جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۸

اختتامیه دوم/جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی

آغاز و پایان قرآنی اختتامیه دوم/ پرچم امیر المومنین(ع) با ذکر «علی امیری» دانشجویان همراه شد

دومین آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور به روایت تصویر (2)

ساعت ۱۸ شب نوزدهم مهر ماه ۹۷ است و برای دومین شب پیاپی اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در حال رقم خوردن است.

به گزارش مفدا، این بار اما این من هستم که حضور در این جمع قرآنی را به انتظار نشسته‌ام «از بس اینجا هوا دارد دلم   همچو شمعی در میان محفلم»

در هنگامه ورود به سالن اجتماعات جام جم؛ صدای اذان است که بر می‌خیزد و نمازگزاران را به تکاپو برای ادای فریضه واجب می‌اندازد. در میانه این جمع خداخواه خود را جا می‌دهم و نمازم را می‌بندم به جماعت آن هم در زیر سقف آسمان ابری و گرفته گیلان.

وارد سالن که می‌شوم می‌فهمم بی قراری‌ام بی دلیل نیست، امشب پرچمی آمده است از نجف تا به گیلان آن هم به محفلی که از صدر تا ذیل آن نام خداوند و کتاب آسمانی او است.

پرچم سبز امیر المومنین(ع) در گوشه سمت راست سالن بر روی استیج قرار داده شده است و حال و هوای دل را دگرگون می‌کند. اصلا این جا همه چیز قرآن است و همه ذکرها، هنزفری در گوش‌ها، صدای داخل اتاق‌ها، زمزمه‌های در مسیر راه‌ها... همه و همه آیات الهی قرآن هستند و من در میان این همه آیه مجسم از خود خجلم.

دیگر از این همه فکر و حس خدایی بی خود می‌شوم. بر روی یکی از صندلی‌های خالی سالن که انتظار جامعه قرآنی خانواده بزرگ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را می‌کشد می‌نشینم و فکر می‌کنم که خدایا این جا برایم هیچ لحظه‌ای از اضطرار نیست اینجا خدا هست و دگر هیچ نیست.

ثانیه ثانیه‌ها مانده به آغاز دگر   جمع عشاق نشسته ساقیا ناز بخر

ساعت ۱۹ ، شب ۱۹ مهر ماه ۹۷ و اکنون همه چیز دیگر محیا است تا جشنواره بیست و سوم در اختتامیه دوم خود با برگزیدگانش آشنا و از تلاش دانشگاهیان وزارت بهداشت تقدیر به عمل آورد.

مجری اما در این شب رسالت بوذری نیست این مجری پر تلاش قرآنی سیما امشب را در کربلای معلا نائب زیاره این جمع نورانی، به وعده صادق خود خواهد بود و به جای وی سید ابراهیم هاشم ورزی اجرای اختتامیه دوم از بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی کشور را بر عهده دارد.

و بازهم بسیار زود دیر شده است و دو روز از راه  را رفته‌ایم و مانده فردا تا در اختتامیه نهایی و سوم، پرونده  این دور از جشنواره نیز به خیر و میمنت بسته شود.

به بچه‌ها می‌نگرم، کادر اجرایی را می‌گویم دانشجویان پر تلاشی که هر کدام سعی دارند به بهترین نحو وظیفه خود را انجام دهند و مدام در حال بالا و پایین رفتن هستند.

به قد قامت سرود جمهوری اسلامی ایران همه قیام می‌کنند و استوار می‌خوانند سر زد از افق را تا رسد به مهر خاوران و دیگر رسما اختتامیه دوم کار خود را پیش می‌گیرد اما تا کلام خدا جاری نباشد این رسمیت، حتمیت ندارد و این گونه است که استاد احمد شاکر نژاد؛ قاری ممتاز و برجسته بین الملل در پشت تریبون حضور می‌یابد.

همه اهالی قرآن او را می‌شناسند و آماده شنیدن قرآئت زیبای وی هستند. این استاد بزرگ قرآنی آیات ۴۱ تا ۵۸ سوره مبارک مریم را برای تلاوت برگزیده است.

جمعیت از ابتدا تا پایان قرآئت زیبای این استاد نامی وی را همراهی می‌کنند و در هر فراز و فرودی مانند زیر و بم یک موسیقی دلشین، ذکر الله را کشیده و با قاری هم نوایی می‌کنند و احسنت بارک الله بسیاری را نیز از هر گوشه سالن در انتهای قرآئت هر بخش و آیه فریاد می‌زنند.

او که پایین می‌آید تقاضای گفت‌وگو دارم و با خوش اخلاقی می‌پذیرد. از وی در خصوص سطح مسابقات با توجه به این که یکی از داوران جشنواره بیست و سوم است می‌پرسم؟ که در پاسخ می‌گوید: سطح مسابقات خیلی خوب و بسیار بالا است به نحوی که برخی از شرکت کنندگان افرادی هستند که در سطح اول در ایران حرف برای گفتن دارند و مشخص است با تمرین و اهداف از پیش تعیین شده در این مسابقات شرکت کرده‌اند و کاملا تلاوت‌ها برنامه ریزی شده و نشان از آمادگی بالای شرکت کنندگان دارد.

وی ادامه می‌دهد: به نسبه سطح شرکت کنندگان در دانشگاه‌های علوم پزشکی به نسبت دیگر ارگان‌ها بالاتر است. در بسیاری از ارگان‌ها پایه کار فرهنگی است اما در دانشگاه‌های علوم پزشکی پایه کار بهداشتی و درمانی است و دیدن این فضای فرهنگی و قرآنی در چنین فضایی بسیار قابل تحسین است. باید این افراد در فضای مناسب تکریم شوند.

این قاری ممتاز قرآنی، انگیزه دادن به برگزیدگان جشنواره‌های قرآنی را در موفقیت آینده این افراد موثر می‌داند و می‌گوید: باید با معرفی برگزیدگان در این جشنواره به دیگر دانشجویان کشور، تلاش کنیم تا این افراد را به عنوان الگو معرفی کرده تا انگیزه دانشجویان بالا برود و از طرفی باید مسئولان دانشگاه افراد برجسته قرآنی در این جشنواره را با دوره‌های آموزشی به سطح کشوری و بین المللی برسانند. رها کردن این استعدادها بعد از شناسایی نباید اتفاق بیفتد.

وی در بیان مسیر موفقیت خود می‌گوید: از کودکی کار قرآنی را به شکل اصولی آغاز کرده‌ام زیرا پدری قرآنی در این حوزه داشته‌ام و بعد از سن بلوغ که صدا تغییر می‌کند و در سن ۱۶ سالگی به شکل حرفه‌ای وارد این عرصه شدم.

مجری بر روی سن می‌آید و از شرکت کنندگان می‌خواهد به یاد جشنواره بیست و دوم در شیراز ذکری را همه با هم تواشیح کنند.

 علی امیری و نعم الامیر    نصیر النبی و خیر النصیر

ابوالحسنین و زوج البتول    و وارث طه و اعلی وزیر

علی ای ولی زمین و زمان    یل خیبر و فاتح نهروان

دم ذوالفقارت چو لب وا کند    ندارد دگر تیغ ظلمت امان

تمام جمعیت این ابیات را با هم همنوایی می‌کنند و فضای سالن بسیار زیباتر از دقایق قبل خود می‌شود. مجری از همه تشکر می‌کند و در حالی که دقایق کوتاهی تا ساعت ۸ شب مانده است از همه می‌خواهد تا در این ساعت که ساعت سلام دادن به امام رئوف علی بن موسی الرضا(ع)  است، سلامی با معرفت به امام هشتم(ع) هدیه کنند. برخی از انتهای سالن به اختیار خود بر می‌خیزند و ارادت خاص خود به امام رضا(ع) را نشان می‌دهند.

دکتر بحر العلوم اولین سخنران جلسه است و می‌گوید درست است که برگزاری چنین جشنواره‌های قرآنی لازم است اما کافی نیست و ما باید در اتجام مجموعه فعالیت‌های قرآنی که در حوزه‌های آموزش و پژوهشی نیز دیده شده است موفق ظاهر شویم.

وی از تدوین آئین نامه بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از ۲۴ آبان ماه جاری خبر می‌دهد و مشارکت دانشگاهیان قرآنی وزارت بهداشت در این امر را خواستار می‌شود.

بخش اول اهدای جوایز از مجموع دو بخش پژوهشی و سه بخش معارف قرآنی آغاز می‌شود و برگزیدگان در میان صدای صلوات و تشویق‌های دانشگاهیان علوم پزشکی برای گرفتن جوایز خود که لوح تقدیر، تندیس جشنواره بیست سوم و جایزه نقدی است اقدام می‌کنند.

نکته قابل توجه در پایان پنج بخش اعلام شده وجود بیشترین برگزیدگان از دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز، کاشان، مشهد، گیلان و شهر کرد است که فضای تشویق ‌را برای اعضای شرکت کننده از این دانشگاه‌ها خاص کرده است.

نماهنگ قابل توجهی از یک شخصیت برگزیده پزشکی پخش می‌شود که مربوط به دکتر عباس هدایتی اصل است فردی که موفق شده است در مدت چهار سال در مسیر ۱۵ دقیقه‌ای رفت و ۱۵ دقیقه‌ای بازگشت به مطب خود، قرآن را حفظ و از حافظان کتاب الهی باشد.

در این جای کلیپ حضار در سالن این اراده بی نظیر دکتر هدایتی را با تشویق‌های خود می‌ستایند و در ادامه این شخصیت برجسته جامعه  درمانی به بیان آیاتی از قرآن کریم و ارتباط آن با زندگی انسان‌ها می پردازد و آناتومی را علم خداشناسی معرفی می‌کند.

در ادامه بخش‌های پایانی تقدیر از برگزیدگان انجام می‌شود و به درخواست دانشجویان کلیپ درخواستی که در اختتامیه اول در شب گذشته پخش شده بود بازپخش می‌شود. این کلیپ از زمان خلقت آدم، روایتی را همراه با آهنگ نشان می‌دهد که تا زمان پیامبر خاتم محمد(ص) و ولایت مولا علی(ع) ادامه دارد.

 در نهایت با پخش تصاویری از شهادت امام علی اصغر(ع) در صحرای کربلا کلیپ وارد فضای تروریستی و تکفیری امروز جهان می‌شود.

همزمان با بخش پایانی اختتامیه دوم از جشنواره بیست و سوم؛ دکتر فراهانی وارد سالن می‌شود. وی که از ابتدای صبح همراه با وزیر بهداشت جهت افتتاح یکی از استانداردترین و بزرگترین خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران به این شهر سفر کرده بود و استراحتی نیز در این میان نداشت به شوق حضور در محفل جامعه قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حتی برای لحظاتی چند، وارد سالن می‌شود.

پس از حضور با ارزش دکتر فراهانی؛ رحیمی؛ حافظ روشن دل کل قرآن کریم از دانشگاه علوم پزشکی گیلان به قرائت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید می‌پردازد و  بسیار مورد تشویق و تحسین جمع قرار می‌گیرد. اختتامیه دوم با قرآن آغاز و با تلاوت کلام الهی پایان می‌گیرد.

پایان گرفت این شور بی پایان من     قرآن شده هم سایه و سامان من

مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.