سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۷

در اداره سلامت دانشجویی صورت گرفت

جلسه آموزشی در خصوص "پیچیدگی‌های درمانی در رابطه بیمار-پزشک"

حدیثه حیدری

سه شنبه این هفته مبحث علمی و روانشناختی "پیچیدگی‌های درمانی در رابطه بیمار-پزشک" در درمانگاه اداره سلامت دانشجوئی دانشگاه ایران توسط خانم حدیثه حیدری روانشناس بالینی ارائه شد.

بنابر گزارش مفداایران، سه شنبه این هفته ۹ مردادماه، مبحث علمی و روانشناختی "پیچیدگی‌های درمانی در رابطه بیمار-پزشک" در درمانگاه اداره سلامت دانشجوئی دانشگاه ایران توسط خانم حدیثه حیدری روانشناس بالینی ارائه شد.

مختصری از مطالب ارائه شده در این جلسه آموزشی از این قرار بود:

رابطه بیمار و پزشک در بسیاری از مواقع در تسهیل یا پیچیدگی روند درمانی تاثیر بسزایی دارد.

ویژگی‌های شخصیتی یکی از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه است که بر مبنای تجارب درون فردی و بین فردی‌ای که افراد تجربه می­‌کنند به طبقات مختلفی تقسیم می‌­شوند.

در اینجا ما به برخی از مهمترین این ویژگی‌ها که در روند درمانی اختلال یا پیچیدگی­‌هایی ایجاد می­‌کنند اشاره خواهیم کرد.

ویژگیهای وسواسی و مضطرب : مهمترین مشکل این افراد این است که نمی­‌توانند به پزشک و مسیر درمانی او به راحتی اعتماد کنند و همواره دچار شک و تردید هستند و نمی‌­توانند به راحتی خود را به فرایند درمانی بسپارند. فرایند اعتمادسازی و آگاهی از روند کلی درمان بصورت شفاف و کوتاه می­‌تواند به تسهیل روند درمانی کمک بسزایی کند.

ویژگیهای نارسیسیستیک : مهمترین مشکل این افراد این است که تمایل به مجزا، خاص و متفاوت بودن دارند. شاید به نوعی تحمل جایگاه برتری پزشک برای آنها سخت باشد و به همین خاطر در روند درمانی اختلال ایجاد می‌کنند. به رسمیت شناختن جایگاه و هویت این افراد و برقراری نوعی رابطه صمیمانه می­‌تواند به تسهیل روند درمانی با این افراد کمک کند.

نفع ثانویه : گاهی برخی بیماری‌های جسمانی کارکردهای روانی برای افراد پیدا می­‌کنند و افراد از طریق آنها با اطرافیان خود ارتباط برقرار می­‌کنند. در این مواقع ما شاهد مقاومت در بهبود هستیم. با آگاهی از این موضوع که بهبود این علائم با کارکردهای روانی مرتبط است، ارجاع این افراد به متخصصین بهداشت روانی بسیار کمک کننده خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.