یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۶

۲۹ مهرماه روز کوه و کوهنوردی

صعود تیم کوهنوردی دانشگاه علوم پزشکی تهران به قله سی چال/عکس: نظمی

۲۹ مهر ماه روز کوهنورد نامگذاری شده است. به نظر می رسد این نامگذاری حاصل یک تفکر و انتخاب گروهی، عده ای از کوهنوردان باشد ولی به هر حال روز ۲۹ مهرماه از سوی اغلب کوهنوردان به عنوان روز کوهنورد شناخته می شود.

به گزارش مفدا، ۲۹ مهر ماه روز کوهنورد نامگذاری شده است.  به نظر می رسد این نامگذاری حاصل یک تفکر و انتخاب گروهی، عده ای از کوهنوردان باشد ولی به هر حال روز ۲۹ مهرماه از سوی اغلب کوهنوردان به عنوان روز کوهنورد شناخته می شود.

در این روز کوهنوردان سراسر کشور برنامه های متنوعی اجرا می کنند. برگزاری همایش روز کوهنورد، صعودهای مشترک، تجمع و دیدار در یک مکان خاص مانند کافه کوه، گرامیداشت یاد و خاطره کوهنوردان از دست رفته و … از جمله این برنامه هاست. این برنامه ها می تواند جامعه کوهنوردی را هر ساله به سمت ارزش های والای انسانی و پاسداری از ارکان فرهنگ اصیل کوهنوردی سوق دهد و در راستای ایجاد همدلی در جامعه کوهنوردی مفید واقع شود. همچنین یکی از ویژگی های این برنامه ها، جلوگیری از انحرافات اساسی و پایمال نشدن ارزش هایی است که سینه به سینه و نسل به نسل توسط پیشکسوتان جامعه کوهنوردی به کوهنوردان نسل حاضر منتقل شده است.

به طور خلاصه اهداف برگزاری مراسم یا همایش در روز کوهنورد توسط افراد، گروه ها، باشگاه ها و هیات های استان ها و شهرستان ها عبارتند از:

۱. بزرگداشت تلاش های ارزنده و آرمانی شهدای کوهستان و گرامیداشت یاد و خاطره آن ها

۲. بررسی رشد کمی و کیفی ورزش کوهنوردی و مقایسه آن با شاخص های استاندارد کوهنوردی در سطح جهانی.

۳. بررسی فعالیت های گروه های کوهنوردی و کوهنوردان هر استان

۴. تجلیل و قدردانی از پیشکسوتان مجرب ورزش کوهنوردی

۵. ترویج فرهنگ اصیل کوهنوردی با تکیه بر آرمان های انسانی آن

۶. مهیا کردن بستر فرهنگی و اخلاقی لازم به منظور ایجاد همدلی و اتحاد کوهنوردان و تبادل اطلاعات گروه های کوهنوردی به دور از رقابت های کاذب.

۷. ملاقات جمعی کوهنوردان و دستیابی آنان به تفاهم بیشتر و رسیدن به نقاط مشترک سازنده

۸. تبادل نظر و آگاهی از آخرین اطلاعات مربوط به برنامه های کوهنوردی کشوری و برون مرزی

۹. ترویج فرهنگ صلح و دوستی با طبیعت در طریق ایجاد انگیزه بیشتر به منظور احترام به کوهستان و تلاش برای حفظ منابع طبیعی

۱۰. ایجاد زمینه مناسب جهت ارائه فعالیت های هنری، فرهنگی و تحقیقاتی کوهنوردان در قالب برگزاری نمایشگاه های عکس، نقاشی، شعر، مقاله و غیره

در سال های گذشته تعداد روزهایی که به نام روز کوهنورد نامگذاری شده اند متفاوت بوده اند. به طوری که هر فرد، گروه و استانی، روز خاصی را به عنوان روز کوهنورد اعلام کرده و آن را در شبکه اجتماعی و ارتباطی به اشتراک گذاشته است. اما بیش ترین همگرایی و اتفاق نظر برای تاریخ ۲۹ مهر ماه هر سال به عنوان روز کوهنورد است. به نظر می رسد انتخاب هفته اول آبان ماه به عنوان روز کوهنورد استان فارس در این نامگذاری بی تاثیر نیست.

به نظر می رسد با توجه به خیل عظیم کوهنوردان و طبیعت گردان، اختصاص یک روز خاص و مشخص و حتی روزی تحت عنوان “روز ملی کوهنورد” به این قشر لازم و ضروری است. در این خصوص مرجع اصلی کوهنوردی کشور یعنی فدراسیون باید دست به چنین انتخابی بزند.

روز کوهنورد روز یادمان ها و یادها، روز تجلی اصالت کوهنوردی، که گذشته اش در پیوند با آینده رسالت خود را معنی می بخشد.

کوهنوردی یک انتخاب است. آنگاه که آسایش خانه و شهر را رها می کنی و پنجه در پنجه سنگ و صخره  فراز و فرود طبیعت را در می نوردی. این انتخاب توست که جسم را در تب و تاب سنگ و صخره صیقل دهی تا به ازای آن روح و روان خویش را آزاد و رها سازی و آنرا سبکتر به پرواز در آوری و این گونه است که کوهنوردی می شود هنر مبارزه با سستی ها، کاستی ها و کاهلی های درون.

کوهستان مظهر پاکی، دهش، و بخشش است و کوهنوردی آیین زندگی، آیینی مبتنی بر روح جمعی و پایبندی به اصول اخلاقی. کوهنوردی که درک صحیحی از کوهستان و کوهنوردی دارد هیچگاه منافع خود را بر منافع جمع ارجح نمی شمارد و از موقعیت و موفقیت های تحصیل شده به نفع خود بهره برداری نمی کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.