جمعه ۲۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۵۲

23 شهریور 1339 خورشیدی، سالروز تشکیل اوپک

اوپک

در این سال ونزوئلا با ایران، عراق، کویت و عربستان سعودی گفت و گو و پیشنهاد کرد که برای همکاری نزدیکتر میان خود ( دارندگان بزرگ نفت) به تبادل نظر و بررسی گزینه های گوناگون بپردازند. در سال ۱۹۵۹، هنگامی که شرکت های نفتی، یک سویه ، بهای رسمی نفت ونزوئلا را بشکه ای ۵ تا ۲۵ سنت و نفت خاورمیانه را ۱۸ سنت کاهش دادند، نیاز به همکاری نزدیک تر میان دولت های یاد شده، بیش از پیش آشکار شد. به دنبال این اقدام، نخستین کنگره نفتی اعراب در قاهره برگزار شد و در بیانیه ای از شرکت های نفتی خواسته شد که پیش از هر گونه تصمیم گیری یک سویه درباره قیمت نفت، با دولت های کشورهای دارنده نفت مشورت کنند. کشورهای یاد شده در این کنگره برای تاسیس یک کمیته مشورتی نفتی توافق کلی کردند.

در اوت ۱۹۶۰، شرکت های نفتی، قیمت های رسمی نفت خاورمیانه را ۱۰ تا ۱۴ سنت در هر بشکه کاهش دادند. ماه بعد دولت عراق کشورهای ایران، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا را به بغداد دعوت کرد تا درباره کاهش قیمت های نفتی به بحث بنشینند. به دنبال آن از ۱۰ تا ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۰ کنفرانسی با حضور نمایندگان پنج کشور ایران، عراق، کویت ، عربستان سعودی و ونزوئلا در بغداد تشکیل شد. در این کنفرانس، اوپک به عنوان سازمانی بین الدول و دائم تاسیس شد. پنج کشور موسس اوپک در زمان تاسیس اوپک، ۶۷ درصد از ذخایر نفت و ۳۶ درصد بازار نفت جهان را در اختیار داشتند.

اساسنامه سازمان در اجلاس ژانویه ۱۹۶۱ کنفرانس اوپک در کاراکاس به تصویب رسید و تاسیس آن طی قطعنامه ی ۶۳۶۳ سازمان ملل متحد در ۶ نوامبر ۱۹۶۲ به ثبت رسید. پس از تاسیس اوپک، تعداد دیگری از کشورهای صادرکننده نفت طی سال های مختلف به اعضای موسس سازمان اضافه شدند :

قطر ۱۹۶۱

اندونزی ۱۹۶۲- ۲۰۰۸

لیبی ۱۹۶۲

امارات متحده عربی ۱۹۶۷

الجزایر ۱۹۶۹

نیجریه ۱۹۷۱

آنگولا ۲۰۰۷

اکوادور ۱۹۷۳-۱۹۹۲ و ۲۰۰۸

گابن ۱۹۷۵ – ۱۹۹۴

گابن از اول ژانویه ۱۹۹۵ به عضویت خود در اوپک پایان داد. اما اکوادور که عضویت خویش را به درخواست خود از تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۹۹۲ معلق کرد، مجددا در سال ۲۰۰۷ درخواست عضویت در اوپک را پایان داد. این درخواست در اجلاس فوق العاده اوپک که در ابوظبی در دسامبر  ۲۰۰۷ برگزار شد، مورد بررسی و پذیرش وزرای نفت و انرژی اوپک قرار گرفت. اندونزی به دلیل این که در چند سال اخیر با کاهش تولید نفت به واردکننده خالص نفت خام تبدیل شده بود، عضویت خود در اوپک را از ابتدای سال ۲۰۰۹ به حالت تعلیق درآورد و در صورت افزایش تولید نفت مجددا به جمع اوپک اضافه خواهد شد. اکنون اوپک دارای ۱۲ عضو از سه قاره آسیا ( ایران، عراق، کویت، قطر، عربستان و امارات متحده عربی) ، آفریقا (آنگولا، الجزایر، لیبی و نیجریه) و آمریکا ( اکوادور و ونزوئلا) است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.