شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۷

رونمایی از موتور جستجوی جدید و هوشمند مقالات دانشگاهی

موتور جستجو

یکی از بنیانگذاران مایکروسافت امکانات تازه ای را به موتور جستجوی معنایی خود افزوده که جستجوی تخصصی در ده میلیون مقاله در حوزه های علوم رایانه و علوم عصبی را ممکن می کند.

به گزارش مفدا، محققان، دانشمندان و اساتید دانشگاهی سالانه نزدیک به ۲.۵ میلیون مقاله علمی منتشر می کنند و این مجموعه به تدریج به بیش از ۵۰ میلیون مقاله علمی تولید شده در جهان از سال ۱۶۶۵ میلادی به این سو اضافه می شود.

در حالی که بر تعداد این مقالات روز به روز افزوده می شود، مطالعه تمامی آنها نیز به کاری دشوار برای متخصصان حوزه های مختلف علمی مبدل شده و جستجو برای یافتن مقالات مرتبط نیز کار ساده ای نیست.

در این شرایط پل آلن، یکی از موسسان مایکروسافت و رییس موسسه غیرانتفاعی هوش مصنوعی آلن یک موتور جستجوی تخصصی مقالات علمی به نام Semantic Scholar را راه اندازی کرده که از آدرس semanticscholar.org در دسترس است.

به نقل از مهر ، این موتور جستجو مجهز به هوش مصنوعی پیشرفته ای با قابلیت خودآموزی و ارتقای توان جستجوی خود است تا در هر بار جستجو پیشنهادات بهتری به کاربران ارائه کند.
Semantic Scholar اولین بار در نوامبر ۲۰۱۵ با تمرکز بر مقالات رشته علوم رایانه در دسترس قرار گرفت و امروزه در حوزه علوم عصبی نیز فعال شده و پایگاه داده های آن ده میلیون مقاله را در برمی گیرد. الگوریتم های جستجوی Semantic Scholar پیشرفته تر و پیچیده تر از گوگل است و به گفته پل آلن تا پایان سال ۲۰۱۷ از طریق این جستجوگر کل تحقیقات علمی صورت گرفته در حوزه پزشکی در دسترس خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.