چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱

طرح مشکلات صنفی دانشجویان در حضور معاون وزیر بهداشت؛

با پیشنهادات مبتکرانه و خلاقانه در رفع مشکلات دانشگاه تاثیرگذار باشید / به خاطر وضعیت نامناسب خوابگاه از دانشجویان عذرخواهی می‌کنم

هفتمین نشست دبیران شورهای صنفی

جلسه پر شور پرسش و پاسخ دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حضور معاون وزیر بهداشت برگزار شده و دانشجویان در یک جلسه چهار ساعته و در فضایی صمیمانه مشکلات خود را با معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در میان گذاشتند. در این نشست معاون وزیر بهداشت با اشاره به این‌که در برنامه پنجم توسعه هیچ بودجه‌ای برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دیده نشده است و به همین جهت دو سوم خوابگاه‌های دانشجویی وضعیت مطلوبی ندارد، از دانشجویان خوابگاهی عذر خواهی کرد.

به گزارش مفدا، دکتر محمدرضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان phd دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه در نشستی چهارساعته با دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در سالن جلسات این معاونت در وزارت بهداشت برگزار شد به مشکلات عنوان شده از سوی دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، پاسخ داد.

وی با ابراز خوشحالی از حضور در جمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در برنامه پنجم توسعه که بنا بود پنج‌ساله اجرایی شود اما شش سال به طول انجامید پولی به حوزه خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌ها در نظر گرفته نشده بود. در برنامه پنجم از ما خواستند از حوزه معیشت دانشگاه بیرون بیاییم با این تصور که وظیفه دانشگاه آموزش دانشجو است نه تأمین معیشت دانشجویان. البته بنده به جهت اصول دیگر قانون اساسی به دنبال این بودم که این حمایت قطع نشود زیرا دانشجوی رتبه ۱۰ کنکور که از نظر مالی توان پرداخت هزینه‌های خوابگاه و غذا را ندارد و در روستا زندگی می‌کند باید بتواند حمایت‌هایی را دریافت کند.

برای اولین بار پس از هفت سال حدود ۱۷ میلیارد تومان در بخش خوابگاهی هزینه شد

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در سال گذشته برای اولین بار در بودجه موفق شدیم پس از هفت سال حدود ۱۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در حوزه خوابگاه در میان دانشگاه‌ها توزیع کنیم. اگر چه این عدد برای ۷۰ هزار دانشجوی خوابگاهی عدد زیادی نیست.

فراهانی تصریح کرد: البته این بودجه به دانشگاه‌های بزرگ مانند مشهد، شیراز و اصفهان اختصاص داده نشد زیرا این عدد برای دانشگاه‌های بزرگ عدد کوچکی است و تلاش کردیم تا دانشگاه‌های کوچک بتوانند حدود ۳۰۰ میلیون تومان در حوزه خوابگاهی خود هزینه کنند.

رییس هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان phd دانشگاه‌های علوم پزشکی خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: شما به عنوان نخبگان دانشگاه و کشور که در دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال درس خواندن هستید باید تلاش کنید تا با پیشنهادات مبتکرانه و خلاقانه خود بتوانید در رفع مشکلات دانشگاه تاثیرگذار باشید.

فراهانی با اشاره به برخی از مشکلات درون خوابگاهی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، ابراز داشت: دولت بودجه‌ای برای ساخت، مرمت و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی در سال‌های گذشته اختصاص نداده است؛ بنابراین من طی چند سال فکر و برنامه‌ریزی به این نتیجه رسیدم که باید روش‌های دیگری برای تأمین منابع مالی ساخت خوابگاه‌های جدید، طراحی کنیم.

 دو سوم خوابگاه‌های دانشجویی وضعیت مطلوبی جهت اسکان دانشجویان ندارد، از این بابت عذرخواهی می‌کنم

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از وضعیت نامناسب تعداد زیادی از خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی ابراز نارضایتی کرد و گفت: من به عنوان نفر اول این سیستم از شما به دلیل این‌که دو سوم این خوابگاه‌ها وضعیت مطلوبی جهت اسکان دانشجویان ندارد، عذر خواهی می‌کنم.

این مقام مسؤول بیان داشت: در این مسیر اولین کاری که من انجام دادم تکمیل تمام خوابگاه‌های نیمه تمام دانشگاه‌ها که بعضا ۱۰ تا ۲۰سال از زمان کلنگ‌زنی آن‌ها می‌گذشت بود، که در این مسیر تنها دو خوابگاه به دلیل قرار داشتن در فضای بیابانی از سوی دانشگاه اعلام شد که نیازی به تکمیل ندارد.

فراهانی بیان داشت: تعدادی خوابگاه نیز در زمان همین دولت کلنگ‌زنی شد و در حالی که میانگین ساخت خوابگاه در کشور ۱۲ سال بوده است طی سه سال تکمیل و تحویل داده شد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: خوابگاه دانشگاه مازندران که دارای ظرفیت ۷۰۰ دانشجو است  از این نمونه می‌باشد که در تلاش هستند تا مهر ماه جاری با حضور وزیر بهداشت به افتتاح برسد. این خوابگاه که سال ۱۳۹۳ کلنگ زنی شده تقریبا تنها خوابگاهی است که تا ۸۰ درصد به استانداردهای ما نزدیک می‌باشد.

رییس هیأت مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویان، دستیاران و دانشجویان علوم پزشکی در بخش دیگری از سخنان خود به توصیف خوابگاه‌های ساخته شده بر اساس سند خوابگاه استاندارد پرداخت و توضیح داد: این خوابگاه‌ها به صورت سوئیتی طراحی شده و در داخل اتاق‌ها سرویس دسشویی و حمام قرار دارد، همچنین فضایی برای تعویض لباس‌ها پیش‌بینی شده و محوطه آن به‌گونه‌ای طراحی شده که دختران دانشجو بتوانند بدون حجاب در فضای آزاد خوابگاه حضور پیدا کنند.

۲۵ خوابگاه استاندارد بر اساس سند خوابگاهی استاندارد با ظرفیت ۴۰۰ دانشجو آغاز به ساخت شده است

معاون وزیر بهداشت با اعلام این‌که در دولت قبل حدود ۲۵ خوابگاه استاندارد بر اساس سند خوابگاهی استاندارد با ظرفیت هر خوابگاه ۴۰۰ دانشجو آغاز به ساخت شده است، گفت: یک مجموعه خوابگاهی ۲هزار و ۴۰۰ نفره که معادل شش خوابگاه استاندارد است در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، یک خوابگاه در ساری و یک خوابگاه استاندارد نیز در کاشان در حال بهره‌برداری است.

فراهانی با تأکید بر این که تمامی این خوابگاه‌ها از جاهای دیگر تأمین منابع شده است، بیان داشت: این خوابگاه‌های استاندارد دانشجویی در ۱۷ دانشگاه دیگر در مراحل مختلف ساخت تا بهره برداری قرار دارند.

۱۸۶ خوابگاه استاندارد در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز است

معاون وزیر بهداشت در بخشی دیگری از سخنان خود به نیاز خوابگاهی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تا سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده ۱۸۳خوابگاه در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیاز است که از این تعداد ۱۰۶ خوابگاه ۴۰۰ نفره و ۷۷ خوابگاه ۲۵۰ نفره استاندارد است.

معاون وزیر بهداشت متذکر شد: برای رسیدن به این مهم فراخوانی منتشر شده است و از سرمایه‌گذار درخواست کرده‌ایم خودشان برای هر تخت خوابگاهی هزینه کند. بر این اساس ما در بازه ۱۵ یا ۲۰ سال بابت هر تخت رقمی می‌دهیم که به عنوان مثال برای هر تخت ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار تومان ماهانه باید پرداخت کنیم که بخشی زیادی از این مبلغ را دانشگاه متقبل شده و بخشی کمتری را دانشجو پرداخت می‌کند.

 فراهانی با طرح این سؤال که این سرمایه از کجا و چگونه تأمین می‌شود؟ گفت: ما تصمیم گرفتیم بخش خصوصی را پای کار بیاوریم و دانشجو برای خوابگاه خود ماهیانه حدود ۲۰۰ هزار تومان و دانشگاه ۴۰۰ هزار تومان باقیمانده را بدهد.

در صورت تآمین منابع مالی ظرف سه سال وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی را برای ۵۰ سال آینده حل می‌کنم

معاون وزیر بهداشت بزرگترین مشکل ساخت خوابگاه‌های دانشجویی را کمبود منابع مالی عنوان کرد و گفت: شما نیز به عنوان دبیران شوراهای صنفی در خصوص چگونگی تأمین مالی پروژه‌های خوابگاهی فکر کنید و اگر ایده‌ای به ذهنتان رسید این ایده را مطرح کنید زیرا اگر بودجه تأمین شود در ظرف سه سال وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی را برای ۵۰ سال آینده حل خواهیم کرد.

پس از سخنان معاون وزیر بهداشت دبیران شوراهای صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور سؤالات خود را مطرح کرده و منتظر شنیدن پاسخ‌های معاون وزیر بهداشت ماندند.

 وزیر بهداشت با ورود به داخل دانشجویان خارج کشور مخالف است

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که به بحث انتقال دانشجویان خارج از کشور به داخل با گذراندن ۳۶ واحد اعتراض داشت، گفت: زمان تصویب این مصوبه که با گذراندن ۷۲ واحد در خارج از کشور می‌توان دانشجو را تبدیل به دانشجوی داخل کرد حداقل  به ۱۸ سال قبل باز می‌گردد. نظر شخص وزیر بهداشت این است که خانواده‌هایی که یک سال قبل دانشجوی خود را با دلار سه‌هزار تومانی به خارج کشور فرستادند به یک‌باره با رشد قیمت ارز مواجه شدند که برای کاهش قیمت ارز و این که به مردم فشار نیاید با درخواست ۳۶ واحد معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای این تبدیل موافقت شد.

وی ادامه داد: البته وزیر بهداشت با کل این موضوع که دانشجویان خارج کشور با گذراندن تعدادی واحد در دانشگاه‌های خارج کشور مجوز ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را بگیرند، مخالف است و معتقد است این برنامه باید تعطیل شود زیرا مشکل ارز ادامه‌دار نخواهد بود و بالاخره تمام می‌شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: بر این اساس دکتر هاشمی در جلسه شورای معاونان خواستار قطع این روند شدند یعنی تنها کسانی که سال قبل به خارج رفته‌اند و این دوره‌ها را آغاز کرده‌اند بپذیریم اما از این به بعد و از سال ۲۰۱۹ انتقال به داخل دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج کشور ممنوع شود.

چرایی ممنوعیت فعالیت سیاسی و فرهنگی شوراهای صنفی سؤال یکی از دبیران شورای صنفی از معاون وزیر بهداشت بود. فراهانی در پاسخ به این سؤال گفت: تشکل‌های سیاسی در هر موردی در کشور طبق قانون می‌توانند اظهار نظر کنند اما در حوزه صنفی تنها شوراهای صنفی امکان اظهار نظر دارند. هر کاری که محور آن صنفی و در راستای آئین‌نامه شوراهای صنفی باشد می‌تواند توسط شوراهای صنفی پیگیری و اجرا شود اما در خلال برگزاری این برنامه‌ها برای بالا بردن جذابیت کار می‌توانید از چاشنی‌های فرهنگی نظیر دعوت از کانون موسیقی یا تأتر برای اجرای برنامه نیز استفاده کنید.

دبیر یکی از شوراهای صنفی از معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت خواست تا دبیران شورای صنفی عضو شورای تخصصی دانشجویی دانشگاه شوند که معاون وزیر بهداشت این موضوع ر ا پیشنهاد خوبی دانست و قول پیگیری این موضوع را داد.

وی در پاسخ به این سؤال که در بسیاری از فعالیت‌های دانشگاه‌ها شفافیت لازم وجود ندارد، شما برای حل این نقیصه چه اقدامی‌ کرده‌اید؟ گفت: ما هیچ چیز محرمانه‌ای که مهر محرمانه نخورده است، نداریم. دولت هم در حقوق شهروندی به این موضع تأکید کرده است و شما به عنوان نمایندگان دانشجویان می‌توانید در خصوص قراردادها، آئین‌نامه‌ها و مناقصه‌ها به سامانه‌ای که برای این موضوع طراحی شده بروید و موضوع مد نظر خود را پیگیری کنید و چنانچه دستگاهی در این سامانه که در وزارت ارشاد است در برابر سؤال شما پاسخی نداشته باشد، همه مردم ایران این ضعف را می‌بینند.

فراهانی افزود: این حق شما است و دانشگاه‌ها باید با استناد به منشور حقوق شهروندی چنانچه دبیران شوراهای صنفی خواستند مثلاً قرارداد غذا و اسکان را ببینند این قراردادها به آن‌ها نشان داده شود و به طور کلی شفافیت لازم را در همه زمینه‌ها ایجاد کنند.

مشکلات آموزشی را در جلسه بعد در حضور وزیر بهداشت بیان کنید

معاون وزیر بهداشت در پاسخ به تعداد زیادی از سؤالات دانشجویان که به موضوعات آموزشی مربوط می‌شد، بیان داشت: در نشست بعدی کمیسیون‌هایی با موضوعات آموزشی، رفاهی و با حضور نمایندگان دانشگاه‌های مختلف ایجاد و در حضور وزیر بهداشت مشکلات آموزشی دانشجویان مطرح خواهد شد.

وی افزود: شما حق اعتراض دارید و این با نقد تفاوت دارد اما باید مشکلات آموزشی را کارشناسی شده و به همراه ارائه راه حل بیان کنید.

ادامه این جلسه سه ساعته به سؤال دانشجویی در خصوص کار دانشجویی اختصاص داشت، یکی از دبیران شوراهای صنفی پرداخت کار دانشجویی را حق دانشجویان دانست و از معاون وزیر بهداشت پرسید چرا وزارت بهداشت در موضوع پرداخت کار دانشجویی دخالت می‌کند؟ فراهانی در پاسخ به این موضوع گفت:  ندادن پول به فعالان فرهنگی را نباید با کار دانشجویی یکی دانست. فلسفه پرداخت کار دانشجویی این است که دانشگاه در راستای وظایف خودش در حوزه‌های مختلف باید کارمند داشته باشد، ولی به دلیل کمبود کارمند براساس آیین‌نامه کار دانشجویی از میان دانشجویان متقاضی، افرادی را برای کار انتخاب می‌کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس دانشجو وارد این حوزه می‌شود و پس از ارائه خدمات، مبلغی را به عنوان حق‌الزحمه و به اسم «کار دانشجویی» دریافت می‌کند، اما دانشجویان فعال در تشکل‌های اسلامی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی و نشریات دانشجویی به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند که ریشه در احساس مسئولیت اجتماعی آنها و علاقه آنها به حوزه‌های فرهنگی و علمی دارد و طبیعتاً به این‌گونه فعالیت‌ها که باید به صورت خودجوش و دلی انجام شود نباید «کار دانشجویی» پرداخت شود.

خودکشی‌های موفق از ۹ عدد در سال ۱۳۹۳ به دو عدد طی دو سال گذشته رسیده است

 وضعیت نامناسب پایش سلامت‌روان دانشجویان و عدم صدور مجوز برگزاری تجمعات دانشجویی در دانشگاه‌ها دو سؤالی بود که دبیر شورای صنفی یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت پرسید.

فراهانی در پاسخ به این سؤالات بیان داشت: در خصوص سلامت‌روان اقدامات بسیاری انجام شده است اما تا وضعیت مطلوب فاصله داریم. خودکشی‌های موفق درسال ۱۳۹۳ مصادف با اولین سالی که بنده به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی منصوب شدم ۹ مورد بود که در سال گذشته و امسال این تعداد به دو مورد کاهش یافته است که یک مورد دانشجو اسکیزوفرنی بود که از دانشگاه تحویل خانواده داده شده بود و مورد دوم رزیدنتی که با همسر خود مشکل داشته و در مرخصی استعلاجی خودکشی موفق داشته است.

 معاون وزیر بهداشت ابراز داشت: یکی از دیگر اقداماتی که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام داده‌ایم راه‌اندازی همتایاران سلامت‌روان بود. در این طرح دانشجویان علاقمند که با عنوان همتایاران سلامت‌روان شناخته می‌شوند پس از کسب آموزش‌های لازم اگر فردی را در خوابگاه‌ها در معرض آسیب تشخیص ‌دهند به دفاتر مشاوره و سلامت روان معرفی می‌کنند. همچنین در دانشگاه‌هایی که با کمبود مشاور مواجه هستند، از طرف وزارت بهداشت هزینه شده تا این مشاوران به طرق مختلف با دانشگاه همکاری کنند.

فراهانی در خصوص عدم صدور مجوز تجمعات در دانشگاه‌ها، گفت: از نظر ما داشتن این تجمع منعی ندارد و باید هیأت سه‌نفره دانشگاه اجازه دهد مکانی مشخص جهت برگزاری تجمعات و اعتراضات مشخص کند تا شما بتوانید حرف خود را بزنید؛ اما متأسفانه هیأت‌های سه نفره انقباضی عمل می‌کنند که این موضوع مورد تأیید ما نیست.

ساخت مقبره تجملاتی برای شهیدان با وجود مشکلات مالی دانشگاهی درست است؟

در ادامه دبیر شورای صنفی دانشجویان یکی از دانشگاه‌ها، گفت: خوابگاه دانشجویی دانشگاه ما در زمستان مشکل گرمایشی دارد اما با وجود این مشکل که دانشجویان را در فشار قرار داده است مسؤولان می‌گویند بودجه نداریم؛ در حالی که برای ساخت مقبره شهید گمنام دانشگاه هزینه بسیاری صرف کرده‌اند.

وی ادامه داد: این احترام و عزت برای شهیدان نیاز است اما زمانی که بودجه کافی وجود ندارد آیا درست است برای ساخت مقبره شهیدان تا این اندازه هزینه شود و در برابر درخواست دانشجویان مدام به مشکلات بودجه‌ای اشاره شود؟.

بودجه در جایی که نیاز است خرج نمی‌شود

 فراهانی در تأیید سخنان این دانشجو بیان داشت: من اعتقاد دارم روح این شهید گمنام نیز از این رفتار در عذاب است که دانشجویان در خوابگاه از سرما زجر بکشند تا نمادی را با صرف ۳۰۰ میلیون تومان بودجه به عنوان مقبره شهدا بسازند. من در یکی از دانشگاه‌ها گفته‌ام خوابگاه شما نیمه تمام است چرا ۳۰۰ میلیون تومان در این راستا هزینه کرده‌اید؟ این‌ها حرف‌های اساسی و درست است که بودجه در جایی که نیاز است خرج نمی‌شود و این نقش شما را سنگین‌تر می‌کند که مراقبت کنید بودجه چه جاهایی باید هزینه شود.

گفتنی است هفتمین نشست «دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور» با حضور ۶۴ دبیر از ۶۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور به مدت سه روز در سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد. در این نشست برای اولین‌بار شورای مرکزی مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با برگزاری انتخابات تشکیل شد (خبر برگزاری انتخابات شورای مرکزی را اینجا بخوانید) و اعضای این شورا از میان خود یک نفر را به عنوان دبیر شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انتخاب کردند.