پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۸

برگزاری دهمین دوره آموزشی نشریات دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

کارگاه نشریات دانشجویی اهواز 88%

شفیعی: هیچ مرجعی نمی تواند نشریه دانشجویی را پیش از چاپ ممیزی کند و این یک امتیاز برای نشریات دانشجویان است.

چهارشنه و پنجشنبه ۲۶ و ۲۷ آبان ماه ۹۵ دهمین دوره کارگاه آموزشی نشریات خبرنگاری و روزنامه نگاری با حضور مدیر مسئولان و سردبیران نشریات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، با تدریس استاد هوشنگ قلندری و با همت کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه در سالن امام رضا(ع) برگزار شد.

پنجشنبه۲۷ آبان ماه ۹۵ و همزمان با دومین روز از برگزاری کارگاه نشریات دانشجویی دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین محسن شفیعی نماینده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دانشگاه های استان خوزستان در جمع مدیر مسئولان و دبیران نشریات بمنظور آموزش بحث "اخلاقیات در نشریات"حضور یافته و گفت: یکی از بخش های برجسته در دانشگاه نشریات دانشجویی است در فضای بیرون از محیط دانشگاه علوم پزشکی بدور از انتظار است که دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اهل شعر و ادب و نویسندگی و حتی قرآنی باشند اما واقع امر این چنین نیست و شاهد بودیم که دانشجویی این دانشگاه در مسابقات ملی قرآنی صاحب عنوان شد.

وی با بیان اینکه اولین نشست مجمع صنفی نشریات دانشجویی کشور در سال ۸۰ در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، افزود: از سال ۱۳۷۷ نشریات دانشجویی شروع به فعالیت کردند و به مرور گسترش پیداکرد و دارای آیین نامه شد که با پویا بودن نشریات دانشجویی نقاط قوت و ضعف آن مشخص و به پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز این آیین نامه وایراستاری شد.

شفیعی با اشاره به علاقه وافر خود به بحث نشریات و مطبوعات اظهار داشت: نشریات دانشجویی فرصت خوبی برای رشد دانشجویان است باید به آنها فرصت و میدان داده شود نباید دانشجویان را از نوشتن و نویسندگی ترساند  چه بسا که برخی از نویسندگان فعلی موثر بر حوزه رسانه کشور، کار خود را از نویسندگی در نشریات دانشجویی شروع و کم کم رشد کردند.  

نماینده نهاد رهبری در استان با اشاره به لزوم بالا بردن سطح علمی نشریات گفت: مدیر مسئولان و دبیران نشریات دانشجویی وظیفه سنگینی برعهده دارند باید علاوه بر اینکه فرصت ها را ببیندد و استعدادهای دیگر دانشجویان را شناسایی و مشارکت آنها را جلب نمایند، آسیب ها را نیز بشناسند و با وقوف برآیین نامه که قوانین و بایدها و نبایدها را شامل میشود اقتضاعات محیطی، اعتقادی و دانشگاهی را نیز در نظر داشته باشند و به رعایت اخلاقیات در نشر مطالب توجه وافری نمایند تا خدای ناکرده با انتشار مطلبی تنش و بحرانی را در دانشگاه بوجود نیاید لذا لازم است برخی مطالب از حیث موازین اخلاقی فیلتر شود و به نویسندگان نیز دلایل آن عنوان گردد.

وی گفت: هیچ مرجعی نمی تواند نشریه دانشجویی را پیش از چاپ ممیزی کند و این یک امتیاز برای نشریات دانشجویان است و اما این به نوبه ی خود وظیفه آنان را نیز سنگینتر نموده است زیراکه اگر بی دقتی در نشریه ای باشد و این بی دقتی دامنه پیدا کند مسئولیت آن بر عهده خود دانشجو است که گاها جبران کردن آن نیز کار آسانی نخواهد بود.

شفیعی در پایان با تاکید بر رعایت اخلاقیات در نشریات دانشجویی بیان داشت: فراتر از باید ها و نباید ها و الزامات قانونها، حوزه اخلاقی و مهربانی را در نشریه نظارت و رعایت کنید و اجازه ندهید بعد از انتشار مطالب آسیب و نامهربانی در فضای جامعه و دانشگاه بوجود آید.

در حاشیه این کارگاه آموزشی سعید اصغریان مسئول دبیرخانه کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه در خصوص لزوم اجرای این کارگاه گفت: طبق دستورالعمل اجرای ضوابط ناظر بر نشریات، کمیته ناظر وظیفه دارد جهت متقاضیان صدور مجوز نشریات این دوره آموزشی را برگزار نماید.

وی تصریح کرد: طبق دستوالعمل انتشار اولین شماره نشریه منوط به گذراندن این دوره آموزشی می باشد.

اصغریان اظهار داشت: خبرنویسی، گزارش نویسی، مصاحبه، مدیریت نشریه، صحفه آرایی، اخلاق در نشریات، و آیین نامه و قوانین از جمله مباحثی بود که در این کارگاه آموزش داده شد.

گفتنی است در پایان دوره آزمون نیز بعمل آورده شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.