چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷

انتخاب دوست

دوستی
اگر با کسی معاشرت می‌کنیم که دائم به دنبال مد لباس، مدل مو، عکس هنرپیشه‌ها و دیگر مدهای اروپایی و امریکایی است، ناخودآگاه ما نیز تحت تأثیر افکار و اندیشه‌های او قرار می‌گیریم. در خیابان چشمان‌مان در پی اجناس این مغازه و آن مغازه می‌دود تا ما هم از مدِ روز مطلع شویم و در ملاقات با دوستمان کم نیاوریم و حرفی برای گفتن داشته باشیم. مارک‌های خارجی را به‌خاطر داشته باشیم تا در موقع ضرورت به‌کار ببریم.
حال به دوستانی توجه کنیم که وقتی آن‌ها را می‌بینیم کمک ما هستند، هم‌درد ما هستند، راه چگونه زندگی کردن را به ما نشان می‌دهند، عیوب ما را به بهترین شکل به ما ارائه می‌دهند، چرا که دل‌سوز ما هستند و نمی‌خواهند ضرری متوجه ما باشد. در صدد رفع مشکلاتمان بر می‌آیند، ما را به یاد خداوند می‌اندازند. به‌راستی روحیه‌ی ما بعد از ملاقات با آنان چگونه است؟!
حضرت عیسی علیه السلام به حواریون خود فرمودند: «به سوی خداوند تقرب و محبوبیت بجویید.»
حواریون گفتند:«چگونه به سوی خداوند تقرب بجوییم و چگونه وسیله‌ی محبوبیت نزد خداوند را فراهم کنیم؟»
حضرت فرمودند:«به‌وسیله‌ی دشمنی با اهل معصیت، رضایت خداوند را با دشمنی با آنان جستجو کنید.»
گفتند:«ای روح‌الله، پس با چه کسی هم‌نشینی کنیم؟»
فرمودند:«کسی که دیدنش شما را به یاد خداوند بیاندازد و سخنش علم شما را بیفزاید و عملش شما را به آخرت ترغیب نماید.»
اگر بدانیم دوستی‌های به ظاهر ساده و کم‌اهمیت می‌تواند اثراتی خوب، یا به عکس اثراتی بد به دنبال داشته‌باشد، در انتخابِ دوستانمان دقت بیشتری می‌کنیم. امیرالمؤمنین علیه السلام از قول رسول‌خدا صلی الله علیه و اله می‌فرمایند:«بنگرید با چه کسی هم‌صحبت هستید! زیرا هیچ‌کس نیست که مرگش فرا رسد جز آن‌که یارانش در پیش خداوند در برابرش مجسم شوند. پس اگر از نیکان باشد او نیز نیک است (و به آن‌ها شاد می‌شود) و اگر از بدان باشد او نیز بد است (و به سرنوشت آنان دچار می‌شود) و هیچ‌کس نیست که بمیرد و هنگام مرگش، دوستانش در برابر او مجسم نشوند.»
حال با این رهنمودهای نورانی، چراغی فرا راه دوست‌یابی‌مان روشن شده‌ ‌است. دوستانی که می‌توانند از طریق هزاران راه‌های شیطانی، فیلم‌های غیراخلاقی، روابط دوستی نامشروع و....، ما را به منجلاب بدبختی و شقاوت بکشانند؛ و در مقابل؛ دوستانی که با داشتن صفات عالیِ انسانی، دست ما را می‌گیرند و در آسمان محبت و عاطفه و انسانیت و رضایت الاهی به پرواز در می‌آورند.ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.