چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۴

ترس از آینده شغلی، اصلی‌ترین دلیل افسردگی دانشجویان است

افسردگی

یک روانشناس گفت: ترس از آینده شغلی و نبود بازار کار مناسب برای بعضی رشته‌های تحصیلی دانشجویان باعث افسردگی آنان و ابتلا به انواع بیماری‌های روحی و روانی شده است.

به گزارش مفدا، علی خادمی، با بیان اینکه دانشجویانی که دچار افت تحصیلی و بیماری‌های روحی می‌شوند، به رشته خود بی علاقه‌اند و به اجبار وارد دانشگاه شده‌اند، گفت: متاسفانه به دلیل فشار خانواده‌ها به فرزندانشان، جوانان دانشجو با بی‌علاقگی وارد دانشگاه می‌شوند و نمی‌توانند آنطور که باید به تحصیل در رشته خود بپردازند.

خادمی با اشاره به اینکه میزان افسردگی بین دانشجویان افزایش یافته است؛ وجود فضایی به دور از استرس و عدم تحمیل فشار های بیرونی به جوانان را در رابطه با انتخاب رشته و تصمیم گیری برای آینده‌شان پیشنهاد کرد و آن را راهی برای کنترل و کاهش افسردگی دانشجویان آینده دانست.

این روانشناس به بیان مصداقی پرداخت و تصریح کرد: رشته‌هایی مانند پزشکی که نیازمند دارا بودن شرایط روحی و روانی در فضای بیمارستان و تحمل سختی و مشقت فراوان است، مناسب هر فردی نمی باشد و همه‌ افراد توانایی حضور در این رشته را ندارند و نمی‌توانند آن را با روحیات خود هماهنگ کنند، لذا خانواده‌ها باید روحیه فرزندان خود را در نظر بگیرند و اجبار آنها را به تحصیل در رشته‌های این چنینی که علاقه‌ای نیز به آن ندارند، تشویق نکنند.

خادمی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه همه‌ موارد اشاره شده در بروز افسردگی در بین دانشجویان نقش دارند اما نمی‌توان از شرایط نامناسب تربیتی دانشجویان و عدم آمادگی آنان توسط خانواده برای مواجهه با فضای بیرون و مشکلات پیش رو در جامعه و بروز آن در خوابگاه ها چشم پوشی کرد که در نهایت باعث افسردگی یا پناه بردن آنها به مصرف مواد مخدر و گرفتاری در چنگال اعتیاد می‌شود.

این روانشناس در گفت وگو با ایسنا افزود: اساتید نقش موثری در بهبود روند زندگی دانشجویان دارند چراکه آنها روزانه با دانشجویان مختلفی سرو کار دارند و به نحوی جزو خانواده آنان محسوب می‌شوند و باید راهنما و سرمشق مناسبی برای آنان باشند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.