سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۱

گزارشی از مراسم بزرگداشت روز دانشجو با حضور رییس جمهور در دانشگاه تهران

حضور رئیس جمهور در مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران به روایت تصویر

آیین بزرگداشت روز ۱۶ آذر ( روز دانشجو) صبح امروز با با حضور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و هیأت همراه و شماری از مسئولان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش مفدا، این مراسم با حضور دکتر حسن روحانی، دکتر محمد نهاوندیان رئیس دفتر جمهور، دکترمحمد فرهادی وزیر علوم، دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، حجت‌الاسلام محمدیان نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها،دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران و جمعی از اهالی فرهنگ و دانشگاهیان، دکتر هاشمی استاندار تهران، دکتر حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور، دکتر سید ضاهاشمی معاون فرهنگی، اجتماعی وزارت علوم، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و با حضور اقشار مختلف دانشجویی و تشکل‌هایی فعال دانشگاه‌های کشور در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دکتر نیلی رئیس دانشگاه تهران ضمن خیر مقدم به شرکت‌کنندگان در این مراسم و با درود به روان پاک شهدای انقلاب و شهدای دانشجو گفت: لازم می‌دانم از طرف دانشگاهیان مقدم دکتر روحانی را گرامی بدارم.

وی خطاب به حاضرین اظهار داشت: از نظر دانشگاهیان امروز روز مهم و به یادماندنی است چرا که امروز، روز آرمانخواهی، مقاومت و ایستادگی در برابر استبداد و خودکامگی است.

نیلی افزود: امروز ۱۴ تن از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه‌های کشور به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود خواهند پرداخت. پرواضح است که دانشجویان همچنان روحیه آرمانخواهی خود را حفظ کرده‌اند و باید بدانیم که دانشجویان از جمله متفکرین و صادق‌ترین قشرهای مردمی هستند.

وی با طرح این پرسش که چرا همواره باتوجه به توانمندی‌های علمی و فناوری از نظر اقتصادی دچار مشکل هستیم‏، تصریح کرد: بررسی ها نشان می‌دهد رابطه مستقیم بین دانشگاه، صنعت و فرهنگ وجود دارد و همکاری میان دانشگاه و جامعه در جوامع توسعه یافته بیش از ۵۵ درصد است و درجوامعی که دچار توسعه نیافتگی هستند به ۵ درصد هم نمی‌رسند.

سپس دکتر نیلی ، گزارشی از اقدامات، ‏عملکرد و برنامه‌ریزی‌ها در راستای ارتقای سطح کمی و کیفی خدمات آموزشی و علمی در این ‏دانشگاه ارائه کرد.

در ادامه این مراسم ۱۴ تن از نمایندگان کانون‌ها و تشکل‌هایی دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی، انجمن اسلامی، دانشجویان پیروی خط امام، به بیان دیدگاه‌ها و نظرات سیاسی و فرهنگی و همچنین مطالبی صنفی و دانشجویی پرداختند.

از جمله مواردی که نمایندگان دانشجویان در قالب تریبون دانشجویی در حضور دکتر روحانی مطرح کردند، می‌توان به مباحثی از جمله نظارت پیش از چاپ نشریات دانشجویی، ایجاد ممنوعیت خودسرانه در دانشگاه‌ها، عدم صدور مجوز برای نشریات دانشجویی، نبود آزادی بیان و پس از بیان‏، برخورد امنیتی با فعالان نشریات و تشکل‌هایی دانشگاهی، ایجاد محدودیت‌های خودسرانه داخلی در دانشگاه‌ها، می‌توان نام برد.

مهدی بختیاری به نمایندگی از تشکل‌هایی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ضمن تاکید بر نقش مثبت و سازنده وزارت بهداشت در فعال کردن تشکل‌هایی دانشجویی و بازگرداندن نشاط به عرصه فرهنگی دانشگاه‌ها بیان داشت:  «مهدی بختیاری»  ؛ دانشجوی سال پنجم پزشکی از دیار غیور مردان لر ؛ لرستان و تنها نماینده دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در این نقطه ایستاده‌ام تا با شما درد و دل کنم.

من امروز نه فقط یک دانشجوی علوم پزشکی بلکه صدای شش هزار دانشجوی فعال عرصه فرهنگ و هنر  در کانون‌های مختلف ادبی ، فیلم و عکس ، هنرهای تجسمی ، اخلاق حرفه‌ای و هلال احمر هستم.

جناب رئیس جمهور ۱۳۰۷ روز  از طلوع تدبیر و امید می‌گذرد. ما خواستیم طرحی نو دراندازیم و فصلی نو بیاغازیم! یا ما زیاده رویا پرداختیم یا شما هرچه می‌دوید به وعده‌هایتان نمی‌رسید!

 بدبین نیستیم، اینکه کابینه شما وزیری دارد که حیثیتش را پای سلامت جامعه‌اش بگذارد، قدم بزرگی است، اینکه تمام مسئولان فرهنگی وزارتخانه همگی اهل فرهنگ و دین و هنر باشند شایسته تقدیر است . اینکه بعد از خمودی و کسلی‌های چند ساله شوکی قلبی تنفسی به فرهنگ و هنر  دانشگاه‌های وزارت بهداشت وارد کردید جای بسی قدردانی دارد.

ما امروز در کمتر از ۱۵ ماه بیش از ۴۰۰ انجمن علمی فعال داریم که نمودی از حرکت رو به جلوی دانشجویانمان در عرصه علمی است.

امسال وزارت بهداشت میزبان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور است؛ یک‌هزار دانشجوی فعال و خوش ذوق علوم پزشکی برای رونق هرچه بیشتر و اطلاع رسانی جشنواره هشتم  با عشق و علاقه کار می‌کنند. وزارت بهداشت میزبان همه دانشجویان خوش ذوق  وزارت علوم و دانشگاه آزاد وجامعه پزشکی  و فرهنگیان و غیر انتفاعی‌هاست.

اینکه دانشجویان فعالمان در عرصه نشریات روز به روز توانمندتر و پویاتر از گذشته شده‌اند و امسال جشنواره تیتر ۱۰ با حضور همه دانشجویان پر بارتر برگزار می‌شود ستودنی است . همه و همه از جنس دانشجو با امید دانشجو با تدبیر دانشجو برای تحقق شعار رهبری است که ما می‌توانیم....

اما آقای رییس جمهور تنها ۷ماه از عمر دولت یازدهم باقی مانده است و ما هنوز دربرخی از دانشگاه‌ها برای تشکیل کانون‌های هنری به سدهای آهنینی برمی‌خوریم که برای قانون شکنی ازهیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند، بعضی‌ها چنان  پیش رفته‌اند که بیانات مقام معظم رهبری را به نفع خود مصادره می‌کنند.

جناب آقای دکتر روحانی در برخی جلسات شورای فرهنگی دانشگاه ها آنقدر سلیقه‌شان را دخیل می‌کنند و گوش به فرمان آیین نامه های ابلاغی نیستند  که بیم این داریم سو سوی امیدمان هم تیره و خاموش شود. اما چرا بودجه بخش فرهنگی وزارت بهداشت بااین سرمایه عظیم انسانی بسیار کمتر از سایر ارگان‌ها لحاظ می‌شود؟ نکند ما دانشجویان قشر خاکستری وزارت بهداشت فراموش شده باشیم.

آقای دکتر حتما خبرتان هست که  که خط مشی‌ها از بیرون فضای دانشگاه و از افرادی مستقل از بدنه‌ی دانشگاه مشخص می‌شوند!؟

من متن صریح سند اسلامی شدن دانشگاه ها را می‌خوانم :

راهبرد ۷   اقدامات ۷-۲

برنامه‌ریزی و تدوین ضوابط و مقررات جامع جهت ممناعت از مداخلات برون دانشگاهی در مقوله آزاداندیشی ، خرد ورزی و پرسش‌گری...

آیا این تنش‌ها  و دخالت‌ها و کج سلیقگی‌ها اجازه‌ی استشمام طراوت تدبیر و امید را در فضای دانشگاهی‌مان می‌دهد؟ آقای روحانی ما می‌دانیم که شما می‌دانید می‌بینید و می‌شنوید و تمام محدودیت‌ها و ناملایمت‌ها و آزارها را در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی لمس می‌کنید. اینک ۱۳۰۷ صبح امید دمیده است , ما نیز به عهد خود پایبندیم , ما نیز می‌دانیم و می‌بینیم , می‌شنویم ولمس می‌کنیم که ناملایمت‌ها بسیار است...

از قصه پر غصه که بگذریم ؛ امیدمان زنده است تا با تدبیرتان امید را به عرصه عمل بنشانید. اما سخن آخر با رهبر عزیزم : می‌دانم که صدایمان را می‌شنوید ... ما همان قشر خاکستری هستیم که هیچگاه مجال صحبت با شما را نداشتیم. اما ما هم فرزندان این انقلابیم و ما هم تا پای جان در مسیر انقلاب ایستاده ایم.

ما را به در میکده راهی بدهید / وز آفت آسمان پناهی بدهید

مستان به زمستان سرگرمی دارند  / ما را هم از این نمد کلاهی بدهید.

در ادامه این مراسم و پس از بیان نظرات ۱۴ تن از نمایندگان تشکل‌ها و کانون‌های دانشجویی که هر کدام به مدت ۴ دقیقه به ایراد سخن پرداختند، دکتر حسن روحانی ضمن بزرگداشت ۱۶ آذر روز دانشجو حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جمع دانشجویان دانشگاه تهران سخنان خود را با این جمله آغاز کرد که با درود و سلام بر آن پیر روشن ضمیر و هادی ما امام عزیز و بزرگوار، مرحوم آیت الله طالقانی، شهید مطهری، شهید بهشتی، مرحوم مهندس بازرگان، دکتر علی شریعتی و همه بزرگانی چون شهید باهنر، شهید مفتح، شهید همت ها، شهید باکری ها و آن هایی که از همین دانشگاه ها به جبهه مبارزه در برابر متجاوزان شتافتند.

وی افزود: همچنین درود و سلام بر شهید زین الدین ها، شهید ستاری ها، شهید بابایی‌ها و شهید صیاد شیرازی‌ها و همه شهیدانی که از دانشگاه و از دانشگاه تهران در جبهه‌های مبارزه، ایستادگی و مقاومت کردند.

رییس جمهوری ادامه داد: درود و سلام من بر همه دانشگاهیان و دانشجویان و اساتیدی که در این سه سال و نیم از دولت تدبیر و امید حمایت کردند.

روحانی یادآور شد: بسیار خوشحالم برای چهارمین بار خداوند به من توفیق داد تا در روز ۱۶ آذر روز دانشجو و روز دانشگاه و روز حرکات عظیم ضد استبدادی و ضد استعماری حضور یابم.

وی خاطرنشان کرد: حرکات عظیم ضد استبدادی و ضد استعماری از همین دانشگاه شروع شد که عزیزترین دانشجویان شریعت رضوی، قندچی، بزرگ نیا توانستند پرچم ایستادگی و مقاومت را در دانشگاه تهران به اهتزاز درآورند که البته این پرچم تعلق به همه جوانان و دانشجویان و عزیزانی داشت و دارد که حاضرند خود را فدای کشور، استقلال و آزادی کنند.

رییس جمهوری همچنین گفت: از همه ملت بزرگ ایران از رهبر معظم انقلاب، حوزه های علمیه و همه مردم تشکر می کنم، آنچه دستاورد ما بوده جایی بوده که همه با هم بوده ایم و دست به دست هم داده ایم. اجماع همواره کارساز بود و گره ها را از پیش روی ما باز کرد.

در هنگام سخنان رییس جمهوری، تعدادی از دانشجویان این شعار را سردادند «بسیجی واقعی همت است و باکری» .

رییس جمهوری اضافه کرد: ما هم روزی مثل شما دانشجوی همین دانشگاه بودیم و آن روزها که معمولا حرکت انقلابی از دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع می شد، در مرحله بعد دانشکده حقوق بود ما صف دوم بودیم، بعد بقیه دانشکده ها این مسیر را ادامه می دادند.

روحانی خاطرنشان کرد: آن روز که سراسر دانشگاه تهران تبدیل به شعار علیه استبداد و استعمار می شد، چقدر زیبا و باعظمت بود. دانشگاه پیشرو بود، همانند حوزه های علمیه، هم دانشگاه و هم حوزه و هم همه مردم حق بزرگی بر گردن ما دارند.

وی با بیان این که انقلاب عظیم و بزرگ ما به سادگی به دست نیامده است، اظهارداشت: همه کسانی که از سال ۴۱ پشت سر امام مبارزه کردند انقلاب را به پیروزی رساندند و استقرار بخشیدند در برابر تجاوز بیگانگان و تحریم نیز مقاومت کردند.

رییس جمهوری با یادآوری این که من انقلابی پیشیمان را نمی شناسم ،تصریح کرد: انقلاب اسلامی فخر و افتخار ما است همانطور که به ایران عزیز و سربلندمان افتخار می کنیم.

روحانی اضافه کرد: هیچ ضرورتی در عصر حاضر و مقطع فعلی برای ما مهم تر از امید در میان مردم و اعتماد نیست، شما بدانید اگر امید به آینده از بین رفت ما دیگر سرمایه ای نخواهیم داشت، هر چه کشور ما خوب باشد، هرچه موفقیت به دست آورده باشیم، تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی ادامه داد: ما از یک فرهنگ استبدادی و استعماری گذر کردیم، می خواهیم به یک فرهنگ محمدی و علوی برسیم، بخش بزرگی از مسیر راه را پیموده ایم، بخشی هم باقی مانده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب تاکید بر انقلابی ماندن، بر انقلابی بودن می کنند، معنای آن این است که کار تمام نشده است، اگر تمام شده بود برای چه انقلابی باشیم ما به هدف رسیدیم، انقلاب یعنی تحول بزرگ در جامعه برای آرمان های بزرگ و بلند یک ملت عزت خواه وعدالت جو انقلاب برای این بوده است.

روحانی خطاب به دانشجویان تصریح کرد: آیا ما به همه اهداف انقلاب رسیدیم، به همه نرسیدیم، به خیلی موارد و اهداف انقلاب دست یافتیم، همین که شما در دانشگاه تهران پشت بلند گو می آیید و هرچه نظرشما است می گویید، این آثار انقلاب است، چه زمان این آزادی وجود داشت، یک دانشجو در برابر رییس اجرایی کشور آنچه را که می فهمد و مصلحت و لازم می داند با صراحت لهجه بیان کند، همان که امیر المومنین (ع) فرمودند آدم بتواند سخنش را غیر متقطع بیان کند بدون این که دغدغه و لکنت زبان داشته باشد صریح و آزاد بیان کند.

روحانی افزود: پس ما به اهدافی دست یافتیم، تا امروز من فکر نمی کنم استقلال سیاسی که امروز ایران دارد شما نظیر آن را نه تنها درمنطقه، در کل دنیا ببینید، در انتخابات آمریکا آقایی انتخاب شده است، ببینید چه سر و صدا و تزلزلی در ذهن سیاستمدارها در اروپا، آسیا بخش هایی از قاره آمریکا پدید آمده است.

وی یادآور شد: تنها کشوری که می گوید نه خوشحالم و نه غمزده در بیبان رهبر معظم انقلاب آمده است، آقایی در آمریکا انتخاب شده ،هر برنامه ای دارد بعدها معلوم خواهد شد، ما راه و مسیر خود را ادامه می دهیم.

وی ادامه داد: آن آقا ممکن است دلش خیلی چیزها بخواهد، دلش بخواهد برجام را تضعیف و پاره کند، مگر ملت ما می گذارد، آمریکا نمی تواند تاثیرگذار در اراده ما باشد، آمریکا نمی تواند در استقامت این ملت درایستادگی این ملت، مگر در جنگ تحمیلی توانستند.

در جنگ همه آمدند پشت سر افلقی ها، کی نیامد، شرق غرب آروپا امریکا شروی سابق کی نیامد، کشورهای مرتجع منطقه آمدند، مگر وسط جنگ به صدام افلقی میگ ۲۵ و هواپیماهای مختلف غربی و شرقی ندادند.

وی افزود: میراژ اف-۱ مگر وسط جنگ به عراق ندادند، حتی سوپر اتاندارد را اجاره ندادند که کار بی سابقه در جنگ بود، مگر موشک زمین به زمین به آن ندادند، مگر تمام ابزار سلاح شیمایی از همین اروپا در اختیار صدام قرار نگرفت.

روحانی خاطرنشان کرد: دنیایی در برابر ما ایستاد چطور ما موفق شدیم دست به دست هم دادیم، در اجماع و اتفاق هست که ما در برابر توطئه های عظیم و بزرگ به پروزی می رسیم .

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: اینها سیستمی آورده بودند، هم روی سوخو و هم میراژ بسته بودند، موشک های ضد تشعشع راداری و دو سال ما را گرفتار کرده بودند تا می رفتیم سیستم را روشن کنیم با موشک می زدند، از ۶۰ کیلومتری موشک را به رادار می زدند، سیستم موشک دفاعی ما باید رادار باید هدایت شود .

رییس قوه مجریه ادامه داد: همین دانشگاه شریف تهران متخصصین افسران لایق شهید ستاری‌ها، بابایی‌ها شاید حدود نوارهای آن هست در آینده اینها می شود پیاده و پخش شود. دو تا سه ماه هر شب جلسه داشتیم که در برابر این موشک ضد تشعشع راداری چه کار کنیم. سه ماه کار کردیم، همه به یک نتیجه رسیدیم، مطمئن نبودیم آیا این راهکار نتیجه می دهد یا نه، این راهکار را در والفجر هشت امتحان کردیم، در والفجر هشت بیشترین هواپیمای عراقی را ساقط کردیم، ۷۳ فروند هواپیمای عراقی تا اواخر بهمن شروع شده بود، تا فروردین زدیم و هیچ یک از موشکهای ضد تشعشع راداری موثر نشد تا جایی که امریکا و شوری اعلام کردند یک کشور خارجی به کمک ایران آمده، شایع کرده بودند چینی ها سیستمی آورند، در حالی که هیچ کشوری به ما کمک نکرد، دانشجویان و اساتید و متخصصین و صاحبنظران تلاش استقامت ایستادگی امیدما به آینده دست به دست دادیم توانستیم در جنگ موفقیت به دست بیاوریم دنیا را به شکست بکشانیم.

وی افزود: اگر رییس جمهوری آمریکا بخشی از مصوبه کنگره را هم بلااثر اعلام کند، ما در برابر همین مقدار تخلف از برجام هم عکس العمل نشان خواهیم داد.

وی با تاکید بر این که آمریکا نمی تواند در اراده، استقامت و ایستادگی ملت ما تاثیرگذار باشد، خاطرنشان کرد: ما هیچ قدمی در مساله برجام برنداشتیم مگر آنکه با رهبر معظم انقلاب مشورت کردیم، جلسه گذاشتیم، نامه های مکتوب ایشان که به من خطاب کرده اند، وجود دارد و دستوری که من روی نامه های ایشان داده ام وجود دارد.

رییس قوه مجریه تصریح کرد: هیچ نامه ای نبوده است که رهبر معظم انقلاب بنویسند و من دستور قاطع ندهم که عین آنچه ایشان گفته باید اجرا شود. البته ممکن است ۱۰۰ درصدی که در نظر ما بوده در مقام عمل جایی کم و کسر آوردند اما مبنا بر این بوده که دستورات ایشان اجرا شود.

روحانی ادامه داد: خدا را من گواه می گیرم روزی شد که ایشان در موردی دستوری دادند و من نیز خدمت ایشان گفتم خیلی مشکل است که به من گفتند به خدا توکل کنید و جلو بروید. من تیم مذاکره کننده آقایان ظریف، عراقچی و تخت روانچی که در خارج از کشور بودند، خواستم به تهران بیایند و برای آنها توضیح دادم که باید اینجوری عمل کنیم و این نظر رهبر معظم انقلاب است.

وی یادآور شد: آنها گفتند اگر این نظر رهبر معظم انقلاب است، دیگر مذاکره تمام می شود، ما می رویم و این نظرات را منتقل می کنیم و مذاکره تمام می شود که دو تا سه ساعت با آنها صحبت کردم و به آنان گفتم به خداوند مطمئن باشید، آقا (رهبر معظم انقلاب) نیز به من گفتند به خدا توکل کنید ما از این مشکل عبور خواهیم کرد و تردید نکنید و با ایمان قوی بروید و مذاکره را ادامه دهید.

رییس جمهوری همچنین گفت: نکاتی که رهبر معظم انقلاب در آن نامه فرموده بودند را به حول و قوه‌الهی اجرا و عمل کردیم، امید به آینده و اجماع در کنار هم باعث این شد.

روحانی افزود: تصمیماتی که درباره مسایل مذاکرات ما اتخاذ می شد در برخی موارد ساعت ها در خدمت رهبر معظم انقلاب جلسات برگزار می شد. این را می گویم تا شما از تاریخ کشور و روند کار مطلع باشد، البته یک روزی همه این ها به طور طبیعی در زمان خودش منتشر خواهد شد.

وی تصریح کرد: آمریکایی ها و صهیونیست ها در راس آن می خواستند ایران هراسی را در دنیا جا بیندازند و به همه دنیا بگویند ایران خطر منطقه، خطر امنیت و خطر ثبات است و برای کشورهای همسایه، اروپا و صلح جهانی خطرناک است.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: پرونده ما را در ذیل فصل هفتم در شورای امنیت سازمان ملل برده بودند بر مبنای این که ایران صلح و امنیت جهانی را به خطر انداخته است و بر این مبنا حرکت می کردند.

روحانی یادآور شد: هدف این بود ما به دنیا بگوییم آمریکا و صهیونیسم دروغ می گویند و ایران خطر دنیا نیست، اگر خطری برای دنیا وجود دارد از طرف خود آمریکا و صهیونیسم و دنباله رو آنها است و ایران برای کسی خطر نیست.

وی همچنین گفت: ما برای چه کسی خطر بودیم؟ آن روزی که شوروی بهم ریخت و تجزیه شد اگر کسی می خواست منفعت جویانه فکر کند فرصت نبود که ما برویم و بر کشورهای کوچکی که تازه ایجاد شده بود مسلط شویم؟ آیا ما دنبال این کار رفتیم؟

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: آن روز که عراق بهم ریخت و ائتلاف ۳۰ کشور برای آزادی کویت به عراق حمله کرد آیا با این همه دشمنی عراق، فرصت نبود ما به عراق حمله کنیم و سوءاستفاده کنیم؟ ملت، کشور و حکومت ما یک حکومت متجاوز نیست، البته از حق خود دفاع می کند و اگر کسی بخواهد چشم طمع به کشور ما داشته باشد با قاطعیت کل ملت ما می ایستد.

رییس جمهوری با بیان این که می بایست هزینه بالای هم پرداخت می کردیم، اظهارداشت: در حال حاضر این هزینه پرداخت نمی شود و ما با بانک های کوچک و متوسط کار می کنیم، تعدادی از بانک ها می ترسند البته این نکته درستی است، طرف ما ۶ کشور هستند، بعضی ها با ما دوست هستند با بعضی ها نسبتا رابطه خوب داریم.

روحانی افزود:آمریکا هم جزو گروه ۱+۵ است که دشمن ما هست، در این موضوع تردید نداریم آمریکایی ها تا جایی که بتوانند می خواهند به ما فشار آورند ما باید مقاومت و ایستادگی کنیم، راه حل را پیدا کنیم که راه حل را هم پیدا می کنیم .

وی خاطرنشان کرد: آنها ممکن است تخلف کنند و تخلف هم می کنند مورد اخیر قانون داماتو یا ایسا است که تخلف است که برخلاف برجام انجام می دهند، اگر مصوبه کنگره آمریکا اجرایی شود نقض فاحش و صریح برجام است که با عکس العمل بسیار تند ما مواجه خواهد شد.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در مسئله برخورد با نقض برجام نظر واحد در کشور وجود دارد، هیچ اختلاف نظری بین دولت و مجلس و نظراتی که رهبری دارند سرجای خودش همه قوا زیر نظر ایشان فعالیت می کنند.

روحانی تاکید کرد: تردید نداشته باشید اگر رییس جمهوری آمریکا این مصوبه را امضا و بعد تعلیق کند -آنها می گویند در مقام عمل بلا اثر می کند- حتی این مقدار را هم ما تخلف از برجام می دانیم که در برابر همین مقدار هم عکس العمل نشان خواهیم داد.

وی افزود: برای جلسه هیات نظارت بر برجام همه را فردا - چهارشنبه دعوت کردیم، بحث ما این است عکس العمل را مشخص و اعلام کنیم.

وی خطاب به دوستان بسیار خوب و انقلابی یادآور شد: تردید نکنید، نگران نباشند، دلواپس نباشید، حتما از حقوق ملت دفاع خواهیم کرد، حتما برای آرمان های آینده کشور با همه توان ایستادگی می کنیم.

وی خطاب به منتقدان دولت گفت: اصل نقد خیلی خوب است، خواهش می کنم در نقدی که نسبت به دولت می کنید- همه دقت کنیم -جملاتی که به کار می بریم درست و دقیق باشد همه ما مسلمان ایرانی و انقلابی هستیم همه می دانیم دروغ حرام است چیزی نباید غیرواقعی باشد.

رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه گفته می شود دولت امیدش به برجام بود از شما می پرسم در سال ۹۲ هنوز برجامی نبود که آیا ما نتوانستیم تورم را یک قدم پایین بیاوریم یا توانستیم؟

روحانی ادامه داد: آمار مرکز آمار و بانک مرکزی را نگاه کنید؛ پایان سال ۹۲ اول ۹۳ آیا تورم ۴۵ درصد ۳۵ درصد نشد، سال بعد قول دادیم این رقم را ۲۵ درصد می کنیم به جای آن به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد ؟

رییس دولت تدبیر و امید اضافه کرد: بعد آمدیم به مردم قول دادیم، گفتیم تلاش می کنیم تا ۹۶ تورم را تک رقمی کنیم بعضی از اساتید گفتند چرا قول دادید این شدنی نیست ،گفتیم محاسبات ما این بوده، تلاشمان را می کنیم اگر نشد از مردم عذرخواهی می کنیم. ما از خرداد امسال تورم را تک رقمی کردیم.

رییس جمهوری افزود: البته اخلاق، استقامت، ایستادگی، یکپارچه بودن و انسجام جزو انقلاب ما است و همه باید بایستیم و امید به آینده داشته باشیم.

وی ادامه داد: بسیج قهرمان، سپاه دلاور، ارتش قدرتمند، نیروی انتظامی، عشایر و مردم همه در کنار هم آمدند، از دانش آموز گرفته تا دانشجو و کارگر همه مردم در کنار هم آمدند و ما توانستیم پیروزی را بدست آوریم.

روحانی افزود: ما امروز با امید از همه مشکلات عبور خواهیم کرد. روزهای بسیار سختی را در این سه سال گذراندیم و به حول قوت الهی ملت ما با هدایت رهبری، با وحدت و اجماع نظر بقیه مشکلات را نیز پشت سر خواهند گذاشت.

وی ادامه داد: من می خواهم به افتخاری که برای ملت ما است، همه توجه داشته باشیم به اعتراف همه کشورها حتی آن ها که دشمن سر سخت ما هستند، هیچ کشوری نبوده که بتواند در مدت دو - سه سال، ۲۰ یا ۳۰ ماه در برابر قدرت های بزرگ جهانی از حقوق ملت خود به خوبی دفاع کند.

رییس قوه مجریه یادآور شد: پرونده هسته ای را از شورای امنیت سازمان ملل خارج کردیم، این برای جناح و حزب نیست، برخی امور مسایل جناحی و حزبی است، برخی امور مربوط به دولت خاص است اما موفقیت های ما برای دولت نیست برای ملت و رهبر ایران است.

وی ادامه داد: اگر یک روز خطر باشد ما همه بسیجی هستیم، بسیج یک گروه خاص نیست، بر مبنای اصل ۱۵۱ قانون اساسی دولت موظف است همه افراد ملت را آموزش نظامی دهد و برای دفاع از کشور آن ها را آماده کند.

رییس جمهوری گفت: اگر روزی بخواهد خطر این کشور را تهدید کند همه جوانان ما جلو می آیند، آن وقت دیگر جناح و حزب نمی شناسیم و این دانشگاه و آن دانشگاه، این طایفه و آن طایفه و این قوم وآن قوم ندارد بلکه بحث ملی است و بحث جناحی نیست و از کشورمان دفاع خواهیم کرد.

روحانی افزود: تمام افتخارات، موفقیت و پیروزی ما برای یکپارچگی ما است، هر جا انشقاق پیدا کنیم و از همه جدا شویم و رودرروی هم بایستیم قدرت مان را تضعیف کردیم. ما باید تحمل خود را بالا ببریم، از بنده که به عنوان خادم شما و منتخب مردم هستم تا همه حضار این جلسه، همه دانشجویان و همه جوانان باید تحمل خود را بالا ببریم.

وی ادامه داد: افکار و سلیقه های ما یکی نیست اما در آرمان های بلند، آرمان و اهداف ما یکی است، در حفظ انقلاب و نظام و تبعیت از رهبری و حفظ کشور از تمامیت ارضی همه نظر واحد داریم. مگر می شود یک کسی ایرانی باشد انقلابی باشد، انقلاب را دیده باشد و با این همه خون شهدا و فداکاری از کشورش دفاع نکند، ما باید از کشور و انقلابمان دفاع کنیم.

رییس قوه مجریه گفت: باید همه ما انقلابی باشیم، انقلابی به این معنا است که مسیری که از ۴۱ شروع کردیم و در ۲۲ بهمن ملت ما به موفقیت رسید و در ۱۲ فروردین سال ۵۸ به آن به عنوان نظام جمهوری اسلامی رای دادیم آن راه و مسیر را ادامه می دهیم البته اخلاق، استقامت، ایستادگی، یکپارچه بودن و انسجام جزو انقلاب ما است و همه باید بایستیم و امید به آینده داشته باشیم.

روحانی افزود: ما گفتیم ایران هراسی دروغ است و قطعنامه سازمان ملل ظلم به کشور و ملت ما است و غیرقانونی و برخلاف منشور است، آمدیم ثابت کردیم ایران تهدید نیست و در خود سازمان ملل همان شورای امنیتی که گفته بود ایران تهدید است همان شورای امنیت گفت باید در زمینه فعالیت صلح آمیز هسته ای همه کشورها به ایران کمک کنند.

وی ادامه داد: در قطعنامه ۲۲۲۱ به صراحت آمده، عنوان قطعنامه عوض شده است، آن تهدید بود و این تبدیل به آن شد که ایران در مسیر صلح آمیز خود باید حرکت کند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: تهدید تبدیل به این شد که ایران باید در مسیر صلح آمیز خودش حرکت کند، این کار که بود؟ کار ملت بود، اگر شما ملت ایستادگی نکرده بودید، مگر وزارت امور خارجه می توانست چنین کاری را انجام دهد؟ اگر رهبر معظم انقلاب حمایت و هدایت نکرده بودند و اگر مجلس حمایت نکرده بود، اگر همه با هم نبودیم، نمی توانستیم.

روحانی افزود: اصلا قدرت ما در مذاکره با دیگران از ملت نشات می گیرد، اگر دنیا بداند این رییس جمهوری که با آنها صحبت می کند، نماینده تمام ملت است و همه از او حمایت می کنند؛ حال هر کس که مقام رییس جمهوری را دارد، نماینده ملت است؛ این رییس جمهوری با قدرت می تواند با آنها صحبت کند. اما اگر دیدند حامی ندارد و خودش، حزب و گروهش است، خوب معلوم است که ناتوان است و نمی تواند حرف خود را به کرسی بنشاند.

وی ادامه داد :خوب ما چه کار کردیم؟ ما در این حرکت ملی و بزرگ که جناحی نیست و ربطی به جناح خاص ندارد، آمدیم کاری کردیم که فعالیت هسته ای ما در ایران که آنها می گفتند، خلاف قانون است، خلاف قطعنامه است و تحریم شده است .

رییس قوه مجریه افزود: هر کاری ایران می کند ممنوع است را امروز به جایی رساندیم که به راحتی می توانیم کیک زرد از خارج وارد کشور کنیم.

روحانی گفت: برای این که جوان های عزیز بدانند، ما بعد از انقلاب یک گرم هم نتوانسته بودیم کیک زرد وارد کنیم. کیک زرد قبل از انقلاب مقداری از آفریقای جنوبی خریداری کرده بودیم، در داخل هم البته معادنی داریم که می توانیم کیک زرد در یک حدی تولید کنیم. اما تلاش کردیم از خارج وارد کنیم که نشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر بر اساس توافقی که دو هفته پیش صورت گرفت، قرار است ۹۰۰ تن کیک زرد را وارد کنیم. این موفقیت بزرگ برای انرژی هسته ای است.

وی افزود: یک کار عظیمی انجام شده است، به ما می گفتند شما آب سنگین تولید می کنید خلاف قانون و غلط است و همه حرف هایی که مستحق خودشان بود را به ما می زدند، اما امروزآب سنگین را به دنیا می فروشیم.

رییس جمهوری یادآور شد: محموله اول را به آمریکا و دومی را به روسیه فروختیم. این کار بزرگ و سترگی است، در مساله اراک که البته بدانید «مودی فای» (تغییرات جزیی) انجام خواهد شد و موارد فنی این مساله را دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی توضیح می دهد.

وی ادامه داد: البته هنوز ما در مسیر راه هستیم و چارچوب رآکتور آینده اراک مورد توافق قرار گرفته و اجرایی و عملی می شود.ما چیزی را از دست ندادیم، البته آنها این را می خواستند .

روحانی تصریح کرد که آنها می گفتند یک صد عدد سانتریفیوژ بیشتر نداشته باشید. بعد هم تحقیق و توسعه را می خواستند ممنوع کنند، اگر ایران می پذیرفت واقعا خسارت بزرگی برای کشور بود. ما تحقیق و توسعه مان را داریم ادامه می دهیم.

رییس جمهوری همچنین گفت: آی آر ۸ ( IR۸ )هم اکنون کار می کند. این را که قبلا ساخته بودیم و راه نیفتاده بود، بعد از برجام کاری که کردیم تزریق به آر ای ۸ بود که در حال حاضر فعال است و مراحل بعدی اش را طی می کنیم .

روحانی ادامه داد: از شما می پرسم؛ ما اگر تحریم را که یکی از دوستان گفت تِرک برداشته است که حال فرض بگیریم ترک برنداشته، آیا آزاد هستیم در شرایط کنونی نفت را هر چه خواستیم بفروشیم؟

رییس جمهوری تصریح کرد: یکی از دوستان عزیر جمله ای فرمود که قشنگ نبود، در این مقعطی که وزیر نفت ما کار واقعا بزرگی در اجلاس اخیر انجام داد و در واقع حقمان را پس گرفتیم. ما قبل از توافق برجام که ۲۶ دی سال گذشته اجرایی شد، اول ۹ میلیون و هفتاد هزار و در روزهای آخر نیز یک میلیون و خرده ای نفت خام می توانستیم صادر کنیم، این الان شده دو میلیون و ۳۰۰ هزار، این خوب است یا بد؟

وی ادامه داد : در حال حاضر کشور طبق اراده خودش هر مقدار که نظام مصلحت می داند نفت تولید و به هر کشوری صادر کند. چون آن موقع به هر کشوری که نمی توانستیم صادر کنیم. اروپا که نمی خرید، چند کشورآسیایی بودند می گفتند رایگان از شما می خریم.

رییس جمهوری افزود: نصف پول با پول ملی خودمان در حساب ما باشد، نصف دیگر در یک حساب دیگر با یورو، نصفی هم که به یورو یا پول ملی خودشان بود. وقتی می خواستیم از آنها پول را بگیریم، بین۱۰ تا ۲۰ درصد از ما کارمزد می گرفتند برای اینکه این پول را نقل و انتقال دهیم .

وی یادآور شد: در حال حاضر ما آزاد هستیم به هر که می خواهیم بفرشیم، این خوب است یا بد؟

روحانی گفت: به اروپا و افریقا می فروشیم، تمام کشورهای دوست ما از کشورهای آمریکای لاتین گرفته تا آسیایی یا آفریقایی هر که به ما می رسد از برجام خوشحال است به دلیل اینکه می تواند با ما معامله و تبادل کندو صاردات و واردات داشته باشد.

رییس جمهوری تاکید کرد که در مساله تحریم جز در مساله بانکی که به آن اشاره می کنیم بقیه تحریم ها به طور کامل و صد در صد برداشته شده است.

وی افزود: در مساله بانک ها نیز امروز با بانک های کوچک و متوسط دنیا کار می کنیم، یعنی اکنون می خواهیم چیزی را صادر یا وارد کنیم در حالی که در دوران تحریم ناچار بودیم با صرافی ها کار کنیم.

رییس جمهوری با تاکید بر این که کار همدیگر را نباید تخطئه کنیم، گفت: اگر شما کار خوب انجام دادید، باید بگوییم اساس انصاف این است؛ کار خوب است ولی بهتر هم می شد. ما برای اولین بار در ۶۰ سال گذشته، سال گذشته صادرات غیر نفتی بر واردات پیشی گرفت.

روحانی افزود: این که حضرت آقا هم در سخنرانی عید فرمودند این دستاورد خوبی است، امسال هم همین طور است، در هفت ماهه اول هم همین است، صادرات غیر نفتی بیشتر از واردات است.

وی یادآور شد: شما می گویید رکود و بیکاری درست است، ما از رکود عمیقی رنج می بریم در سال های ۹۱ و ۹۲ رشداقتصادی منفی بود، این رقم در سال ۹۱ منفی ۶.۸ ، در سال ۹۲ منفی ۱.۹ بود که در سال ۹۳ رشد سه درصد رسید، بنابراین از رکود عبور کردیم.

رییس قوه مجریه با بیان این که در سال ۹۴ به خاطر کاهش قیمت نفت دچار تنگنای بسیار زیادی شدیم، گفت: تمام کشورهای تولید کننده نفت در سال ۹۴ و امسال از ذخایرشان استفاده کردند از روسیه تا قطر، عربستان ،کویت، عراق و ونزوئلا که شرایط بسیار سختی دارد همه از دخیره استفاده کردند.

روحانی افزود: در سال ۹۴، ۲۰ و امسال هم بیست درصد از درآمد نفتی را در صندوق توسعه واریز کردیم امسال هم همین طور است.

وی ادامه داد: معنای اقتصاد مقاومتی همین است، معنایش این است اقتصاد را طوری بسازیم تا در شرایط سخت بتوانیم راه اقتصادی را پیش ببریم در ونزوئلا چند ماه پیش خودشان می گفتند تورم ۴۸۵ درصد است ، سفارت ما می گفت۷۰۰ درصد است هرچه ببینید چه تورم سختی دارند به خاطر قیمت نفت این فشارها روی آنها است.

رییس جمهوری گفت: ما در همین شرایط توانستیم تورم را کاهش دهیم نباید کار خوب را فراموش بکنیم باید بگوییم چرا می خواهم بگویم امید به آینده اصل هست اگر امید را از بین ببرید، رسانه یا روزنامه باشد، فضای مجازی و حقیقی یعنی مردم بگویند فایده ندارد هر دولتی می آید شعاری می دهد به قول بعضی ها همین طور بدبختی ما ادامه دارد این که خلاف انقلاب، نظام و پیشرفت نظام است.

روحانی افزود: بله ما مشکل داریم قبول دارم بیکاری وجود دارد، اما دولت در این سال ها هر سال مرکز آمار بانک مرکزی نگاه کنید بیش از ۷۰۰ هزار شغل جدید درست کردیم البته ورودی به کار یک میلیون دویست هزار ورودی داریم بنابراین ۵۰۰ هزار بیکاری بالا می رود برای اینکه ورودی با جذب یکی نیست.

وی ادامه داد: ما که در سه سال هر سال هفت صد هزار شغل درست کردیم، آمار پنج،۶ ،۷ سال قبل را نگاه کنید، در سال های قبل اشتغال خالص ما تقریبا صفر بود، ۱۲ هزار، ۱۴هزار شغل بوده است، در اشتغال قدم خوب برداشتیم، اما فاصله داشتیم.

رییس دولت یازدهم یادآور شد: از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جویای کار در کشور ۶۵ درصد زنان و دختران تحصیلکرده جویای کار هستند، چه کار باید بکنیم.

همچنین رییس جمهوری در بخش پایانی سخنان خود گفت: دانشگاه هم باید نقاد باشد باید از ما انتقاد کنید از رییس جمهوری انتقاد کنید البته با بیان احسن انتقاد بفرمایید. از بقیه قوا هم از نظر من انتقاد کنید.

روحانی افزود: نقد حق شما است دانشجو باید نقاد باشد، من هم حال و هوای دانشجویی را می دانم، دوره بسیار خوبی است، یکی از ویژگی های آن همین است؛ بیان کردن، نقد کردن از آن سو به ما راه حل هم بدهید؛ بار علم ودانش و فناوری هم بر دوش شما است.

وی ادامه داد: دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی در علم و فناوری پیش بروند،در علم و فناوری وضع ما خوب است، قدم های خوبی در چند سال برداشته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.