سه‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱

متن کامل سخنرانی وزیر بهداشت در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز

اگر به دولت آمدم، هیچ هدفی غیر از خدمت نداشته و ندارم

نشست دانشجویی دکتر قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز

وزیر بهداشت گفت: زمانی که در دولت یازدهم مسئولیت وزارت بهداشت را پذیرفتیم، به استناد سخن وزیر وقت، مردم ۷۰ درصد از هزینه‌های بهداشتی و درمانی را از جیب پرداخت می‌کردند، امروز این شاخص به ۳۵ درصد کاهش یافته است.

به گزارش مفدا به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی؛ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شنبه هفتم مهر ماه در نشست صمیمانه با دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت: انتقادی از سوی برخی دانشجویان به ما شده مبنی براینکه که ارتباط‌مان با دانشجویان کم است؛ این انتقاد به‎حق و درست است.

وزیر بهداشت افزود: کار در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سنگین و حیطه مسئولیت‎ها وسیع است؛ چراکه در وزارت بهداشت با موضوعات مختلفی همچون بهداشت عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها، دارو، درمان، آموزش و پژوهش سر و کار داریم و درواقع این وزارتخانه حاصل ادغام بخشی از وزارت علوم با وزارت بهداری سابق است. بنابراین در این شرایط هر قدر هم تلاش شود، مشکلات و نقایص وجود دارد که یکی از این نقایص ارتباط با دانشجویان است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه بخشی از ارتباط کم با دانشجویان مربوط به معاونت‌های آموزشی و دانشجویی، دانشگاه‌ها و ادارات کل است و تصور می‌کنم در این بخش‌ها نیز کاستی‌هایی وجود داشته است، به بیان خلاصه‌ای از خاطرات دوران تحصیل خود پرداخت و گفت: بنده در سال ۵۶-۱۳۵۵ وارد دانشگاه شدم و این افتخار را داشتم که در شهری و در همسایگی شخصیتی پرورش پیدا کنم که یکی از تئوریسین‌های بزرگ انقلاب اسلامی بود و افسوس که گروهک تروریستی فرقان، ایشان را از کشور و انقلاب گرفت.

وزیر بهداشت دراین خصوص توضیح داد: گروهک فرقان با ظاهری اسلامی که بیشتر اعضای آن، قرآن کریم، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را از حفظ بودند و تفسیر می‌کردند، شکل گرفت؛ افراد معمم هم در بین آنها وجود داشت و جزوات آنها هنوز موجود است. آنها به نام دین و اسلام، شهید مرتضی مطهری را از کشور گرفتند.

دکتر هاشمی درمورد نحوه آشنایی با دکتر شریعتی هم تصریح کرد: در دوران دبستان با مرحوم دکتر شریعتی آشنا شدم، چراکه پدر بنده و پدر ایشان (مرحوم محمد تقی شریعتی) با یکدیگر دوست بودند و به دیدار هم می ‌رفتند. درهنگام زندگی ما در مشهد، بزرگان دیگری از جمله مقام معظم رهبری که آن زمان ۳-۳۲ سال سن داشتند و در آن شهر زندگی می ‌کردند؛ ایشان طلبه‌ای آگاه، مطلع، شجاع و مبارز بودند. فاصله بین دبیرستان ما با مسجد ایشان و همچنین فاصله بین محل سکونت ما و منزل ایشان، کوتاه و در حد ۲۰۰ متر بود.

وزیر بهداشت ادامه داد: با این مقدمه که بیان کردم، پیش از انقلاب وارد دانشگاه شدم و در آن دوران از جمله افرادی که با ایشان آشنا شدم، شهید حسین علم الهدی بود که مدتی نیز هم اتاق بودیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه ما مبارزه با ظلم، ظالم، جرم و جنایت را در حوزه دین از دوران کودکی، از پدر، مادر و بزرگان در خانواده، آموخته بودیم و ورود ما به دانشگاه، در بلوغ این بخش از شخصیت مان موثر بود، افزود: در زمان دانشجویی، بخش عمده وقت ما صرف درس خواندن می‌شد.

وظیفه اصلی دانشجو در دوران تحصیل، درس خواندن است

وزیر بهداشت تاکید کرد: وظیفه اصلی دانشجو در دوران تحصیل، درس خواندن است، چراکه کشور برای این دانشجو از محل بیت المال، سرمایه گذاری می‌کند تا تربیت شود و باید به خوبی درس بخواند و ما نیز اگر به مسجد می‌رفتیم و در مبارزات پیش از انقلاب شرکت می‌کردیم، سعی داشتیم که الگو باشیم و این کار را به نوعی تبلیغ دین می‌دانستیم تا نگویند که ما بی ‌سواد، سهمیه‎ای، فرصت طلب و در پی استفاده از رانت هستیم. با این کار دنبال این بودیم که نشان دهیم دانشجوی مذهبی، کسی است که با تمام وجود و اعتقادش سعی می‌کند، فرصت ایجاد کند نه اینکه فرصت دیگران را از آنها بگیرد.

دکتر هاشمی افزود: در آن زمان گروه اصلی مقابل ما بچه مذهبی‌ها در زمان دانشجویی، فرقانی‌ها بودند که اطلاعات دینی شان از ما بسیار بیشتر بود و شعارهای تندی در مبارزه با امپریالیسم می‌دادند؛ طرفداران مجاهدین خلق هم در کنار آنها بودند و در قالب انجمن دانشجویان مسلمان فعالیت داشتند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.