سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۷

شهادت امام حسن عسکری علیه السلام

امام حسن عسکری

آن روز هیچ‌یک از یاران امام حسن عسکری(ع) حال خوشی نداشتند، زیرا خبر رسیده بود که خلیفه، معتمد عباسی، لعنت الله علیه امام را مسموم نموده است و امام در بستر بیماری افتاده‌اند.

خلیفه پزشکان دربار را به مراقبت آن حضرت گماشته بود تا چنین وانمود کند که او در بیماریِ امام دخالتی نداشته بلکه دلسوز آن حضرت نیز می‌باشد.

من و عده‌ای دیگر از اصحاب امام خود را به منزل آن بزرگوار رسانیدم تا برای آخرین بار امام خود را دیدار نماییم. حضرت با چهره زرد و دستانی لرزان نامه‌هایی را که برای شیعیان خود نوشته بودند به ما سپردند تا به صاحبانشان برسانیم. سپس غلام خود عقید را صدا زدند و او جوشانده‌ای را که آماده کرده بود برای حضرت آورد، امام ظرف را گرفتند و به دهان خود نزدیک نمودند لیکن دستان مبارکشان از شدت ضعف می‌لرزید و قدح به دندانشان می‌خورد. امام قدح را کناری نهاده و رو به یکی از یاران خود نمودند و پرسیدند: چگونه است حال شما، آیا تردید شما در مورد جانشین من از بین رفت؟ و او پاسخ داد آری مولای من با شنیدن خبر ولایت سید و صاحبمان همه شیعیان مطمئن و دلگرم شدند.

حضرت فرمود: مگر نمی‌دانی که زمین از حجت خالی نمی‌ماند، سپس به سمتی اشاره نمودند و گفتند به آن اطاق بروید کودکی را در حال سجده خواهید دید، او را نزد من بیاورید.

عقید در را گشود و ما کودکی را به حال سجده دیدیم که انگشت سبابه خود به آسمان بلند کرده بود، چون سلام کردیم نماز خود را کوتاه نموده و به نزد پدر بزرگوارش آمد و سلام گفت. چون به او نگریستم چهره‌ای نورانی و درخشان داشت، بین دندانهایش گشاده، موهایش مجعد و پیچیده بود. چون نگاه پدر بر او افتاد گریست و فرمود: ای سید اهل بیت! آبی برایم بیاور که من بزودی به سوی پروردگار خود خواهم رفت، آن کودک قدح را به دهان پدر نزدیک نمود امام چون سیراب شد فرمود: مرا برای نماز آماده نما؛ پس دستمالی در دامن خود گسترده وضو ساختند و رو به فرزند نموده فرمودند: بشارت باد تو را ای پسرم که تویی مهدی و حجت خدا بر روی زمین، تویی پسر من و کودک من و منم پدر تو، تویی م ح م د بن الحسن بن علی بن محمد بن علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابیطالب علیهم السلام و پدر تو رسول خداست و تویی خاتم ائمه طاهرین و رسول خدا به تو بشارت داد و نام و کنیه‌اش را به تو بخشید و این عهدیست بر من از پدرم و اجداد طاهرین تو صلی الله علی اهل بیت ربنا انه حمید مجید.

آنگاه حضرت چشم برهم نهاده و روح مطهرشان به سوی پروردگار پرواز نمود.

و این چنین مولا امام حسن عسکری علیه السلام به لقای پروردگار شتافت و آنگونه که خود فرموده بود قبر مبارکشان در سامرا برای مردم امان گشت از بلاها و عذاب های الهی.

ما نیز شهادت آن بزرگوار را به محضر فرزند گرامیشان امام عصر (عج) تسلیت می‌گوییم.

برگرفته از سایت امیدواران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.