شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۵

درگذشت

آیت الله سیدمرتضی پسندیده، برادر بزرگوار امام خمینی(ره)(۱۳۵۶ش)

آیت ا... پسندیده

آیت‌الله سیدمرتضی پسندیده، برادر بزرگ امام خمینی(ره) در هفدهم شوال ۱۳۱۳ هجری قمری در شهرستان خمین دیده به جهان گشود.

آیت‌الله سیدمرتضی پسندیده، برادر بزرگ امام خمینی(ره) در هفدهم شوال ۱۳۱۳ هجری قمری در شهرستان خمین دیده به جهان گشود.

وی پس از فراگیری دروس مقدماتی در سال ۱۳۲۷ به اصفهان عزیمت کرد و در آنجا ادبیات، منطق، کلام، فقه، اصول و هیئت و نجوم را نزد استادانی چون مرحوم آیت الله العظمی حاج آقا رحیم ارباب و آقا شیخ علی یزدی و مرحوم تویسرکانی و آیت‏الله العظمی خاتون آبادی آموخت. او پس از گذراندن دوره‏های سطح و خارج دروس حوزوی به خمین مراجعت کرد در این دوران حضرت امام خمینی(ره) در زمره شاگردان آن بزرگوار بود. آیت الله پسندیده در حوزه سیاسی نیز فرد فعالی بودند و مقاومتشان در مقابل خوانین و عمال حکومت رضاخان، زبانزد مردم آن منطقه بود.

وی از دوران نوجوانی، در جریان جنگ جهانی اول درصف مبارزان در برابر قوای متجاوز انگلیس قرار گرفت و در جریان کشف حجاب محاکمه شد.

در زمان شهید سیدحسن مدرس و در مبازرات ملی شدن نفت هم مشارکت فعال داشت. پس ازاشغال خاک ایران به وسیله نیروهای متفقین، آیت الله پسندیده به اتهام مخالفت و جلوگیری از تامین نان و خوراک نیروهای متفقین تبعید شد.

پس از قیام خونین ۱۵ خرداد و دستگیری امام خمینی، آیت‏الله پسندیده به همراه مراجع و علمای ایران به تهران عزیمت و در اعتراض دسته جمعی علماء مشارکت فعال داشت.

از نظر رژیم پهلوی ایشان به عنوان فردی خطرناک شناخته شد و به همین دلیل بارها و بارها آن عالم ربانی به دادگاه فرمایشی نظامی رژیم احضار و تحت محاکمه قرار گرفت.

تاثیر فعالیت‌های آیت الله پسندیده موجب شد که رژیم پهلوی منزل امام خمینی(ره) در قم و محل استقرار آیت‏الله پسندیده را تحت مراقبت ‏شدید قرار دهد، اما این اقدامات با مقاومت آیت‏ الله پسندیده بی‏اثر شدند تا اینکه سرانجام رژیم تصمیم به تبعید ایشان به خمین را گرفت.

آیت ‏الله پسندیده پس از چندی بی‏اعتنا به حکم تبعید، به قم مراجعت و فعالیتهای خود را ادامه داد که مجددا و این بار به اتهام دایر کردن مراسم سوگواری در منزل امام دستگیر شد و دوباره ایشان را به خمین تبعید کردند.

پس از آن چندین بار دیگر ایشان به خاطر فعالیت های گسترده خود علیه رژیم پهلوی تحت محاکمه قرار گرفت و یا تبعید شد. مرحوم آیت ‏الله پسندیده پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز علی رغم موقعیت ویژه‏ای که از مراتب علم و تجربه و مبارزات مستمر خویش داشت همچون گذشته افتخار وکالت امام خمینی(ره) را در امور شرعی مردم به عهده گرفت و در طول سالهای پس از پیروزی با بزرگواری و بی‏هیچ ادعا و توقعی و بدون کمترین تغییری در مواضع و مشی و شیوه زندگی خویش همان مسیر روشن گذشته را تعقیب کرد.

سرانجام این عالم ربانی و فقیه سترگ در ۲۲ آبان سال ۱۳۷۵ هجری شمسی بدرود حیات گفت و در مسجد بالاسر حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد. آیت الله سید مرتضی پسندیده، برادر بزرگ امام خمینی در کتاب خاطرات خود دلیل اختلاف نام فامیل ایشان را چنین روایت کرده است:

در اینجا موضوعی که مکرر مورد بحث بوده را تشریح می کنم علت اینکه فامیلی من پسندیده و فامیلی مرحوم اخوی هندی و فامیلی حضرت آیت الله خمینی مصطفوی است چیست. دربدو تشکیل اداره آمار و ثبت احوال(سجل احوال) آقای بنی آدم در خمین و سایر مناطق مامور سجل احوال شد و در سال ۱۳۰۴ شمسی ایشان گفتند که نام خانوادگی درایران نباید تکرار شود.

من برای مراعات نام خانوادگی، خود و اخوی کوچکم را هندی گرفتم ولی نام فامیلی اخوی کوچکتر حضرت امام خمینی را مصطفوی گرفتم که اگر تکرار شد ایشان هندی شود و اگر تکرار نشد ما مصطفوی شویم. ما سه برادر و سه خواهر از یک پدر و مادر هستیم ومادر ما، درجوانی با شهادت شوهر مبتلا شد و به نگهداری ما اشتغال داشت و برادر و خواهر دیگری نداشتیم.

پس از صدور رای من موافقت کردم، که مصطفوی بشود قبول نکردند. تقاضا کردم احمدی(نام خانوادگی دائی هایم) باشد قبول نکردند گفتند نباید عربی باشد باید فارسی یا پارسی باشد. من چند نام نوشتم فرستادم که هر کدام را می خواهند انتخاب نمایند «پسندیده» را انتخاب کردند.

این دلیل اختلاف نام خانوادگی سه برادراست ولی نام خانوادگی در نظر و رای و تابعیت و تبعیت ما نسبت به حضرت امام خمینی تاثیری نداشت و با قاطعیت افکار ایشان را مورد عمل قرار می دادیم چون ما با درباریها و عملیات آنها موافق نبودیم.


به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله پسندیده برادر بزرگ حضرت امام خمینی(ره)، صفحه اینستاگرام پایگاه خبری افکارخبر جرایدی از این واقعه را منتشرکرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.