یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۸

وزیر بهداشت:

روا نیست دانشجویان ایرانی با معدل‌های بالا را از تحصیل محروم کنیم/ تصمیم داریم کسی نتواند کنکور را دور بزند

وزیر بهداشت وزیر امور خارجه

وزیر بهداشت در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با وزیر امور خارجه به نکاتی در خصوص تحریم‌ها، تامین داروی مورد نیاز کشور و کنکور اشاره کرد. وی اظهار داشت: روا نیست که دانشجویان ایرانی با معدل‌های بالا را از تحصیل محروم کنیم و بجای آنها افرادی که به واسطه دلالان به خارج از کشور می‌روند را در دانشگاه‌ها، پذیرش کنیم که به خودشان و آموزش پزشکی کشور، آسیب وارد کنند.

به گزارش مفدا؛ دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری با دکتر ظریف؛ وزیر امور خارجه به  سئوالات خبرنگاران در حوزه های مختلف پاسخ گفت.

در حوزه علوم پزشکی تعداد زیادی از دانشجویان توسط دلالان به خارج اعزام می‌شوند

وی در ابتدا درخصوص تصمیمات وزارت بهداشت برای دانشجویان در حال تحصیل در خارج از کشور، گفت: در حوزه علوم پزشکی، تعداد زیادی از دانشجویان هر سال از طریق برخی موسسات، بنگاه ها و یا به عبارتی، برخی دلالان به خارج از کشور اعزام می‌شوند.

 وی ادامه داد: این افراد پس از تحصیل با گرفتاری‌های بسیار، قصد ورود به چرخه آموزش عالی دارند و به نوعی، کنکور دور زده می‌شود. برخی دانشجویان نیز با گذراندن یک یا دو سال تحصیل در خارج از کشور، کنکور را دور می‌زنند و برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه، قصد ورود به کشور را دارند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: از ابتدای سال ۲۰۱۹ هر فردی از ایران در هر دانشگاهی در خارج از کشور در حوزه علوم پزشکی وارد شود، تا پایان مقطع تحصیلی باید در همان دانشگاه تحصیل کرده و در حین تحصیل، نمی‌تواند به دانشگاه‌های ایران، منتقل شود.

 هاشمی افزود: اما تسهیلاتی فراهم شده تا افرادی که تاکنون وارد دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت شده‌اند، با گذراندن  ۳۶ واحد تحصیلی، بتوانند به داخل کشور منتقل شوند و این قانون برای مدت دو سال اعتبار دارد

تصمیم داریم کسی نتواند کنکور را دور بزند

وی تصریح کرد: در شرایطی که ارز دچار نوسان است و مشکلاتی برای دانشجویان ایرانی خارج از کشور و خانواده‌های آنها ایجاد می‌کند، تسهیلاتی فراهم کرده‌ایم و مدت ماندگاری آنها در آن دانشگاه، به کمتر از نصف، تقلیل پیدا کرد، اما تصمیم بسیار مهمی که گرفته شد این بود که دیگر کسی نتواند کنکور را دور بزند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: روا نیست که دانشجویان ایرانی با معدل‌های بالا را از تحصیل محروم کنیم و بجای آنها افرادی که به واسطه دلالان به خارج از کشور می‌روند را در دانشگاه‌ها، پذیرش کنیم که به خودشان و آموزش پزشکی کشور، آسیب وارد کنند

هاشمی گفت: وضع تحریم علیه ایران، موضوع جدیدی نیست که دچار اضطراب شویم و بیش از سه دهه است که گرفتار تحریم هستیم و مردم، دانشمندان و بخش خصوصی کشور، به تحریم عادت کرده‌اند.

مردمی داریم که امتحان‌های بسیار بزرگ را پشت سر گذاشته‌اند

وی اظهار داشت: تحریم‌های زیادی علیه کشور ما وضع شده و توجه داریم که همه دنیا در آمریکا خلاصه نمی‌شود و در قرن بیست و یکم، تحریم قطعی وجود ندارد و ایران، دوستان زیادی در دنیا و منطقه دارد که به ما کمک خواهند کرد و بالاتر از همه بعد از خدا، مردمی را داریم که در صحنه‌های مختلف امتحان‌های بسیار بزرگ و سخت تری را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در شرایط کنونی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور، تمهیداتی اندیشیده شده و همه کمک خواهند کرد؛ اگرچه آمریکایی‌ها مدعی هستند که حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نمی‌شود.

هاشمی اذعان داشت: اما با توجه محدودیت‌های مالی، نفت و تحریم‌های ثانویه برای کمپانی های بزرگ، به دنبال آسیب رساندن به مردم، کودکان و افراد نیازمند است و مردم مسلمان دنیا با این روش‌های غیرانسانی، آشنایی دیرینه دارند اما بر اساس وعده‌های الهی، حق و حقانیت و نصرت الهی، باقی و ماندنی و باطل و افکار شیطانی از بین رفتنی است.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر نایاب و گران شدن پوشک و شیرخشک نوزادان، گفت: از خبرنگار صدا و سیما تعجب می‌کنم که چرا می‌گوید شیرخشک، نایاب شده و باعث اضطراب برای خانواده‌هایی می شود که نوزاد دارند. تعبیر به نایاب شدن، درست نیست

اجازه نمی‌دهیم شیر خشک معمول و متداول نایاب شود

وی اظهار داشت: مدیریت بازار سخت است چون باید شیرخشک را با قیمت قبلی و با حداکثر ۹ درصد افزایش قیمت، عرضه کنیم و کنترل مرزها، قاچاق و ورود شیرخشک به شیرینی فروشی‌ها، کار دشواری است که در حیطه اختیارات وزارت بهداشت نیست و شاید مجبور شویم در آینده شیرخشک را سهمیه بندی کرده یا در پایگاه‌های بهداشت، توزیع کنیم.

به گزارش وب دا، دکتر هاشمی تاکید کرد: اجازه نمی‌دهیم شیرخشک‌های معمول و متداول، نایاب شوند البته برخی شیرخشک‌های خارجی و خاص توسط بخش خصوصی با ارز آزاد به کشور وارد می‌کند که گران تر هستند. تامین پوشک بچه نیز وظیفه ما نیست بلکه با وزارت صنعت، معدن و تجارت است اما اگر اختیار آن به ما سپرده شد، شاید بتوانیم کاری کنیم

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.