دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۷

آغاز رقابت رباتهای پرنده در مسابقات ربوکاپ آزاد از عصر امروز

رقابت رباتهای پرنده در مسابقات ربوکاپ

رییس کمیته ملی ربوکاپ از آغاز یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران از امروز بعد از ظهر خبر داد و گفت: در این دوره از مسابقات ربوکاپ، نمایش ربات‌های پرنده برای جابجایی اجسام در آب در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دکتر مرتضی موسی خانی در نشست خبری یازدهمین دوره‌ مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران با تاکید بر ضرورت تحقق اقتصاد مقاومتی افزود: حوزه‌ نرم افزار و رباتیک می‌تواند گام عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و شعار سال جاری باشد.

وی خاطر نشان کرد:‌ در زمان تحریم تنها موردی که تحریم نشد، ورود محققان و دانشجویان ایرانی به کشور آمریکا بوده که این امر نشان می‌دهد در جایی که موضوع استفاده از نسل جوان مطرح باشد، این مباحث مشمول تحریم‌ها نمی‌شود.

موسی خانی با تاکید بر این که کشور ما در این حوزه دارای شایستگی‌های زیادی است، ادامه داد: مسابقات بین‌المللی ربوکاپ آزاد ایران از سال 85 آغاز به کار کرد و طی هشت سال کیفیت این مسابقات افزایش یافت. ضمن آن که با برگزاری این مسابقات شاهد رشد شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه هستیم.

موسی خانی ادامه داد: در این راستا در دانشگاه آزاد قزوین 34 شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده است.

رییس کمیته ملی ربوکاپ آزاد ایران برگزاری این دوره از مسابقات را با همکاری دانشگاه آزاد قزوین و کمیته ملی ربوکاپ دانست و خاطرنشان کرد: در سال جاری 624 تیم در این مسابقات ثبت نام کردند که پس از بررسی، 320 تیم به این دوره از مسابقات راه یافتند.

موسی خانی با بیان این که برگزاری این مسابقات در دو بخش دانش‌آموزی و دانشجویی است، یادآور شد: مسابقات بخش دانش‌آموزی از امروز بعد از ظهر آغاز می‌شود و تا روز جمعه ادامه دارد.

به گفته‌ وی، رقابت‌های بخش بزرگسالان از روز چهارشنبه آغاز می‌شود و تا روز جمعه ادامه دارد.

موسی خانی با اشاره به حضور تیم‌های خارجی در این دوره از مسابقات یاد آور شد: در یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ، 14 تیم از 9 کشور اروپایی و آمریکایی و جنوب شرق آسیا حضور دارند.

وی در عین حال اضافه کرد: یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران همزمان با برگزاری مسابقات آلمان است، ضمن آن که مسابقات جهانی ربوکاپ 2016 در کشور آلمان برگزار خواهد شد.

موسی خانی برگزاری سمپوزیوم ربوکاپ از روز شنبه، 21 فروردین ماه را از دیگر برنامه‌های این مسابقات دانست و گفت: در این سمپوزیوم 170 مقاله عرضه شده که پس از داوری بیش از 30 مقاله در آن ارائه می‌شود.

جزئیات لیگ‌های یازدهمین دوره مسابقات ربوکاپ

رییس کمیته ملی ربوکاپ ایران با اشاره به جزئیات برگزاری این مسابقات خاطرنشان کرد: در سال جاری در لیگ ربات‌های پرنده 83 تیم شرکت کرده‌اند.

به گفته‌ وی در این دوره از مسابقات، مسابقاتی در فضای باز در زمینه ربات‌های پرنده در میدان اصلی نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

در این مسابقات ربات‌های پرنده اقدام به جابجایی اجسام در آب خواهند کرد.

موسی خانی ربات‌های صنعتی را از دیگر لیگ‌های این رقابت‌ها دانست و ادامه داد: دراین لیگ 6 تیم به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.

وی هدف از اجرای این لیگ را کاربردی کردن ربات‌ها در بخش صنعت ذکر کرد.

رییس کمیته ملی ربوکاپ با اشاره به برگزاری لیگ استاندارد دانش‌آموزی افزود: این لیگ در سالن بزرگسالان برگزار خواهد شد و هدف از برگزاری آن کمک به دانش‌آموزان برای ارتقای نرم‌افزارها است.

ایجاد شرکتهای دانش‌بنیان در حوزه‌ ربوکاپ

موسی خانی با اشاره به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه‌ ربوکاپ گفت: شرکت‌های مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد قزوین ربات‌هایی برای کاربرد در حوزه‌های نقشه برداری و تصویر برداری عرضه کرده‌اند.

وی اضافه کرد:‌ به منظور کاربردی کردن این ربات‌ها با همکاری دیجی‌کالا، مسابقه تخصصی برای جابجایی اجسام برگزار خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این که این مسابقه تا ظرف دو ماه آینده برگزار می‌شود، ادامه داد:‌ این ربات‌ها در حوزه‌های ترافیک و دفاعی کاربرد دارند.

دلایل عدم حضور فیزیکی برخی از فیلم‌های خارجی

به گزارش ایسنا، کمیته ملی ربوکاپ ایران با اشاره به عدم حضور برخی از تیم‌های خارجی از این دوره از مسابقات گفت: این امر به دلیل همزمان شدن مسابقات ایران با مسابقات آزاد کشور آلمان است.

وی همچنین با تاکید بر این که در حال حاضر موضوع برگزاری بخش آسیایی این مسابقات مطرح شده است، گفت: در صورت برگزاری مسابقات ربوکاپ بخش آسیایی، ایران می‌تواند میزبان خوبی برای برگزاری این مسابقات باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.