سه‌شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

امتیاز مثبت کانون‌های فرهنگی داشتن حق انتخاب است

مصاحبه اصفهان

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت:بسیاری از تشکل‌های اسلامی مسئول و رئیس تشکل خود را از طرقی غیر از رای اعضای تشکل انتخاب می‌کنند، در حالی که انتخابات کانون‌های فرهنگی به خواست و نظر چند دانشجو به عنوان عضو کانون صورت می‌گیرد که این امتیاز بزرگی است.

علیرضا عیشی در گفت‌وگو با  مفدا، گریزی بر دومین اجلاس مجمع‌های تخصصی کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان زد و گفت: در این گونه نشست‌ها برخی مطالب کلیدی مانند استارتاپ‌های فرهنگی در مدت زمان کوتاه مورد بررسی و طرح قرار می‌گیرد که نمی‌توان آن گونه که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی ادامه داد: این مشکل در اجلاس ساری نیز مشهود بود به نحوی که در ساری برنامه‌ای در زمینه راه کارهای مدیریتی آموزش برگزار شد که به اعتقاد من این مدت کوتاه نمی‌تواند موضوعات چنین مهم را در ذهن دانشجو نهادینه کند.

عضو مجمع تخصصی کانون‌های هلال احمر وزارت بهداشت، ابراز داشت: این روش، شکلی از ارائه ویترینی است که در ابتدا همه از آن راضی به نظر می‌رسند اما در ادامه بسیاری از دبیران کانون‌های فرهنگی شرکت کننده در این دوره‌ها این موضوع را با جدیت دنبال نکرده و به فراموشی می‌سپارند.

این فعال دانشجویی در پاسخ به این سئوال خبرنگار مفدا؛ که نقش شما در بازگشت از این گونه دوره‌، می‌تواند پرداختن به این موضوعات کلیدی در دانشگاه باشد؟ ضمن تائید، گفت: علاوه بر این کار می‌توان از طریق اینترنت به صورت ویدئو کنفرانس (که در دانشگاه اصفهان بارها چنین تجربه‌ای را داشته‌ایم) در مدت زمان‌های کوتاه‌تری آموزش این دستاوردهای خوب را برای دبیران کانون‌های فرهنگی دنبال کرد.

وی به برخی مشکلات در کانون‌های فرهنگی اشاره کرد و بیان داشت:  دغدغه ما در دانشگاه مشخص شدن حوزه کار هر کدام از کانون‌های فرهنگی می‌باشد، خصوصا برای کانون‌هایی مانند هلال احمر که با برخی تشکل‌های دانشجویی دارای اشتراکاتی است.

عیشی به اشتراک فعالیت‌های کانون فرهنگی هلال احمر با فعالیت دیگر کانون‌های فرهنگی اشاره کرد و ابراز داشت: کانون‌های هلال احمر فعالیت بشر دوستانه می‌کند و به نوعی فعالیت‌های کانون‌های محیط زیست را نیز انجام می‌دهند. این در حالی است که کانون‌های هلال احمر قابلیت انجام هر فعالیتی که کانون‌های جهادی در حال انجام آن هستند را نیز دارا می‌باشد.

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیان داشت: این یکسان بودن جامعه هدف موجب می‌شود دانشجویان برای عضو شدن در تشکل مورد علاقه خود به دلیل شباهت فعالیت‌ها دچار ابهام شده و تعداد اعضا در کانون‌ها به حد نصاب نرسد. این هم پوشانی در شکل جدی‌تر در فعالیت‌های کانون فرهنگی هلال احمر و سایر تشکل‌ها نیز خود را نشان می‌دهد؛ به نحوی که برخی از فعالیتهایی که کانون‌های فرهنگی هلال احمر می‌توانند انجام دهند، از سوی تشکل‌های اسلامی نیز در حال انجام است.

 وی به پاسخ مسئولان دانشگاهی در خصوص این مشکل اشاره کرد و افزود: مسئولان در پاسخ می‌گویند دستورالعملی که در حوزه فعالیت‌های تشکل‌ها اسلامی وجود دارد زمانی نوشته شده که کانون فرهنگی شکل نگرفته بودند و این امر دست تشکل‌ها را برای داشتن فعالیت‌های خود در ابعاد مختلف باز گذاشته است. مشکل دیگر این است که انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی تنها در حوزه تخصصی خود یعنی علم و فرهنگ می‌توانند کار کنند اما تشکل‌های اسلامی و دانشجویی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی اجتماعی و... نیز اجازه فعالیت دارند.

 عضو مجمع تخصصی کانون‌های حلال احمر وزارت بهداشت، بیان داشت: تعدد کانون‌های فرهنگی نیز کمی ایجاد مشکل می‌کند زیرا این امر موجب شده برخی کانون‌ها در طول سال هیچ فعالیتی نداشته باشند در حالی که برخی کانون‌ها سالانه سه الی چهار فعالیت در خور انجام می‌دهند.

این فعال دانشجویی بیان داشت: این که کانون‌های فعال و غیر فعال فرهنگی به یک شکل دیده می‌شوند باید مورد بازبینی در اساس آیین نامه قرار گیرد تا کانون‌های فعال انگیزه خود را از دست ندهند.

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ضمن تشکر از دلسوزی مسئولان دانشگاه اصفهان خصوصا معاونت فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه در تسهیل فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی، گفت: من دانشجوی انترن هستم و می‌توانم در مراکز درمانی کشیک شده و درآمد داشته باشم اما به دلیل علاقه دلی و حمایتی که از سوی مسئولین دانشگاه می‌بینم در کانون هلال احمر دانشگاه به فعالیت خود ادامه می‌دهم.

وی در پایان به یکی از مهمترین ویژگی‌های کانونهای فرهنگی اشاره کرد و گفت: بسیاری از تشکل‌های اسلامی مسئول و رئیس تشکل خود را از طرقی غیر از رای اعضای تشکل انتخاب می‌کنند، در حالی که انتخابات کانون‌های فرهنگی به خواست و نظر چند دانشجو به عنوان عضو کانون صورت می‌گیرد که این امتیاز بزرگی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.