دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶

مف دا- فسا:

۱۹-۱۳ آذرماه ۹۵ هفته اطلاع رسانی ایدز/ آموزش مبنای پیشگیری در حوزه بیماری ایدز

۱۹-۱۳ آذرماه ۹۵ هفته اطلاع رسانی ایدز/ آموزش مبنای پیشگیری در حوزه بیماری ایدز

وجود یک مقطع زمانی خاص در سال برای پرداختن به موضوع اچ آی وی ایدز امری ضروری است و روز جهانی و هفته اطلاع رسانی ایدز این فرصت را فراهم آورده است . اول دسامبر هر سال مصادف با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

به گزارش مف دا- فسا؛ خانم زهرا استادی کارشناس بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه گفت : وجود یک مقطع زمانی خاص در سال برای پرداختن به موضوع اچ آی وی ایدز امری ضروری است و روز جهانی و هفته اطلاع رسانی ایدز این فرصت را فراهم آورده است. اول دسامبر هر سال مصادف با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

استادی افزود : امسال در ایران ۱۴ آذر ماه روز جهانی مبارزه با ایدز و از ۱۳ تا ۱۹ آذرماه هفته اطلاع رسانی ایدز با شعار " مهار همه گیری اچ آی وی / ایدز با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زود هنگام و درمان و حمایت از مبتلایان "  نامگذاری شده است.

وی آموزش را مبنای پیشگیری در حوزه ایدز برشمرد و افزود :پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است. از این رو باید آموزش را در اولویت قرار دهیم و صرف نظر از اینکه افراد از چه راهی مبتلا به اچ آی وی شده اند، باید حقوق آنها به رسمیت شناخته شود و اگر این اتفاق نیفتد به گسترش بیماری دامن زده می شود .

کارشناس بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه گفت : ما باید به کرامت انسانی افراد احترام بگذاریم در حالی که تعداد افراد تحت درمان به صورت مستمر در حال افزایش است، منطقه ما (مدیترانه شرقی) هنوز پایین ترین سطح پوشش درمان در جهان را داردو تا امروز کمتر از یک پنجم افراد مبتلا به اچ آی وی درمان دارویی دریافت می کنند.

استادی افزود : در این منطقه انگ ابتلا به اچ آی وی باعث شده است تا افرادی که در معرض خطر هستند از انجام آزمایش و دریافت مراقبت خودداری کنند و بنابراین همه گیری اچ آی وی ماندگار است. این مسوولیت رهبران حوزه سلامت است که نهایت تلاش خود را برای از بین بردن انگ و تبعیض موجود در حوزه های مراقبت های بهداشتی انجام داده و افراد مبتلا را در مقابل تبعات چنین رفتارهایی محافظت کنند .

این کارشناس بیماریها با تاکید بر اینکه موج سوم انتقال ایدز از طریق جنسی است، اظهار داشت : جمعیت در معرض خطر انتقال ایدز از طریق فعالیت جنسی عمدتا جوانان و نوجوانان هستند. لذا آموزش مهارتهای زندگی و رفتارهای جنسی در دانشگاهها و مدارس در پیشگیری از ایدز نقش بسیار مؤثری را ایفا خواهد کرد و این مهم با همکاری و همگامی ارگانهای ذیربط در این زمینه با بهداشت و درمان .میسر خواهد شد.

وی افزود : جهان متعهد شده است تا سال ۲۰۳۰ همه گیری ایدز را پایان دهد و ما نیز جهت اجرایی نمودن این تعهد و تعمیم درمان به تمام افراد مبتلا، که مستلزم شناسایی آنها می باشد و به امید رسیدن به چنین روزی از طریق آگاهی دادن به مردم و با کمک تمامی نهادها و ارگانها برای آینده روشن گام بر می داریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.