شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۱

انتخابات شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه

تشریح اقدامات انجام شده در خصوص انتخابات شورای صنفی دانشجویی جدید در دانشگاه علوم پزشکی اهواز از زبان مدیر دانشجویی دانشگاه

حسین پور

دو حوزه انتخابی جهت دستیاران پزشکی و دانشجویان خودگردان پردیس در انتخابات جدید اضافه شد

دکتر بیژن حسین پور مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص انتخابات شورای صنفی دانشجویی گفت: شورای صنفی دانشجویی تنها تشکل کاملا غیرسیاسی است که بطور قانونی پیگیر مطالبات صنفی دانشجویان بوده و با توجه به وسعت مطالبات دانشجویی حائز اهمیت خاص است.

وی اذعان داشت: در دو سال گذشته با باز شدن فضای نقد و مطالبه گری در دانشگاه، شورای صنفی نیز توانست توانایی های خود را به خوبی نشان دهد.

حسین پور با بیان اینکه شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور در بین شوراهای صنفی دانشجویی کشور جایگاه خاصی دارد، ادامه داد: در سال قبل به پشتوانه رای دانشجویان و با انتخاب خوبی که برگزار شد، یک شورای صنفی منسجم و توانمند تشکیل شد که دستاوردهای خوبی برای جامعه دانشجویی داشت و احسان آدینه وند دبیر مرکزی شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی بعنوان عضو شورای نظارت بر انتخابات شوراهای صنفی و همچنین عضو هیات پنج نفره شوراهای صنفی دانشجویی این وزارت انتخاب شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری نیز از اواسط مهرماه به منظور برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشجویی جدید، دبیرخانه این شورا تشکیل و شروع به فعالیت کرد، اظهار داشت: رحیم کعبی بعنوان دایر کننده دبیرخانه این شورا انتخاب و بعد از آن اعضای کمیته نظارت با ابلاغ رئیس دانشگاه و اعضای کمیته اجرایی با ابلاغ معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه منصوب شدند.

این مقام مسئول اضافه کرد: جلسات هر دو کمیته در 8 و 9 آبان تشکیل و برنامه ریزی های لازم انجام شد تا امسال نیز انتخابات خوب و پرشور با صیانت کامل از آراء دانشجویان عزیز داشته باشیم.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه خاطرنشان کرد: از دهم تا شانزدهم آبان ماه ثبت نام کاندیداها انجام شد که مورد استقبال خیلی خوب دانشجویان فرهیخته دانشگاه قرار گرفت و نهایتا 253 نفر نامزد انتخابات شورای صنفی دانشجویی شدند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مرحله ارزیابی، استعلام و احراز صلاحیت کاندیداها هستیم، گفت: کلیه کاندیداها از سه حوزه، مورد ارزیابی و استعلام قرار می گیرند.

حسین پور ادامه داد: دانشجویان کاندیدا از نظر آموزشی نباید سابقه مشروطی بیش از یک ترم داشته باشند و دو ترم از پایان تحصیل شان مانده باشد، بنابراین از آموزشی استعلام لازم گرفته می شود، از کمیته انضباطی نیز استعلام میشود که احیاناً تذکر کتبی نداشته باشند و همچنین با توجه به اینکه شورای صنفی صرفا باید پیگیر مطالبات صنفی دانشجویان باشند از مدیریت فرهنگی نیز استعلام میشود  تا از نظر عدم عضویت در شوراهای مرکزی تشکلهای سیاسی و اسلامی نیز احراز شوند.

وی  افزود: بعد از گرفتن استعلام ها، کاندیداهای تایید شده میتوانند تبلیغات خود را از 22 آبان ساعت 8 صبح لغایت 24 آبان ساعت 17 با نظر و سلیقه خود انجام دهند.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه در خصوص تغییرات و تمهیدات جدید در شورای صنفی سال جاری گفت: دو گروه در انتخابات فعلی نماینده مجزا خواهند داشت، دانشجویان پردیس خود گردان که در دوره پیش نماینده ای مجزا نداشتند، در حال حاضر  برای آنها نیز حوزه و صندوق رای مستقل و مجزا در نظر گرفته می شود و آنها نیز می توانند 5 نماینده با دو عضو جایگزین داشته باشند. همچنین رزیدنت ها یا دانشجویان مقطع دستیاری نیز میتوانند نماینده ای داشته باشند.

وی با بیان اینکه تعداد نمایندگان در شورای صنفی به تعداد جمعیت دانشجویان هر گروه بستگی دارد، اظهار داشت: جمعیت زیر 150 نفر دو عضو اصلی و یک عضو جایگزین، 150تا 500 نفر 5 عضو اصلی و دو عضو جایگزین و بالای 500 نفر 7 عضو اصلی و 2 عضو جایگزین میتوانند داشته باشند.

وی در پایان با بیان اینکه تا کنون کارها طبق برنامه بخوبی پیش رفته است و تمام عزم خود را جزم خواهیم کرد تا یک انتخابات سالم داشته باشیم ، خاطرنشان کرد: تمام سعی خود را در صیانت از رای دانشجویان بکار خواهیم بست تا بتوانند نمایندگان واقعی خود را به شورای صنفی دانشجویی دانشگاه بفرستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.