یکشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹

چه کوله‌پشتی بخریم که کمردرد نگیریم؟

کوله

انواع ناهنجاری های قامتی نظیر گودی کمر، مشکلات ستون فقرات، شانه‌های نامتقارن، خم شدن شانه ها به یک سمت، کمر درد شدید، انحنای ستون‌مهره‌ها و دردهای گردنی از جمله مهم ترین عوارض حمل کیف و یا کوله غیر استاندارد و یا حمل کوله های استاندارد به شیوه ناصحیح در دانش آموزان و دانشجویان است.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، دکتر ویدا صنیعی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد بیش از ۴۰ درصد استفاده کنندگان کوله پشتی از درد ناحیه کمر شکایت دارند، گفت: انواع ناهنجاری های قامتی نظیر گودی کمر، مشکلات ستون فقرات، شانه‌های نامتقارن، خم شدن شانه ها به یک سمت، کمر درد شدید، انحنای ستون‌مهره‌ها و دردهای گردنی از جمله مهم ترین عوارض حمل کیف و یا کوله غیر استاندارد و یا حمل کوله های استاندارد به شیوه ناصحیح در دانش آموزان و دانشجویان است.

صنیعی با بیان اینکه ۵۸ درصد دردهای سرشانه و پشت در کودکان به علت حمل کوله پشتی های سنگین است، گفت: برای دانش آموزان دبستانی وزن کوله پشتی نباید بیش از ۱۰ درصد وزن بدن‌شان باشد،

وی تغییر طرز ایستادن بدن هنگام حمل کوله­ پشتی، دشواری زیاد هنگام برداشتن یا گذاشتن کوله، احساس درد هنگام حمل کوله پشتی، بی­حسی یا گزگز در بازوها و ساق پاها و قرمزی در ناحیه کتف­ها را از جمله علائم و نشانه های سنگین بودن کوله پشتی دانست.

به گفته صنیعی کوله پشتی باید شامل کمربندهای اضافی(کمربند سینه ای و کمربند لگنی) باشد تا هم حمایت اضافی ایجاد کند و هم وزن را از شانه و کمر به لگن انتقال دهد.

کارشناس مسئول بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه توصیه کرد: از نگه داشتن کیف و کوله پشتی در دست خودداری و حتماً از هر دو بند آن استفاده شود، زیرا قرارگیری بندهای کوله بر روی یک شانه منجر به توزیع نامناسب وزن در یک طرف بدن و در نتیجه گرفتگی عضلات به خصوص عضلات گردن و ایجاد درد در آنها می شود.

وی همچنین با بیان اینکه اندازه کوله پشتی باید متناسب با جثه دانش آموز باشد، گفت: پهنای کوله ها باید با عرض تنه کودک همخوانی داشته و دارای پدهایی در ناحیه شانه پشت و سینه ها باشد، زیرا شانه ها محل عبور عروق خونی و رشته های عصبی مهم هستند.

صنیعی افزود: هنگام بلند کردن کوله پشتی حتما به جای کمر، زانو ها خم شوند و کتاب های سنگین تر در مرکز ثقل کیف و نزدیک به پشت فرد قرار گیرد.

وی با بیان اینکه دانش آموزان باید کوله پشتی را تا حد امکان به پشت خود چسبانده و از معلق نگه داشتن آن خودداری کنند، گفت: در صورتی که بندهای کوله شل باشد موجب تلوتلو خوردن آن هنگام حمل شده و ضمن ایجاد ناراحتی ممکن است منجر به درد در کمر و پشت گردد، ضمن اینکه کوله‌پشتی باید بین دو کتفشان بیافتد تا ستون فقرات صاف بماند و بدن برای حمل آن به جلو متمایل نشود.

صنیعی همچنین دارا بودن مواد منعکس کننده نور برای دیده شدن دانش آموزان و یا دانشجویان در غروب و تاریکی را از جمله مشخصه های یک کوله استاندارد دانست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.