در این حوزه بوده است.

رحیمی با اشاره به برگزاری کارگاه‌های متعدد آموزشی در حوزه مشاوره و همچنین توزیع بسته‌های آموزشی، خاطرنشان کرد: توزیع ۴۸ بسته آموزشی، بروشور و پوستر و برگزاری ۱۱۲ کارگاه از جمله کارگاه مهارت‌های زندگی و مشاوره قبل از ازدواج با موضوعات مختلف روانشناسی از دیگر محورهای برگزاری نشست‌های ما در دانشگاه بوده است.

وی با اشاره به پیگیری‌ها و نامه نگاری‌های متعدد به واحد آموزش دانشگاه مبنی بر قراردادن موضوع « مهارتهای زندگی» به صورت واحد درسی گفت: به دلیل اینکه خیلی از افراد به دلایلی از جمله نبود زمان در این کارگاه‌ها شرکت نمی‌کردند و با توجه به اهمیت بحث مهارت‌های زندگی، با موافقت اداره آموزش دانشگاه، درس مهارت‌های زندگی به صورت واحد درسی جزو دروس این دانشگاه قرار گرفت و دانشجویان می‌بایست این درس را به صورت یک واحد عملی و یک واحد تئوری بگذرانند.

رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و رئیس منطقه ۵، همچنین در ادامه گزارشی از فعالیت‌های حوزه مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی تحت این حوزه ارایه داد.

ارایه گزارشی از تعداد پرسنل حوزه مشاوره دانشگاه‌های تحت پوشش منطقه، آمار تعداد دانشجویان دانشگاه‌های منطقه ۵، ارایه گزارشی از وضعیت کارکنان حوزه مشاوره نسبت به تعداد دانشجویان، بررسی وضعیت نیروی انسانی دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه جنوب(منطقه۵)، ارایه آماری از تعداد کارگاه‌های ونشست‌ها و سمینارهای آموزشی در دانشگاه‌های تحت پوشش، ارایه آماری از بسته‌های آموزشی توزیع شده در بین دانشجویان و همچنین برگزاری تعداد جلسات آموزشی، ارایه گزارشی از تعداد مشاوره‌های حضوری انجام شده در دانشگاه‌ها و تعداد دانشجویان پایش شده به تفکیک در دانشگاه‌های منطقه ۵، ارایه آماری از تعداد مشاوره‌های تلفنی و... از دیگر اقداماتی بود که دکتر رحیمی در این نشست مطرح کرد.

همچنین در ادامه این نشست، احمد رضا بشار، رئیس اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و رئیس منطقه هشت، گزارشی از فعالیت‌های حوزه مشاوره دانشگاه خود و همچنین دانشگاه‌های تحت پوشش این حوزه ارایه کرد.

در نوبت عصر، نیز رؤسا و سرپرستان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های حاضر، به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود در راستای بهبود وضعیت مشاوره در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداختند.

چهارمین نشست هماهنگی شورای برنامه‌ریزی خدمات روانشناختی و مشاوره‌ای رؤسا و سرپرستان ادارات مشاوره و سلامت روان مناطق جنوب و جنوب شرق دانشگاه‌های علوم پزشکی فردا و پس فردا ۲۹ و ۳۰ آبان ماه، با برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع« مداخله در شکست عاطفی» با حضور رؤسای ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق ۵ و ۸ و همچنین رؤسا و کارشناسان هشت دانشگاه دیگر در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پیگیری می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.