شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰

در نشست فعالان انجمن‌های علمی غرب کشور عنوان شد:

حرکت ما باید برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم باشد/ ما عمدتا مصرف کننده علم

همدان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان در نشست فعالان انجمن‌های علمی غرب کشور با اشاره به نقش دانشجویان در تولید علمی، اظهار کرد که ما اکنون عمدتا مصرف کننده علم هستیم. در این جلسه معاون آموزشی دانشگاه نیز با اشاره به اینکه دانشگاه‌های ما هنوز دانشگاه‌ها نسل اول هستند، تاکید کرد که حرکت ما باید برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم باشد.

به گزارش خبرنگار افتخاری مفدا همدان، دکتر حبیب الله موسوی بهار رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان است در نشست فعالان انجمن‌های علمی غرب کشور با تاکید بر توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی گفت: لازم است که به صورت حرفه‌ای‌تر و با تخصص بیشتر  به اقتصاد مقاومتی توجه داشته باشیم و بتوانیم به آن عمل کنیم و به ثمربخشی خوبی دست یابیم.

وی درباره با تولید علم خاطر نشان کرد: ما عمدتا مصرف کننده علم هستیم و فقط برخی از دانشکده‌های ما مانند داروسازی و توانبخشی و همچنین برخی علوم محض مانند ژنتیک و بیوتکنولوژی شاید تا حدودی تولید کننده علم در حوزه‌های خود باشند.

موسوی بهار در ادامه به لزوم ارتباط مستمر انجمن‌های علمی دانشگاه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: تعامل بین رشته های مختلف برای تولید علم سودمند است و امیدواریم که دانشجویان به این مهم دست پیدا کنند.

در ادامه دکتر جلیلی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان از طرح ایجاد انجمن‌های علمی ابراز خرسندی کرد و اظهار داشت: در حال حاضر در زمینه تولید محتوا در حوزه‌های پژوهشی و کتاب‌های مرجع ضعف داریم. باید به دانشجویان این فرصت را بدهیم که حداقل یک اثر علمی اعم از تالیف کتاب یا مقاله بر جای گذارند و اینگونه مشاهده خواهیم کرد که بعد از چهار سال شش هزار اثر علمی برجای می‌ماند و این پتانسیلی فوق العاده خواهد بود.

وی در ادامه خلاصه‌ای از فعالیت انجمن‌های علمی دانشگاه در طی یک سال اخیر ارائه داد.

سخنران بعدی این جلسه دکتر فراهانی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی همدان بود. وی با تاکید بر حرکت به سمت تبدیل شدن دانشگاه‌های کشور به دانشگاه‌های  نسل سوم، به ارائه تعریفی کوتاهی از دانشگاه‌های نسل اول، دوم و سوم پرداخت.

فراهانی اظهار کرد: دانشگاه‌های نسل اول که در گذشته هم وجود داشتند با جذب دانشجویان اقدام به تربیت نیروی متخصص و از بودجه دولتی برای تامین اعتبارات خود استفاده می‌کردند. دانشگاه نسل دوم نیز همانند نسل اول است ولی تا حدودی و به صورت شاخه‌ای به تحقیق و پژوهش نیز می‌پردازد و همچنین بیشتر بودجه خود را از منابع بیرونی تامین می‌کند.

وی در ادامه در توضیح دانشگاه‌های نسل سوم گفت: دانشگاه‌های نسل سوم شکل جدیدی از مراکز علمی هستند که هنوز هم به طور کامل در کشور ما شکل نگرفته‌اند، این دانشگاه‌ها به صورت یک واحد مستقل و جدا منابع مالی خود را از طریق فروش دانش تهیه می‌کنند.

فراهانی با اشاره به این نکته که ما الان دانشگاه نسل اول به حساب می‌آییم، اظهار داشت: تحقیق و پژوهش هنوز به صورت کامل در دانشگاه‌های ما نهادینه نشده و لازم است که حرکت ما باید برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم باشد.

گفتنی است نشست فعالان انجمن‌های علمی غرب کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی با حضور دانشجویان انجمن‌های علمی دانشگاه‌های کرمانشاه، ایلام، کردستان، همدان و اسد آباد 15 و 16 آبان ماه برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.