سه‌شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷

خاموش بودن دانشجو از همه چیز خطرناکتر است / ۱۶ آذرماه برای ما یک فرصت است

پیام وزیر بهداشت

وزیر بهداشت با صدور پیامی ضمن تبریک ۱۶ آذرماه « روز دانشجو »، این روز را فرصت نامید و تأکید کرد: تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است، اما از آن خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد، دانشجویان اظهار نظر نکنند و نگاه انتقادی و آرمان‌گرایانه را به هر دلیلی کنار بگذارند.

پیام وزیر بهداشت به مناسبت فرا رسیدن 16 آذرماه « روز دانشجو »:

به گزارش مفدا، مشروح پیام دکتر سید حسن هاشمی به مناسبت فرا رسیدن روز دانشجو به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مشکل بزرگ جهان امروز علیرغم تمام پیشرفت‌های بشر، همچنان ندانستن و جهل است. چرا که ستیز جهل و نادانی با علم و آگاهی پایان‌ناپذیر و ابدی است.

از این رو، آموختن علم آن‌گاه امری مقدس محسوب می‌شود که در جهت رشد، تعالی و سعادت بشر به کار آید و بر جهل و نادانی که جوامع را به سوی خرافه، افراط، تندروی و انحطاط سوق می‌دهد، غلبه کند.

شما «دانشجویان» عزیز که پیشروان دانش و معرفت جامعه هستید، باید قدر این عنوان و دوران دانشجویی خود را بدانید و به قدر توان بر دانش و مهارت خود بیفزایند؛ اما علم و تخصص آنگاه مفید و کارآمد خواهد بود که علاوه بر اندیشه و جان خودتان، بر مسیر حرکت دیگران به سوی آگاهی و تعالی نیز اثرگذار باشد؛ بر خانواده، دوستان، جامعه، کشور و حتی جهان.

همیشه آرزویم این بوده که دانشجویان عزیز از سال‌های حضور در دانشگاه، حداکثر بهره را ببرند و بدانند این فرصت هم مانند فرصت‌های دیگر زندگی زودگذر و غیر قابل تکرار است.

نکته‌ی دیگر این که همه‌ی ما باید به مباحث عمده‌ای نظیر توسعه‌ی همه جانبه و شکوفایی علمی کشور و تقویت انگیزه‌ی استاد و دانشجو برای آموختن و آموزاندن فکر کنیم؛ مواردی که با دستور و بخشنامه حل نمی‌شود؛ مطالعه نیاز دارد و آسیب شناسی.

موضوع دیگری که قبلا هم به آن اشاره کرده‌ام و باز تاکید بر آن را لازم می‌دانم، آن که تبدیل شدن دانشگاه به پایگاهی برای احزاب سیاسی خطرناک است اما از آن خطرناک‌تر این است که دانشگاه خاموش باشد، دانشجویان اظهار نظر نکنند و نگاه انتقادی و آرمان‌گرایانه را به هر دلیلی کنار بگذارند.

به لطف خدا، طی دهه‌های اخیر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشجویان ما، آرمانخواهی آنها بوده است؛ انقلاب اسلامی هم بر بستر دانشگاه بالید و پایدار خواهد ماند. حق‌طلبی، عدالت‌جویی و استقلال‌خواهی، میراث دانشگاه است؛ امیدوارم تمام دانشجویان عزیز آن را پاس بدارند و در پناه درست کرداری و راست اندیشی، نامی نیک و اثراتی ماندگار از خود بر جای گذارند.

شانزده آذر اما برای همه‌ی ما نماد آرمان‌خواهی و مبارزه با استعمار خارجی و استبداد داخلی است. به این روز باید به عنوان یک فرصت نگریست و اجازه نداد عده‌ای با برداشت‌های سطحی، ارزش واقعی آن را تحریف کرده یا تخفیف دهند. هدف شهدای سال ١٣٣٢ دانشگاه تهران و سایر شهدای این کشور تا امروز نیز استقلال ایران و عزت و آبروی این ملت بوده است و همه‌ی ما وظیفه داریم این راه را ادامه دهیم.

شانزدهم آذر بر تمام دانشجویان عزیز، گرامی و مبارک باد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.