شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷

کلینیک‌های تخصصی دیابت با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور راه اندازی می‌شود

دیابت

 نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه راه اندازی کلینیک های تخصصی دیابت توسط کارگروه ملی دیابت در حال پیگیری است گفت: بیماری دیابت عامل بسیاری از ناتوانی ها در سطح جامعه است و راه اندازی این کلینیک ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی می تواند نقش چشمگیری در کنترل این بیماری و عوارض آن داشته باشد.

دکتر باقر لاریجانی نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در کارگاه کشوری کلینیک‌های تخصصی دیابت با اشاره به راه اندازی  کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر و همکاری های صورت گرفته در قالب این کمیته در سطح وزارت بهداشت و همچنین سایر نهادهای مرتبط گفت: سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر در کشور تدوین شده و در حال حاضر برنامه مدونی در کشور برای پیشگیری از این بیماری ها وجود دارد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اهداف این سند، گقت: ثابت نگهداشتن میزان بیماری دیابت و چاقی یکی از اهداف این سند است که در کارگروه دیابت در دست پیگیری است.

وی با تاکید بر اینکه بیماری دیابت باید جدی گرفته شود اظهار داشت: بیماری‌های غیرواگیر  باعث ۸۰ درصد مرگ و ۵۳ درصد بار بیماری‌ها در دنیا هستند و در این بین، دیابت شایع‌ترین بیماری متابولیک در دنیاست. به طوری که در سال ۲۰۱۷، چهار میلیون نفر بر اثر دیابت در دنیا جان خود را از دست داده‌اند.

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر گفت: روند ابتلای افراد به دیابت در دنیا رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۵۰ میلیون بیمار دیابتی در دنیا داشتیم و تخمین زده شده که در سال ۲۰۴۵ حدود ۶۳۰ میلیون بیمار دیابتی در جهان خواهیم داشت.

وی از هزینه های بالای بیماری دیابت در نقاط مختلف جهان سخن گفت و افزود: حدود ۹ درصد از هزینه های بهداشتی در ایران صرف بیماری دیابت می شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه کارگروه ملی دیابت در ذیل کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تشکیل شده است  گفت: این کارگروه برنامه های ویژه ای را برای کنترل بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن در کشور پیگیری می کند.

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر تدوین چارچوب ملی ارایه خدمت در بیماری دیابت را یکی از اقدامات این کارگروه ذکر کرد و گفت: برنامه ریزی برای آموزش های عمومی و تخصصی در زمینه دیابت، راه اندازی نظام ثبت دیابت و پیگیری برای گسترش راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت از برنامه هایی است که توسط این کارگروه انجام شده است.

وی از عوارض بیماری دیابت و اثرات آن بر سلامت افراد سخن گفت و اظهار داشت: در چارچوب ملی خدمات دیابت علاوه بر جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری، هدف این است که خدمات مناسبی به افراد مبتلا ارائه و از عوارض این بیماری جلوگیری شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت برنامه ای است که می تواند ضمن کنترل این بیماری، خدمات مناسبی به بیماران ارائه نماید گفت: دو برنامه گسترش نظام ثبت دیابت و

گسترش کلینیک های ویژه دیابت از طریق کارگروه کنترل دیابت و با همکاری معاونت های ذیربط در وزارت بهداشت پیگیری می شود.

وی از انجام مطالعات پشتیبان در سطح ملی درخصوص بیماری های غیرواگیر، از جمله دیابت سخن گفت و اظهار داشت: بر اساس مطالعه STEPS که با همکاری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته نیاز استان های مختلف کشور به کلینیک های ویژه دیابت و همچنین ملزومات وزیرساخت های لازم برای راه اندازی این کلینیک ها محاسبه شده است.

نائب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر نظارت، ثبت دیابت، پوشش بیمه، کیفیت مراقبت،پوشش درمان و مقابله با افزایش شیوع دیابت را از اهداف راه اندازی کلینیک‌های تخصصی دیابت ذکر کرد و گفت: بدون شک راه اندازی این کلینیک ها در کشور می تواند نقش بسزایی در کنترل بیماری دیابت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه به زودی آیین نامه راه اندازی این کلینیک ها به دانشگاههای علوم پزشکی کشور ابلاغ می شود گفت: مناطق آمایشی می توانند نقش چشمگیری در توسعه کلینیک های ویژه دیابت و راه اندازی آن در دانشگاههای منطقه داشته باشند.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: اطلاعات جامعی درخصوص بیماری دیابت در اختیار مدیران استانی قرار گرفته و امیدواریم مسئولین دانشگاه‌ها با جلب همکاری سایر نهادها در استان بتوانند در راه اندازی کلینیک های ویژه دیابت و برنامه ریزی برای کنترل این بیماری مشارکت نمایند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.