پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۶

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

نگاه مجلس به کیفیت زندگی سالمندان نگاه پر رنگی نبوده است

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخش

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نشست خبری انجمن علمی سالمند شناسی گفت: تنها یک درصد از قوانین عرصه ی بهداشت و درمان شامل سالمندی می شود و این به آن معنی است که نگاه ما به زندگی سالمندی نگاه پررنگی نبوده است.

   به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛   نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نشست خبری انجمن علمی سالمند شناسی گفت:  تنها یک درصد از قوانین عرصه ی بهداشت و درمان شامل سالمندی می شود و این به آن معنی است که نگاه ما به زندگی سالمندی نگاه پررنگی نبوده است.

    خاتمی با بیان اینکه هم اکنون ۲۸/۹ درصد از جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند، افزود : تا سال ۱۴۲۹ با رشد بیش از  ۲۰درصدی جمعیت سالمندان از میانگین آسیا و دنیا فراتر خواهیم رفت و بحران سالمندی  را شاهد خواهیم بود.
    وی همچنین تصریح کرد : در بند۷ سیاست های جمعیتی که از سوی مقام معظم رهبری تدوین شده ؛ بر توانمند سازی سالمندان و فراهم کردن امکانات لازم برای حضور آن ها در اجتماع تاکید شده است.
    خاتمی بیان کرد: زمینه  بیان مشکلات سالمندی از سوی کارشناسان و عالمان به مشکلات این قشر در مجلس وجود دارد و می توانیم خلا های قانونی را حل کنیم.
وی با اشاره به  لزوم تکریم سالمندان،  بر فعالیت بیشتر فعالین فرهنگی در این حوزه تاکید کرد.

مدیرکل سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت:

وجود شش میلیون پرونده سلامت سالمند در کشور / تهران بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار سالمند دارد

    سید حامد برکاتی مدیر کل سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت  در نشست خبری انجمن علمی سالمندشناسی و طب سالمندان ایران درباره جمعیت سالمندان در سال ۲۰۳۰  میلادی اظهار کرد: اگر جمعیت سالمندان کشور به همین منوال پیش برود تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۳۰ درصد از جمعیت ایران را سالمندان به خود اختصاص می‌دهند، در گذشته جمعیت سالمندان کشور با کودکان زیر پنج سال یکسان بود ولی اکنون جمعیت سالمندان شیبی تند گرفته است.

    وی بیان کرد: در وزارت بهداشت سه گروه سنی برای ما بسیار اهمیت دارد که این سه گروه عبارتند از مادر، کودک و سالمند و متاسفانه ما در زمینه خدمات سلامت و رفاه اجتماعی سالمندان چندان فعالیت نکرده‌ایم.

    مدیر کل سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس درباره خدمات طرح تحول سلامت در حوزه سالمندان، افزود: در طرح تحول سلامت ۶ میلیون پرونده سلامت مربوط به سالمندان در کشور تشکیل شده است که از این میان ۴ میلیون سالمند یکبار خدمت گرفته‌اند.

    وی تصریح کرد: عمده بیماری‌ها به جز سکته‌های قلبی و مغزی در زنان سالمند در مقایسه با مردان سالمند بیشتر است،‌۴۲ درصد از سالمندان دچار اضطراب و ۳۰ درصد نگران اتفاق افتادن یک رخداد بد هستند، همچنین ۱۸ درصد از سالمندان از زندگی خود رضایت ندارند.

    مدیر کل سلامت جمعیت ، خانواده و مدارس گفت: حدود یک سوم از سالمندان در کشور سلامت جسمانی متوسط  بد دارند،‌۶۴ درصد از سالمندان برای انجام دادن فعالیت‌های متوسط ، دچار محدودیت حرکت هستند، بیش از دو سوم سالمندان مشکلات جدی و عاطفی دارند، ‌زندگی ۶۴ درصد از سالمندان در مقایسه با ۵ سال قبل بدتر شده است،‌۴۰ درصد سالمندان در انجام دادن فعالیت‌های معمولی خود اختلال دارند، ۴۵ درصد از سالمندان دچار بی‌خوابی و کم‌خوابی هستند و ۶۰ درصد از آنها از مشکلات دهان و دندان رنج می‌برند.

    وی با تاکید بر اهمیت حوزه سالمندی ازمشارکت فعالانه وزارت بهداشت در ساماندهی خدمات در عرصه سالمندی خبر داد.

    گفتنی است، نشست خبری روز جهانی سالمند با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت، سازمان بهزیستی، مجلس شورای اسلامی و ... با هدف  بررسی چالشها و دستاوردهایی در زمینه وضعیت سالمندی به کار خود پایان  داد.

تهیه خبر: گلرخ

عکس : دخیلی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.