سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۴

جزئیات نحوه خروج دانشجویان از کشور برای راهپیمایی اربعین/ افرادی که تا ۲۷ ماه ایثارگری دارند از خدمت معافند

سربازی

سردار کریمی گفت: دانشجویانی که قصد شرکت در راهپیمایی اربعین دارند باید در سایت پلیس ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام درخواست دانشجو به دانشگاه ارسال می‌شود و بعد از تایید دانشجو توسط دانشگاه فرد باید ضمانت خروج از کشور ارائه دهد.

به گزارش مفدا به نقل از دانشجو، سردار ابراهیم کریمی جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در نشست خبری که امروز (سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار کرد: در رابطه با خرید جریمه خدمت سربازی تا امروز حدود ۴۴۴ هزار نفر کارت معافیت دریافت کرده‌اند و مشمولان غایب می‌توانند از این فرصت طلایی استفاده کنند، زیرا این مهلت تا پایان سال به اتمام می‌رسد و دیگر تمدید نمی‌شود.

وی افزود: طبق تفاهم نامه‌ای که با بانک مرکزی داشتیم از یک سال گذشته مشمولان غایب دیگر نمی‌توانند وام و تسهیلات دریافت کنند و اگر هر واحد صنفی خصوصی، فردی که دارای غیبت سربازی است را استخدام کند، برای بار اول به میزان ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و اگر برای بار دوم این کار را تکرار کند، به مبلغ ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

سردار کریمی گفت: مشمولان غایب مجاز به دریافت گذرنامه هم نیستند و با وزارت کار هم در حال انعقاد تفاهم نامه هستیم که مشمولان غایب به کار گرفته نشوند.

وی گفت: در حال حاضر نیازمندی به سرباز به گونه‌ای نیست که فرد غایبی را دستگیر کنیم، اما سال گذشته به ۴.۵ میلیون نفر مشمول غایب پیامک ارسال کردیم که این افراد شناسایی شده‌اند و باید هرچه سریع‌تر برای تعیین و تکلیف خدمت سربازی اقدام کنند و به آن‌ها نیز زمان دادیم.

سردار کریمی در رابطه با خروج دانشجویان مشمول از کشور برای شرکت در مراسم اربعین گفت: دانشجویانی که قصد شرکت در راهپیمایی اربعین دارند باید در سایت پلیس ثبت نام کنند و بعد از ثبت نام درخواست دانشجو به دانشگاه ارسال می‌شود و بعد از تایید دانشجو توسط دانشگاه فرد باید ضمانت خروج از کشور ارائه دهد.

وی افزود: اگر فردی می‌خواهد ضمانت خروج از کشور را خودش پرداخت کند، باید مبلغ ۳ میلیون تومان واریز و مجوز خروج از کشور را دریافت کند. گروه دوم افراد می‌توانند با دریافت یک کد از دفتر نهاد رهبری و بسیج دانشجویی و واریز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان مجوز خروج از کشور دریافت کنند.

سردار کریمی گفت: یک روز بعد از ورود مشمولان به کشور، پول واریزی به عنوان ضمانت خروج به حساب آن‌ها باز می‌گردد.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: سال گذشته تعدادی از مشمولان برای شرکت در مراسم اربعین مجوز خروج از کشور دریافت و از آن استفاده نکردند، اگر این افراد امسال قصد شرکت در مراسم اربعین را دارند، ابتدا باید ورود به کشور را در سیستم ثبت و مجدد در خواست خروج را ارسال کنند.

سردار کریمی گفت: سیستم ثبت نام برای دریافت مجوز خروج از کشور برای شرکت در مراسم اربعین از روز شنبه شروع به کار می‌کند و باید افراد در نظر داشته باشند که کار ثبت نام را به روزهای آخر موکول نکنند.

وی گفت: سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای افرادی که سال گذشته مجوز خروج از کشور برای شرکت در مراسم اربعین گرفته‌اند پیامک یادآروی ارسال می‌کند.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بیان کرد: مشمولان می‌توانند برای دریافت مشاوره تلفنی در ساعات اداری با شماره ۰۹۶۴۸۰ تماس بگیرند و یا از سامانه پیامکی ۱۱۰۲۰۱۰۶۰ استفاده کنند.

سردار کریمی گفت: افراد مشمول دارای غیبتی که در خارج از کشور هستند و قصد دارند وارد کشور شوند، ابتدا باید جریمه غیبت خود را واریز کنند، در غیر این صورت مجاز به ورود به کشور نیستند.

وی بیان کرد: مشمولانی هم که غیبت ندارند و قصد دارند به صورت طولانی از کشور خارج شوند باید ۲۰ میلیون به عنوان ضمانت خروج از کشور پرداخت کنند و اگر سفر آن‌ها کوتاه مدت باشد، ضمانت خروج به ۱۵ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند.

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا گفت: تاکنون ۲۰ هزار نفر وارد کشور شده‌اند که نام آن‌ها در سامانه نظام وظیفه عمومی ثبت نشده است.

وی گفت: مشمولانی که بیش از ۸ سال غیبت دارند تا پایان امسال فرصت دارند برای خرید غیبت سربازی اقدام کنند و می‌توانند ۳۰ درصد ملبغ را نقد و مابقی را تا پایان سال به صورت اقساطی پرداخت کنند.

سردار کریمی بیان کرد: مشمولان از زمان فارغ التحصیلی یک سال فرصت دارند که برای اعزام به سربازی و یا ادامه تحصیل اقدام کنند، در غیر این صورت غایب محسوب می‌شوند و به هر فردی فرصت داده می‌شود که یکبار در یک کنکور سراسری شرکت کند.

جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در رابطه با هزینه خرید غیبت سربازی گفت: مشمولان دارای پایین‌ترین مدرک تحصیلی باید ۱۰ میلیون تومان و مشمولان دارای بالاترین مدرک تحصیلی ۵۰ میلیون تومان برای خرید غیبت سربازی بپردازند.

سردار کریمی تصریح کرد: به افرادی که زمان فوت پدر آن‌ها و یا ازدواجشان با زمان اعزام به خدمت مقارن می‌شود، طبق ضوابط معافیت چند ماهه داده می‌شود، به عنوان مثال به مشمولانی که در زلزله کرمانشاه حضور داشتند، معافیت داده شد.

وی در رابطه با کسر خدمت ایثارگری گفت: طبق قانون به ازای هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز، به ازای هر یک درصد ایثارگری ۱۲ روز و به ازای هر یک ماه اسارت ۱۲ روز کسری خدمت به فرزندان آن‌ها داده می‌شود.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی با بیان اینکه سال گذشته برای دست پیدا کردن به آمار دقیق ایثارگران ثبت نام به عمل آمد که حدود ۳۵۰ هزار نفر در مهلت یک ماهه ثبت نام کردند، گفت: براساس مصوبه مجلس تا سقف ۲۰ هزار نفر می‌توانند از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنند که تاکنون بین ۷ تا ۸ هزار نفر برای استفاده از معافیت ایثارگری ثبت نام کرده اند.

سردار کریمی بیان کرد: افرادی که تا ۲۷ ماه ایثارگری دارند، از خدمت معاف هستند.

وی تاکید کرد: طبق قانون یک پدر نمی‌تواند سنوات ایثارگری خود را بین فرزندانش تقسیم کند، اما در این مورد یک استثنا وجود دارد که اگر پدری دارای ۸ ماه معافیت باشد و فرزند اول او ۴ ماه از خدمتش باقی مانده باشد، می‌تواند ۴ ماه بعدی را به فرزند دوم خود انتقال دهد.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا تاکید کرد: افراد برای استفاده از معافیت ایثارگری حتما باید در حال خدمت باشند.

سردار کریمی گفت: براساس مصوبه‌ای که تصویب شده است، ماموران دولتی که در مناطق جنگی خدمت کردند هم می‌توانند از معافیت کسر خدمت استفاده کنند، اما هنوز هیچ مصوبه‌ای برای استفاده فرزندان مدافعان حرم از کسری خدمت تصویب نشده است.

وی افزود: طرحی هم در نیروهای مسلح به نام طرح امام حسن مجتبی (ع) وجود دارد که برای استفاده از کسر خدمت ایثارگری در مناطق و بازده زمانی خاص است.

جانشین رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در رابطه با کارت‌های جعلی پایان خدمت گفت: با تغییر کارت امکان جعل آن‌ها وجود ندارد، برخی هم با مدارک جعلی طلاق والدین قصد استفاده از معافیت داشتند که قرار است به این گونه درخواست‌های معافیت با دقت بیشتری رسیدگی شود.

وی گفت: با وزارت بهداشت نیز تفاهم نامه‌ای امضا کردیم تا پرونده افرادی را که قصد دارند از معافیت بیماری خاص استفاده کنند، برای ما ارسال کنند.

سردار کریمی در خصوص مهرداد فولادی که به علت غیبت سربازی به کشور بازنگشته است، گفت: تمام افرادی که غیبت دارند، نمی‌توانند از کشور خارج شوند و فرقی هم نمی‌کند چه کسی باشد. شنیده‌ها حاکی از آن است که فولادی اعلام کرده است که قصد دارد به کشور بیاید و مثل یک فرد عادی خدمت کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.