جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۵

ترفندی برای کاربران حرفه‌ای ویندوز

چگونه میزان مصرف منابع سخت افزاری کامیپوتر را چک کنیم؟

ویندوز

برای مشاهده میزان مصرف منابع سخت‌افزاری مورد توسط برنامه‌های کاربردی، گزینه‌های مختلفی همچون Task Manager وجود دارند که اطلاعات مرتبط با پردازشگر و دیگر اجزاء سخت‌افزاری سیستم را به کاربران نشان می‌دهند.

این اطلاعات به صورت مرتب شده در زبانه‌های مخصوص به خود نشان داده می‌شوند، اما این روش تنها راهی نیست که برای دریافت اطلاعات پیش روی شما قرار دارد. روش‌های کاربردی‌تر دیگری نیز برای دریافت اطلاعات وجود دارند که برای استفاده از آن‌ها به هیچ‌ برنامه جانبی نیازی نیست. دستور TypeRef در سیستم‌عامل ویندوز یک راه‌کار جالب در اختیار شما قرار می‌دهد. این دستور به شما اجازه می‌دهد تا شمارنده‌های مختلف داده‌ایی را در محیط خط فرمان اجرا کرده و به تجزیه و تحلیل اطلاعات تولید شده بپردازید. هر زمان نیازی به مشاهده اطلاعات بلادرنگ نداشتید، برای توقف نمایش از ترکیب کلیدهای Ctrl+C می‌توانید، استفاده کنید. این دستور همچنین به شما اجازه می‌دهد تا این اطلاعات را در یک فایل گزارش ذخیره‌سازی کنید. ترکیب نحوی مورد استفاده این دستور عبارت است از دستور به همراه شمارنده و پارامتر مرتبط با شمارنده که قصد دریافت اطلاعات آن‌را دارید. برای این منظور کلیدهای Windows+R را فشار داده، در دیالوگ Run  عبارت cmd را تایپ کرده و کلید enter را بزنید. در پنجره ظاهر شده دستور زیر را اجرا کنید.

Typeperf “\processor(*)\% processor time”

با اجرای دستورالعمل بالا جزییات مربوط به میزان مصرف پردازش‌گرهای موجود روی سیستم نشان داده می‌شود. زمانی‌که این دستور را اجرا کردید، اطلاعات مربوط به پردازشگر به صورت خودکار و لحظه به لحظه در Command prompt به نمایش در می‌آیند.

اگر در نظر دارید، به اطلاعات حافظه و پردازشگر سیستم به‌طور یکجا و بلادرنگ دسترسی داشته باشید، از ترکیب نحوی زیر استفاده کنید.

typeperf "\Memory\Available bytes" "\processor(_total)\% processor time"

تصویر زیر خروجی این دستور را به همراه دو مولفه تعیین شده نشان می‌دهد.

همان‌گونه که عنوان کردیم دستور TypeRef این توانایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا اطلاعات تولید شده را در یک فایل ذخیره‌سازی کند. در این حالت اطلاعات به جای آن‌که روی صفحه‌نمایش نشان داده شوند در یک فایل ذخیره‌سازی می‌شوند. ترکیب نحوی فایل خروجی می‌تواند به صورت csv(comman-delimited) / tsv(tab-delimited) یا یک فایل باینری ذخیره‌سازی شود.

typeperf "\Memory\Available bytes" "\processor(_total)\% processor time" –f csv -o  c:\۱۲۳.csv

برای خاتمه دادن به اجرای این دستور از ترکیب کلیدهای Ctrl+C استفاده کنید.

برای اطلاع در خصوص انواع مختلف شمارنده های مورد استفاده توسط این دستور به آدرس TypePerf مراجعه کنید.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.