جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۹:۴۸

مصاحبه با مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی گیلان :

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان: کسی که عفیف باشد در هر زمان و مکان و موقعیت سعی میکند حیثیتش لکه دار نشود

مصاحبه با مسوول نهاد دانشگاه

به مناسبت گرامی داشت هفته عفاف و حجاب مصاحبه ای با سید شفیع امامی مسوول نهاد رهبری در دانشگاه صورت گرفت.

مصاحبه با مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، به مناسبت گرامیداشت هفته عفاف و حجاب (روز یکشنبه مورخ
۲۷ تیر ۱۳۹۵) توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی صورت گرفت .

مصاحبه با مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری

به مناسبت هفته عفاف و حجاب، فرصتی دست داد تا با حجت الاسلام والمسلمین سید شفیع امامی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی گیلان مصاحبه ای داشته باشیم.
در این مصاحبه ایشان به سوالات ما پاسخ دادند:
به گزارش مفدا گیلان؛
سوال -آیا در قرآن آیه ای در زمینه حجاب و پوشش مطرح شده است؟
- «با توجه به اینکه ما کتاب آسمانی ما خط و مش زندگی دنیا و عقبا را مشخص می­ ­­­­کند دستورات این کتاب می تواند منشاء زندگی دنیا و آخرت ما شود.در بحث حجاب سه آیه قرآن به صورت صریح بحث حجاب را مطرح کرده اند. آیه ۳۱ سوره نور و آیه ۴۳ و ۵۹ سوره احزابتکلیف مومنان و مومنات در بحث حجاب را مشخص کرده است.
خطاب به مردان مومن:
قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ (نور؛۳۰) ای رسول ما به مردان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.
و در ادامه خطاب به زنان مومن :
قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ(نور؛۳۱) ای رسول به زنان مؤمن بگو تا چشم‎ها را از نگاه ناروا بپوشند.
در بحث حجاب زن و مرد با هم شریک هستند و کتاب آسمانی برای ما حجت است و  کنترل نگاه و مدیریت شهوات از طریق چشم می تواند راه گشا باشد.»
سوال-بهتر نیست حجاب در کشور ما اختیاری باشد؟
-حجت اسلام والمسلمین امامی:« حکومت ها نسبت به مردم جامعه خود وظیفه ای دارند مردم هم نسبت حاکمان جامعه خود وظیفه ای دارند و این حق دو طرفه است.عرق ملی دارند که مواظب هم باشند.در کتاب آسمانی ما دستوراتش به حجاب است، حکومت ما هم حکومت اسلامی است، همه وظیفه داریم راه را طبق کتاب آسمانی دنبال کنیم.در تمام دنیا قانون در محدوده اجتماع و عموم قابلیت اجرا دارد و اگر بحث اختیاری بودن حجاب مطرح شود هیچ انسانی این را در عمل نمی پذیرد. مثلا" کسانی که حجاب اختیاری را باور دارند، در جمع اعضای خانواده خود و در محیط خصوصی؛ هر طور لباس نمی پوشند و برای سایر اعضای خانواده حرمت قائل می شوند و چطور میشود که در محیط خصوصی مراعات میکنید و هر چیزی را نمی پوشید اما در اجتماع با وجود نامحرم و گستره زیاد آن می گویند انسان در رعایت پوشش مختار باشد. البته در تمامی دنیا مردم تابع قوانین محیط زندگی خویش اند. فلذا هر چه قانون بگوید باید اطاعت کرد.البته اصل حجاب و محدوده آن را قانون مشخص کرده گرچه در نوع رنگ و ... خود افراد دارای سلیقه شخصی اند.
سوال-چرا مقدار پوشش مردان و زنان در قرآن کریم تفاوت دارد؟
« با توجه به اینکه دو جنس زن و مرد برای فلسفه خاصی خلق شده و وظیفه خاصی دارند و با توجه به حساسیت ویژه از نظر جنس و ایفای نقش؛ کل جسم و روح زن برای مرد جاذبه دارد لذا بحث حجاب در مورد زن کل بدن او را شامل می شود؛ بی شک، پوشش زن در برابر مرد نامحرم، یکی از ضروریات دین اسلام است.

اما در مورد مرد که نقش پشتیبان بودن جز شخصیت مرد است و با توجه به ساختار فیزیکی مرد وظایفش در محدوده حجاب کم می شود، به گونه ای که موجب مفسده نشود.»
سوال-ارتباط عفاف و حجاب را چگونه می بینید؟
-« امیر المومنین (ع) می فرمایند: «کسی که لباسش نازک است این نشان از نازک بودن ایمانش است.»عفاف چهره باطنی افراد هست که جنس زن و مرد نمی شناسد لذا حجاب ظاهر به دنبالش می آید عفاف سیطره و مسلط بر حجاب است کسی که عفیف باشد در هر زمان و مکان و موقعیت سعی میکند حیثیتش لکه دار نشود.»

روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ؛چه کسی را مسئول بدحجابی جامعه می دانید؟
حجت اسلام والمسلمین امامی: «نظام ما، دین ما و مذهب ما حرف برای گفتن دارد.مقام معظم رهبری مدظله العالی می فرمایند: منطق قوی اسلام هر منطقی رو به زانو در می آورد.لذا دین ما، که مذهب اهل بیت هست محکم ترین منطق است.
بخشی به خاطر عملکر ما مسئولین و موازی کاری و نداشتن استراتژی و عدم به کار گیری متخصص فن که تعارضات فرهنگی را نمیتواند خوب رصد کند و بشناسد و در پی حل آن باشد.

مردمان ما هم مردمان خوب و فهمیده ای هستند ودر مقابل حق جبهه نمی گیرند همه انسانها بر فطرت الهی خلق شدند و مرمان ما هم بیشترین حق گرایی را دارند.»
حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از شما که وقت خود را در اختیار ما قرار دادید تشکر و قدردانی می کند. ای/
 
 
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.