سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۰۷:۴۸

پیام معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذر « روز دانشجو »

حضور دانشجویان آگاه سدی است در برابر ریاکاری، ظاهرسازی و فرصت‌طلبی / اندیشه اعتدال همه را به اجتناب از نقد جانبدارانه و قضاوت غیر منصفانه دعوت می‌کند

دکتر محمد رضا فراهانی

دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، طی پیامی ضمن گرامیداشت حماسه ۱۶ آذر و تبریک «روز دانشجو»، حضور دانشجویان آگاه را سدی در برابر ریاکاری، ظاهرسازی و فرصت‌طلبی دانست و تصریح کرد: اندیشه اعتدال، تدبیر و امید که جز با حمایت و پشتیبانی شما عزیزان به ثمر نمی‌نشست، حاصل نگاه میانه و منصفانه‌ای است که بیش از هر زمان دیگر امروز نیازمند همراهی شماست تا در مقابل کسانی که به ناحق سعی در بزرگنمائی کاستی‌ها و دامن زدن به اختلافات دارند، قرار گیرد.

به گزارش مفدا‏، مشروح پیام معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مقام معظم رهبری :

«جنبش دانشجوئی در کشور ما در تاریخِ ثبت شده و شناخته شده‌ خود، همیشه ضد استکبار، ضدسلطه، ضد استبداد، ضد اختناق و به شدت عدالت‌خواه بوده است.»

ماه آذر دارای پیوندی عمیق و ناگسستنی با دانشگاه، به ژرفای بیش از شصت سال است که همواره یادآور خروش، حماسه، تلاش، استبدادستیزی، استکبارستیزی و افتخارآفرینی دانشجویان و دانشگاهیان بوده که در سینه صفحات تاریخ به خاطر سپرده شده است. آن زمانی‌که استبداد و استکبار بر این سرزمین سایه سرد و سیاه خود را گسترانیده بود، این دانشجویان بودند که با روشن کردن شعله‌های آرمان‌خواهی و عدالت‌طلبی، روشنی بخش راه آزادی‌خواهی و استقلال ایران اسلامی گردیدند.

با فرا رسیدن ١٦ آذر هر سال ، خاطره‌ی حماسی شهادت سه تن از دانشجویان مسلمان و مبارز میهن اسلامی در ذهن جامعه زنده می‌شود که پیام‌آور عزت و شرف دانشگاه و نماد مقاومت جامعه دانشگاهی در برابر سلطه خارجی و خودکامگی داخلی است .

١٦ آذر که به حق به عنوان « روز دانشجو » نام‌گذاری شده است، یادآور رسالتی است که تمسک به آن به نهضت اصیل دانشجویی، هویت و اعتبار ملی- اسلامی می‌بخشد و امروز که در برابر دیدگان جهانیان شاهد رشد و شکوفائی، استقلال و آزادی و امنیت پایدار در جای جای میهنمان هستیم؛ همه ما وامدار شهیدانی از جنس عشق و جهادیم که در سایه رهبری بزرگ مردی روشن ضمیر،  بذر انقلابی را کاشتند که الهام بخش همه جنبش های رهایی بخش جهان شده است. بی شک پرچم استبدادستیزی، آزادی خواهی، استکبار ستیزی و حق طلبی همواره در دست شما جوانان و اندیشمندی بوده که نهال انقلاب اسلامی، آزادی و عزت این ملت به دست آنان و با خونشان آبیاری شد و امروز که مصادف با ۱۶ آذر روز دانشجو است تنها گوشه ای از حرکت عظیم ظلم ستیزی و عدالت خواهی آنان در تاریخ پرافتخار میهنمان را نظاره گریم. هر دم که غبار سیاه هجمه و دشمنی، کینه و قصاوت بدخواهان بر خاک میهنمان سایه افکنده، ندای خروش و جوشش شما جوانان و دانشجویان آگاه از شمال و جنوب، شرق و غرب، در میان همه اقوام و مذاهب برخواسته و پرچم عزت و افتخار میهنمان را برافراشته نگاه داشته اند.

دانشجویان عزیز

مفتخرم تا در روزی که به نام مقدس روز دانشجو مزین گشته پیام "واعتصموا بحبل الله جمیعاً ولاتفرقوا" را بازگو کنم تا در زمانه ای که تیغ بی‌رحم نقدهای غیر منصفانه و غیر اخلاقی فضای جامعه را به سمت تنش و دوقطبی شدن پیش می‌برد بار دیگر با حضور خود در عرصه های مختلف سیاسی و مشارکت در نهادها و فعالیت های مدنی ضمن تحکیم وحدت در همه ارکان جامعه؛ موجبات ارتقای امید، اعتماد و رضایت و افزایش نشاط سیاسی و اجتماعی را فراهم آورید.

عزیزان

کارنامه جنبش‌ها و حرکت‌های دانشجوئی در کشورمان علی رغم پرشور و حماسی بودن آن در غالب اوقات آمیخته با عقلانیت، انصاف و حق مداری بوده است و این گذشته روشن است که نور امید را در دل تلاشگران و دلسوزان واقعی این مرز و بوم زنده نگه می‌دارد و مسیر را برای نهادینه کردن صداقت و راست‌گوئی هموار می‌کند، همانطور که حضور شما دانشجویان آگاه سدی است در برابر ریاکاری، ظاهرسازی و فرصت‌طلبی.

 اندیشه اعتدال، تدبیر و امید که جز با حمایت و پشتیبانی شما عزیزان به ثمر نمی‌نشست، حاصل نگاه میانه و منصفانه‌ای است که بیش از هر زمان دیگر امروز نیازمند همراهی شماست تا در مقابل کسانی که به ناحق سعی در بزرگنمائی کاستی‌ها و دامن زدن به اختلافات دارند، قرار گیرد. اندیشه اعتدال و مسیر اعتدال همه را به اجتناب از نقد جانبدارانه و قضاوت غیر منصفانه در سطح جامعه، به ویژه در رسانه‌ها و فضاهای مجازی فرا می‌خواند.  

جنبش دانشجویی هر چند در طول حیات خود دارای فراز و فرودهایی بوده است، اما در بزنگاه های تاریخی نقش پیشرو و پیشران داشته و آنچه که موجب ایجاد این نقش تاریخی شده است، آگاهی، بینش عمیق و هوشمندانه، شناخت دقیق و ملموس جامعه ، آینده‌نگری، آرمان‌خواهی، عدالت‌طلبی و عقلانیت بوده است.

بر این اساس است که از دانشجویان انتظار می‌رود با ایجاد حلقه‌های مطالعاتی، بحث و گفتگوی سازنده، برپایی کرسی‌های آزاداندیشی و مناظره به دور از تنش و پرهیز از نگاه سطحی و ژورنالیستی حاکم بر فضای مجازی ضمن کسب توانمندی های لازم، به استحکام اندیشه‌ها و مبانی فکری و تعمیق باورها و نگرش ها در سطح جامعه کمک کنند و به باور بنده این یکی از رسالت های بسیار ضروری و حساس جنبش دانشجویی و جامعه دانشگاهی است.

در پایان ضمن تبریک روز دانشجو و یادآوری رشادت های بی بدیل دانشجویان و فرزندان این آب و خاک، به ویژه در ۱۶ آذر سال ۳۲ ، امید دارم همه ما دست در دست هم، متحد و یکدل به سوی دانشگاهی با نشاط و پر امید حرکت کنیم و با استعانت از حضرت حق و عنایت صاحب اصلی این انقلاب حضرت صاحب الزمان ارواحنافداه روز به روز شاهد رشد و شکوفایی بیشتر کشور باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.