چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

درس خواندن مطلق ، باعث رشد تک بعدی دانشجو میشود

مصاحبه

دکتر افشین شفقی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مصاحبه ای با مفدا گیلان با اشاره به لزوم پرورش همه جانبه در دوران دانشجویی اظهار داشت : علاوه بر فعالیت در راستای کسب علم ، فعالیت های فوق برنامه نیز توصیه میشود چرا که رشد فکری دانشجویان را به دنبال دارد .

به گزارش مفدا گیلان ، در روز ثبت نام دانشجویان جدید الورود دانشگاه علوم پزشکی گیلان دکتر افشین شفقی،معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه از دانشکده ی پزشکی،دندان پزشکی وداروسازی ، بهداشت و دانشکده ی شهید بهشتی رشت بازدید کردند . در حاشیه ی این اتفاق خبرنگار مفدا گیلان در دانشکده ی بهداشت گفتگویی را با ایشان ترتیب دادند .

در ادامه ، مشروح این گفتگو را میخوانید :

مفدا گیلان : امروز روز ثبت نام دانشجویان جدید الورود دانشگاه علوم پزشکی گیلان است . امروز را چطور دیدید ؟

- بسم الله الرحمن الرحیم .خدمت همه ی کسانی که امسال به دانشگاه علوم پزشکی گیلان وارد شدند خیر مقدم عرض میکنم و از مسئولین محترمی که امروز پا به پای ما در امر ثبت نام نقش ویژه  و اساسی داشتند تشکر میکنم .خصوصا از شما دانشجویان عزیز که در قالب کمیته مفدا و سایر تشکل ها و جمع های دانشجویی امروز فعالیت کردید تشکر میکنم . حضور و فعالیت امروز شما برای دانشجویان جدید ما نوید بخش این است که فعالیت های دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان زنده است .

مفدا گیلان : آیا برای دانشجویانی که به تازگی مسیر پر از فراز و نشیب دانشجویی را آغاز کرده اند نصیحت و توصیه ای دارید ؟

- نصیحت اصلی من یادآوری خصیصه ی اصلی دانشجویان برای ورود به دانشگاه است . ویژگی اصلی دانشجویان برای وارد شدن به دانشگاه درس خواندن است.آنها در درجه ی اول باید به خاطر داشته باشند که هدفشان تحصیل و پیشرفت در رشته ی تحصیلی خودشان است.از آنجایی که عالم بی عمل ارزشمند نیست، باید در کنار کسب اطلاعات و علم تئوری در تلاش باشند که مهارت های عملی آن رشته را نیز فراگیرند.در کنار علم اندوزی ، مهارت های عملی در عرصه های مختلف رشته ی خود را نیز بیاموزند.این امر باعث رشد علمی دانشجویان نیز خواهد شد .

علاوه بر فعالیت در راستای کسب علم ، فعالیت های فوق برنامه نیز توصیه میشود چرا که رشد فکری دانشجویان را به دنبال دارد.دانشجویی که علاوه بر درس به فعالیت های فوق برنامه نیز مشغول است در مقایسه با دانشجویی که صرفا مسیر درس را انتخاب کرده است ،موفق تر خواهد بود ؛ چرا که روحش نیز پرورش خواهد یافت.در واقع درس خواندن مطلق باعث رشد تک بعدی دانشجو میشود.

مفدا گیلان : گذر زمان تغییراتی را در همه ی عرصه ها و جنبه های زندگی انسان اعمال میکند.فکر میکنید زمان دانشجویی خودتان با دوران فعلی چه تفاوتی داشته است ؟

- اوضاع بسیار متفاوت است.دانشجویان این دوره هوشمندتر از زمان ما هستند و مطالباتشان نیز تفاوت دارد.خواسته های ما در حد مسائل ابتدایی بود اما امروز انتظارات دانشجویان افزایش یافته ، پیشرفت کرده که این جای خوشحالی دارد.ارتباط دانشجویان و مسئولین نیز افزایش یافته است.من به خاطر دارم ما برای ملاقات معاون دانشگاه بارها درخواست میکردیم و حتی با حضور ما در اتاق انتظار معاونت هم موافقت نمیشد.اما امروزه فضا نسبت به 20 سال پیش خیلی متفاوت شده و دانشجویان چهره به چهره با مسئولین و حتی رئیس دانشگاه دیدار میکنند .

مفدا گیلان : دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، محل تحصیل همه ی دانشجویانی که شما در ابتدا از فعالیت امروز آنها تشکر کردید . نظرتان در باره ی این دانشگاه چیست ؟

- نسبت به دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، جایگاهی که خود من نیز در آن تحصیل کرده ام ، تعصب دارم.

مفدا گیلان : احساستان را حول این چند کلمه ی کلیدی در یک جمله ی کوتاه بگویید :

گیلان

- سرزمین تلاش و فعالیت و عشق

معاونت فرهنگی

- معاون فرهنگ ساز و پر تلاش

مفدا

- خبر رسانی موثر و پر تلاش

روپوش سفید

- مایه ی سلامتی و پاکی

آینده

- آینده روشن است

مفدا گیلان : ظاهرا امسال قرار است اردوی توجیهی دانشجویان جدید الورود تغییراتی داشته باشد . چه مراسمی برای آنها ترتیب داده شده است ؟

- مراسم امسال با حضور مدیر محترم فرهنگی جدید ، جناب آقای نصیر زاده و مدیر محترم دانشجویی کمی متفاوت اجرا خواهد شد . دانشجویان در کانون های فرهنگی در کل کشور رتبه ی هفتم را بدست آوردند.این نشان دهنده ی این است که ما میتوانیم به آنها اعتماد کنیم.از این رو بخشی از مراسم امسال را به دانشجویان سپرده ایم. کار های جدیدی را در زمینه ی مجری گری انجام داده ایم .امسال ما در زیبا کنار همه ی دانشجویان جدید الورود در تمام دانشکده ها را جمع کرده و مراسمی طی دو شیفت صبح و عصر اجرا خواهیم کرد . در زمان بین این دو شیفت دانشجویان زمان بازدید از محوطه و غرفه هایی که برای انها در نظر گرفته شده را دارند. در شیفت عصر نیز جلسه ی توجیهی ادامه خواهد داشت .مسئولین محترم دانشگاه صحبت هایی خواهند داشت و نمایندگان تشکل های دانشجویی نیز خود را معرفی کرده و حتی عضو گیری میکنند . گروه مفدا نیز برنامه های خوبی تدارک دیده اند. البته اجازه دهید که من اشاره ی کامل نکنم که آن روز شگفتی ساز شود .

مفدا گیلان : و کلام آخر ...

- ما واقعا دانشجویان را دوست داریم . آنها فرزندان ما هستند و این یک ارتباط دو طرفه است . در واقع دانشجویان مارا از خودشان جدا ندانند.در مسائل مختلف خود به ما مراجعه کنند.در اتاق های بنده ، مدیر محترم فرهنگی ، مدیر محترم تربیت بدنی و مدیر امور دانشجویی همواره به روی دانشجویان گشوده است . خواسته های خود را از طریق مجاری قانونی پیگیری کنند تا بهتر به نتیجه برسند.

من روی این موضوع تاکید میکنم : ما را از خودتان بدانید و به ما نزدیک تر باشید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.