دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

تمام متقاضیان به خوابگاه‌ها را اسکان داده‌ایم/ پیشرفت ۳۵ درصدی خوابگاه ۴۰۰ نفره استاندارد دانشجویی در پردیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان

دکتر بارونی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بااشاره به اینکه ۳۶ درصد دانشجویان این دانشگاه خوابگاهی هستند، گفت: ۸۰۰ نفر ورودی جدید به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید داشتیم که از این تعداد ۲۴۰ نفر نیاز به خوابگاه داشتند که خوشبختانه تمام دانشجویان متقاضی به خوابگاه، تحت پوشش اسکان قرارگرفته‌اند.

دکتر محسن بارونی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: از ۲۵۰ دانشجوی ورودی جدید که متقاضی خوابگاه بودند، ۷۰ درصدشان را بانوان تشکیل می‌دهند که خوشبختانه مشکلی به لحاظ اسکان این عزیزان نداشته‌ایم و تمامی متقاضیان به خوابگاه‌ها، در خوابگاه‌های ملکی یا استیجاری دانشگاه اسکان داده شده‌اند.

وی با اشاره به وجود دو خوابگاه ملکی و ۴ خوابگاه استیجاری و اسکان دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این خوابگاه‌ها، اظهار کرد: تعداد کل دانشجویان این دانشگاه حدود ۵ هزار و ۸۰۰ نفر است و به لطف خداوند، دانشجویی فاقد خوابگاه در حال حاضر نداریم و هر متقاضی به خوابگاه که به دانشگاه مراجعه کرده‌است، مورد اسکان قرار گرفته است.

تابستان امسال نسبت به بازسازی و تعمیر خوابگاه‌ها اقدام شد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به بازسازی و تعمیر برخی از خوابگاه‌های این دانشگاه در تابستان امسال اشاره کرد و گفت: حمام‌های خوابگاه دخترانه بوستان یک و دو  کامل بازسازی شد و بخشی از خوابگاه که نیاز به رنگ آمیزی داشت، مورد مرمت و رنگ آمیزی قرار گرفت. همچنین برخی از خوابگاه‌ها، به امکانات و تجهیزات ورزشی مجهز شدند.

وی خاطرنشان کرد: خوابگاه استیجاری پسرانه سجاد نیز تابستان امسال مورد تعمیرات و بازسازی اساسی قرار گرفت و بخش‌هایی از خوابگاه از جمله نمازخانه، اتاق‌ها، سرویس‌های بهداشتی مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. همچنین در بحث تقویت اینترنت خوابگاه‌های گلستان و ۲۲ بهمن اقدامات موثری انجام دادیم و در این راستا تحول خوبی در خوابگاه‌ها در زمینه تقویت پهنای باند اینترنت صورت گرفت به طوری که هم اکنون سرعت اینترنت در خوابگاه‌ها از سرعت بالایی برخوردار است به طوری که مشکل خیلی از دانشجویان در این زمینه مرتفع شده است. در راستای اجرای این کار که تابستان امسال تحقق یافت حدود ۳۰۰ میلیون تومان هزینه تقبل شد.

۱۹۰ میلیون تومان مجموع هزینه‌های بازسازی خوابگاه‌ها

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به صرف ۱۹۰ میلیون تومان هزینه جهت بازسازی خوابگاه‌های دانشگاه خاطرنشان کرد: با بازسازی و تعمیرات اساسی که در برخی از خوابگاه‌ها امسال صورت گرفت، مشکلی به لحاظ اسکان دانشجویان نداریم.

وی به ساخت خوابگاه استاندار دانشجویی تحت عنوان گلستان دو در پردیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان اشاره کرد و گفت: این خوابگاه با حدود ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی، در مرحله اسلکت قرار دارد که هم اکنون مرحله ساخت آن متوقف شده اما به محض تزریق بودجه، نسبت به تکمیل آن اقدام خواهد شد.

خوابگاه ۴۰۰ نفره  استاندارد دانشجویی در پردیس دانشگاه در حال احداث است

بارونی یادآور شد: دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به همراه دکتر عباس عطوف مدیرکل دانشجویی و هیات همراه سال گذشته در جریان سفر یک روزه خود به کرمان، از این پروژه عمرانی بازدید کردند. این خوابگاه با ظرفیت ۴۰۰ نفر در ۴ طبقه در حال ساخت است و تمامی مشخصات و مولفه‌های یک خوابگاه استاندارد دانشجویی را دارد و تمام نقشه‌های معماری این خوابگاه‌ها مورد تایید وزارت بهداشت است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه این اتاق‌های این خوابگاه به صورت سوئیتی است، گفت: این خوابگاه دارای کتابخانه، سالن ورزشی، محوطه باز، اتاق مطالعه و مجهز به امکانات استاندارد است که قطعا با احداث و بهره‌برداری از این طرح عمرانی، می‌توان آینده‌ای خوبی را برای این دانشگاه در زمینه اسکان دانشجویان، ترسیم کرد.

به سمت صنعتی شدن طبخ غذا حرکت می‌کنیم/پخت غذا نیمه صنعتی صورت می‌گیرد

بارونی در بخش دیگری از سخنان خود به نیمه صنعتی بودن طبخ غذا در دانشگاه علوم پزشکی کرمان اشاره کرد و گفت: متاسفانه آشپزخانه و طبخ غذا در دانشگاه ما کاملا صنعتی نیست اما تلاش می‌کنیم به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم. از آنجایی که هزینه‌های دستگاه‌ها و تجهیزات صنعتی طبخ غذا بالاست، طبخ غذا به صورت نیمه صنعتی انجام می‌شود. در حال حاضر با خریداری ۶ فر پخت غذا که با مشورت شورای صنفی دانشگاه و پیشنهاد آنها انجام شد،  طبخ غذا به صورت نیمه صنعتی صورت می‌گیرد. قطعا اگر به سمت صنعتی شدن طبخ غذا حرکت کنیم، علاوه بر مکانیزه شدن پخت غذاو صرفه جویی در نیروی انسانی، شاهد افزایش کیفی غذا وهمچنین ارتقای وضعیت بهداشت و سلامت غذای دانشجویان خواهیم بود.

وی به سنگ‌فرش کردن کف آشپزخانه و محل طبخ غذای دانشجویان اشاره کرد و گفت: به منظور ارتقای وضعیت بهداشت آشپزخانه، اقدام به این تصمیم گرفتیم و کف قبلی آشپزخانه برداشته شد و نسبت به سنگ‌فرش کردن کف اقدام شد. این اقدام به منظور افزایش وضعیت بهداشت و سلامت محیط پیرامون سلف و آشپزخانه صورت گرفت.

بارونی به توزیع غذای تک منویی در برای شام ودو منویی برای نهار اشاره کرد و گفت: در هفته سه وعده نهار به صورت دو منویی توزیع می‌شود. ضمن اینکه شام دانشجویان نیز به صورت تک منویی پخش می‌شود و بر اساس نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته و همچنین اعلام شورای صنفی دانشگاه، دانشجویان از وضعیت تغذیه ابراز رضایت کرده‌اند که ما تلاش داریم این شرایط را حفظ کنیم.

فعالیت ۶۵ همتایار سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کرمان

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت ۶۵ همتایار سلامت در دانشگاه اشاره کرد و افزود: این همتایاران در خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه فعال هستند و در راستای شناسایی و معرفی دانشجویان آسیب دیده و آسیب پذیر به لحاظ روحی به مشاوران اقدام می‌کنند. در واقع این ۶۵ همتایار سلامت که از دانشجویان این دانشگاه هستند، به مشاوران ما در خوابگاه‌ها کمک می‌کنند. البته دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مختلفی برای آنها از سوی دانشگاه در طول سال در  نظر گرفته می‌شود. همچنین خود روانشناسان و مشاوران ما در دانشگاه‌ها نیز دوره‌های آموزشیبا  مباحث مختلف از جمله پیشگیری از اعتیاد، افسردگی، بیماری‌های خوابگاهی، بحران دوری از خانواده و... برای دانشجویان تدارک می‌بینند که هر هفته در سطح خوابگاه‌ها این کلاس‌های آموزشی برگزار می‌شود.

بارونی با اشاره به اینکه اول مهرماه امسال وهمزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، با کمک همتایاران سلامت، برای دانشجویان ورودی جدید، فرم‌های خوداظهاری و همچنین تحلیل وضعیت شخصیتی و روحی و روانی تهیه شد، گفت:این فرم‌ها در سامانه ثبت شد و در حال حاضر درحال تحلیل و بررسی این فرم ها و وضعیت دانشجویان ورودی جدید هستیم. این فرم‌ها علاوه بر خوداظهاری دانشجویان ورودی جدید، شامل تشخیص روانشناس و پزشک عمومی و  پرسش‌هایی است که آنها از دانشجویان کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد:  خوشبختانه مراکز مشاوره در خوابگاه‌های بوستان یک و دو و همچنین گلستان برای کمک به دانشجویان در زمینه‌های مختلف فعال است. دانشجویان دانشگاه بر اساس نیاز و مشکلات خود می‌توانند با حضور فیزیکی از راهنمایی مشاوران در خوابگاه‌ها بهره‌مند شوند. البته شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز همکاری‌ها و تعامل خوبی در این زمینه با دانشگاه دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.