پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸

افزایش جمعیت سالمندی، می تواند تاثیر بسیار شگرفی بر روند توسعه کشور داشته باشد

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

رئیس انجمن سالمند شناسی و طب سالمندان ایران در نشست خبری روز جهانی سالمند که با حضور متولیان حوزه سالمندی کشور برگزار شد، گفت: هرچند افزایش جمعیت سالمندی به عنوان یک موفقیت جامعه بشری و سیستم های بهداشتی درمانی و تامین اجتماعی محسوب می شود ولی مسلما این چالش نوظهور جمعیتی میتواند تاثیر بسیار شگرفی بر روند توسعه کشور داشته باشد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛  دلبری افزود: عدم برنامه ریزی صحیح و بموقع منجر به پیامدهای نامطلوب بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی و حتی امنیتی و سیاسی برای سالمندان، خانواده ها، مراقبین و سیستم های بهداشتی درمانی، توانبخشی و اجتماعی-اقتصادی جامعه می شود.

    وی با بیان چالش های مختلف سالمندان و با وجود متولی بودن حدود۲۰ سازمان ، از نبود عزم ملی برای حل مشکلات این قشر از جامعه گلایه کرد.
   وی گفت: تنهایی و انزوا، بار بیماری ها، نبود نیروی انسانی متخصص، نوع چیدمان شهری و روستایی و نبود پوشش بیمه ای مناسب از چالش ها و مشکلات سالمندی است.
    وی افزود: با اینکه سالمندی برابر بیماری نیست ، اما شیوع و بروز بیماری ها در این دوران بیشتر است.
دلبری ادامه داد: برخی سالمندان نیاز به خدمات روزانه و مراقبت دارند، بنابراین لازم است وزارت خانه های کار و رفاه اجتماعی،بهداشت درمان و آموزش پزشکی ،سازمان بهزیستی و سایر ارگان های مربوط در تربیت نیروی انسانی متخصص سرمایه گذاری کنند.

    رئیس انجمن سالمند شناسی  اظهار کرد: ارتقا شاخص های سلامت، افزایش سن امید به زندگی و افزایش جمعیت سالمندان کشور از دستاوردهای مثبت و موفقیت آمیز برنامه های توسعه نطام مقدس جمهوری اسلامی ایران تلقی می  شود.

    وی افزود:  اول اکتبر امسال (نهم مهرماه) روزجهانی سالمند با شعار " تحکیم حقوق سالمندان " توسط کشورها برگزار می شود تا با استفاده از این فرصت به بررسی چالشها و دستاوردهای خود در زمینه وضعیت سالمندی در همه ابعاد جسمی، روانی و اجتماعی بپردازند و در این راستا انجمن علمی سالمندشناسی و طب سالمندان ایران در نشست خبری با حضور مدیران و سیاستگزاران حوزه سالمندی کشور، متخصصان، کارشناسان، مسئولین صندوق ها و کانون های بازنشستگی به بررسی چالش ها، خط مشی ها، سیاست ها و برنامه های مربوط به ارتقا سطح سلامت و کیفیت زندگی سالمندان کشور پرداخت .

تهیه خبر: گلرخ

عکس : دخیلی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.