سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۲

در گفت‌وگو با یک مشاور تحصیلی تشریح شد؛

بایدها و نبایدهای یک دانشجوی جدیدالورود در دانشگاه

دانشجوی جدیدالورود

یک مشاور تحصیلی در آستانه سال تحصیلی جدید با اشاره به مهمترین نکاتی که دانشجویان جدیدالورود باید در دانشگاه بدانند، گفت: این دانشجویان باید در فضای دانشگاه و خوابگاه مسائلی از جمله مهارت‌های زندگی، دوستیابی، مطالعه و برنامه‌ریزی،  مدیریت زمان، مدیریت اقتصادی و روابط عاطفی را به درستی فراگیرند.

به گزارش مفدانیشابور،راضیه حافظی ، با بیان اینکه دانشجویان جدیدالورود مرحله گذر از فضای کوچکتر به محیطی بزرگتر را تحت عنوان دانشگاه پیش رو دارند، اظهار کرد: اگر دانشجویان اعم از دختر و پسر برای ورود به این مرحله آمادگی لازم را نداشته باشند، قطعا با آسیب جدی روبه رو خواهند شد. این دانشجویان باید به عنوان یک فرد مستقل و مسئولیت پذیر از هرنظر خود را با شرایط دانشگاه که متفاوت از مدرسه است، آماده کنند.

 کنترل روابط عاطفی در فضای دانشگاه

وی افزود: از نظر شرایط تحصیلی دانش آموز بعد از ۱۲ سال درس خواندن از یک محیط تک جنسیتی وارد فضایی می‌شود که دختر و پسر در انجام بسیاری از فعالیت‌ها مشترک هستند، بنابراین اولین چالش مدیریت روابط عاطفی است که ممکن است ایجاد شود. همچنین بر اساس تحقیقات ۷۰درصد از دانشجویان ترم اول به جنس مخالف خود علاقه پیدا می‌کنند که اغلب این عشق‌ها یک‌طرفه است. 

مشاور تحصیلی در خصوص بررسی ابعاد روانی ارتباط دختر و پسر در محیط دانشگاه، عنوان کرد: محیط دانشگاه از نظر ابعاد اجتماعی و فرهنگی برای دانشجویان جدیدالورود بسیار متفاوت است، به عنوان مثال در دبیرستان دانش آموزان از نظر جنبه فرهنگی یکسان و همچنین از یک‌جنس هستند، اما دانشگاه دارای تنوع فرهنگی، تربیتی، دیدارها و ویژگی‌های اخلاقی و روانی است و این مسائل برای دانشجویان خوابگاهی چندبرابر می‌شود. 

حافظی اضافه کرد: برای اغلب دانشجویان خوابگاهی مسائلی نظیر دوری از خانواده، دلتنگی و ناتوانی در مدیریت کردن زندگی خود در محیط خوابگاه اتفاق می افتد. 

وی با اشاره به اثرات مثبت زندگی خوابگاهی، افزود: زندگی جمعی در محیط خوابگاه، برنامه ریزی، مسئولیت‌پذیری و همچنین مدیریت مختص به خود را به دنبال دارد، بنابراین یک دانشجوی خوابگاهی بایستی در امور مختلف مشارکت داشته باشد و از حقوق خود آگاه باشد و با مشکلات خوابگاه از جمله سروصداها و رفت و آمدها کنار بیاید.  

راضیه حافظی،  با تاکید بر نظارت جدی والدین بر دانشجویان، عنوان کرد: نظارت والدین بر رفت و آمد، ساعات مطالعه درسی و سایر مسائل فرزندانشان در دانشگاه باید جدی گرفته شود.

دانشجویان اعتماد به نفس خود را در تحصیل حفظ کنند

حافظی در خصوص حجم مواد درسی  دانش آموزان در دبیرستان و دانشگاه، گفت: در دبیرستان کتاب‌های درسی محدود است، اما در دانشگاه منابع آموزشی نامحدود است؛ به عنوان مثال اساتید یک مطلب را آموزش می‌دهند، اما از جای دیگر کتاب سئوال می‌پرسند، بنابراین حجم مطالب آنقدر زیاد است که اگر دانشجو برای مطالعه آن‌ها آماده نباشد، در انتهای ترم با مشکل مواجه خواهد شد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل بسیاری از دانشجویان در ترم اول دانشگاه با وضعیت مشروطی خود رو به رو می‌شوند؛ همچنین اگر اعتماد به نفس تحصیلی دانشجویان از ترم اول کاهش یابد تا پایان ترم ممکن است این روند ادامه داشته باشد.

مشاور تحصیلی  گفت: سیستم ارزشیابی درسی در دبیرستان با دانشگاه متفاوت است و کنترل وضعیت تحصیلی در دانشگاه‌ها پایان هر ترم انجام می‌شود. 

حافظی با انتقاد از نحوه مطالعه دانش‌آموزان، تصریح کرد: ما معتقد هستیم که دانش‌آموزان در دبیرستان با مهارت‌های مطالعه آشنایی کافی ندارند، زیرا پس از وارد شدن به دانشگاه با مشکل مواجه می‌شوند. این امکانات را مراکز مشاوره در دانشگاه‌های معتبر فراهم کرده اند، همچنین این مراکز، کارگاه مطالعه را برای ارتقاء مهارت های دانشجویان برگزار می‌کنند.

وی گفت: از طرفی منابع حمایتی در دانشگاه‌ها مانند مراکز مشاوره و معاونت‌های فرهنگی بسیار برای دانشجویان حایز اهمیت است؛ زیرا دانشجویان از طریق این مراکز می‌توانند با افراد مورد اعتماد خود آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند. 

ضرورت فراگیری مهارت‌های زندگی برای دانشجویان 

مشاور تحصیلی  تصریح کرد: دانشجویان دختر و پسر باید مهارت‌های زندگی از جمله حل مسئله، کنترل خشم و استرس، شجاعت، تفکر نقادانه و خلاق را فرا گیرند زیرا اگر آنان هرکدام از این موارد را نداشته باشند، در دانشگاه با آسیب مواجه می‌شوند.

حافظی با تاکید بر اینکه یکی از مسائلی که دانشجویان باید از بدو ورود به دانشگاه بدانند مهارت دوستیابی است، عنوان کرد: در محیط دانشگاه گروه‌های همسن و همجنس برای حمایت اجتماعی دانشجو بسیار لازم است.

وی در خصوص مهارت‌های دوستیابی خاطرنشان کرد: دانشجو باید وارد هر رابطه‌ای نشود، همچنین باید زمان زیادی را به شناسایی افراد پیرامون خود اختصاص دهند تا متوجه شود که چه اندازه این افراد با ویژگی‌های اخلاقی وی متناسب هستند.

راضیه حافظ افزود: یکی از مهارت‌های دوستیابی که دانشجو بایستی بداند این است که در انتخاب دوست ، فرهنگ شهر خود را نیز مدنظر قرار دهد، زیرا گاهی اوقات دوستی‌هایی با دو فرهنگ کاملا متفاوت شکل می‌گیرد که در آن صورت یکی از آنان مجبور است، نقاب بزند تا  شبیه دوست خود شود.

حافظی با تاکید بر اینکه دانشجویان باید در انتخاب دوست از مراکز مشاوره کمک بگیرند و با خانواده خود مشورت کنند، تصریح کرد: شخصیت دوست در زندگی دانشجویان بسیار  تاثیر گذار است. بسیاری از دانشجویان شتاب زده واردعمل می‌شوند و از ابتدا دایره‌های ارتباطی را با افراد مختلف ایجاد می‌کنند که این عمل صحیح نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به راهکارهای زندگی در محیط دانشگاهی برای دانشجویان، گفت: اولین توصیه ای که به دانشجویان می‌شود این است که با قوانین دانشگاهی و دانشجویی، آموزش و سیستم دانشگاه آشنا شوند، زیرا هرچقدر که آنان در این زمینه اطلاعات داشته باشند، قطعا زندگی دانشجویی بهتری خواهند داشت.

مشاور تحصیلی  گفت: دانشگاه فرصت خوبی برای رشد دانشجویی و اجتماعی آنان است، بنابراین دانشجویان بایستی سعی کنند از خودشان چهره یک دانشجوی سالم، شاد، درس خوان، زنده و پر انرژی را به جامعه دانشگاهی نشان دهند.

حافظی عنوان کرد: به دانشجویان توصیه می‌شود که خود را تنها به اطلاعات دانشگاهی و کتاب‌هایی که در دانشگاه معرفی می‌شود، محدود نکنند، مطالب و منابع جدید را نیز موردمطالعه قرار دهند.

کسب مهارت در کنار رشته تحصیلی دانشگاه 

وی افزود: همچنین سعی کنند در کنار درس خود، به دنبال کسب یک مهارت بروند، تا از این طریق هم به پالایش روح خود کمکی کنند و هم خود را در آینده برای بازار کار آماده کنند.

 حافظی یادآور شد: دانشجوی نمونه دانشجویی نیست که تنها درس بخواند، بلکه دانشجوی خوب کسی است که سلامت خود را در چندین جنبه زندگی از جمله تغذیه، سلامت جسمی روحی، کنترل استرس، کمک گرفتن از متخصصان روانشناسی، ارتباط با خدا، خانواده و سایر دوستان حفظ کند.

منبع:ایسنا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.