سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۶

رئیس بخش توانبخشی مغز و اعصاب بیمارستان توانبخشی رفیده گفت؛

بیماران ضایعه نخاعی، با مجموعه ای از اقدامات پزشکی و توانبخشی، به سطحی از استقلال و عدم وابستگی می رسند

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

رئیس بخش توانبخشی مغز و اعصاب بیمارستان توانبخشی رفیده گفت: بیماران ضایعه نخاعی، با مجموعه ای از اقدامات پزشکی و توانبخشی، به سطحی از استقلال و عدم وابستگی به اطرافیان و خانواده می رسند.

 به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر" سیدمجید اخوان حجازی " متخصص طب فیزیکی و توانبخشی روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در بیمارستان توانبخشی رفیده که برای تشریح  اقدامات پزشکی و اجرای برنامه هدفمند توانبخشی این بیمارستان جهت بیماران مبتلا به ضایعه نخاعی برگزار شد، گفت: با توجه به آمار بالای تصادفات در کشورمان و حوادث غیرمترقبه مانند زلزله، آمار افرادی که در ایران دچار ضایعه نخاعی می شوند ، بمراتب بیشتر از دیگر کشورهاست.

    وی با اشاره به نتایج یک تحقیق که نشان می دهد، مردان چهار برابر بیشتر از زنان، دچار ضایعه نخاعی می شوند، ادامه داد: درحالی که مردان معمولا نان آور و اداره کننده خانواده ها هستندتاثیر اقدامات پزشکی و توانبخشی در روند بهبودی و ادامه زندگی با کیفیت بیمار و خانواده وی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

   دکتر حجازی تصریح کرد: هدف ما در توانبخشی که با توجه به شرایط هر یک از بیماران، برنامه ریزی و اجرا می شود، رساندن بیمار به سطحی از استقلال برای انجام امور شخصی، کار و زندگی روزمره، و عدم وابستگی به اطرافیان و خانواده است.

   وی افزود: با ارزیابی و بررسی اولیه وضعیت بیمار در بدو ورود به بیمارستان، براساس معیارهای کلی ، برنامه توانبخشی پیشرونده ای طبق شرایط هر بیمار ترسیم می شود که با تقسیم کار و به کارگیری از توان تخصصی متخصصان توانبخشی، این برنامه به نحو مناسب اجرا خواهد شد.

   رئیس بخش توانبخشی مغز و اعصاب بیمارستان توانبخشی رفیده در مورد بیماران ضایعه نخاعی نیز اظهارداشت: این بیماران نیز براساس شرایط و نوع ضایعه، برنامه منسجم و هدفمند توانبخشی دارند و در صورت لزوم، اقدامات پزشکی و جراحی نیز برای آنان انجام می شود.

   دکتر" نازیلا اکبرفهیمی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مسئول فعالیت های کاردرمانی بیماران ضایعه نخاعی بیمارستان رفیده در این نشست خبری گفت: براساس شرایط هر بیمار، فعالیت های هدفمند توانبخشی برای بازتوانی اعضای آسیب دیده ، برنامه ریزی می شود.

   وی افزود: تمامی برنامه ها در جهت بازتوانی فرد آسیب دیده، بازگشت وی به زندگی روزمره و با توجه به جایگاه فرد ، تقویت مهارت ها و ارتباطات اجتماعی ، و بویژه کسب درآمد با اشتغال در شغل قبلی یا شغل جدید است.

   دکتر" کهلایی " عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مسئول فعالیت‌های فیزیوتراپی بیماران ضایعات نخاعی بیمارستان درجمع خبرنگاران، گفت: تدوین استراتژی جبرانی در مقابل عوارض ناشی از ضایعه نخاعی، به‌عهده گروه متخصصان توانبخشی است که بخشی از آن برای متخصصان رشته های مختلف توانبخشی تعریف می‌شود و برخی از موارد این استراتژی نیز  بصورت آموزش .عملکردها به بیمار منتقل خواهد شد

    دکتر" دلشاد " مدیر پرستاری بیمارستان توانبخشی رفیده نیز به اهمیت " پرستاری توانبخشی " در پیشبرد اهداف برنامه ریزی شده گروه متخصصان اشاره کرد و گفت: پرستاری توانبخشی با پرستاری غیرتوانبخشی، تفاوت دارد و حضور دائم بر بالین بیمار، نظارت بر حسن اجرای برنامه توانبخشی، آموزش تمرینات لازم به بیمار در ادامه فعالیت های توانبخشی توسط متخصصان، ارتقای آگاهی نسبت به بیماری و پیشگیری از افزایش عوارض مربوط به بیماری تا چگونگی استفاده از این آموزه ها پس از ترخیص از بیمارستان و بازگشت به منزل، که تاثیرات ماندگار برای بیمار خواهد داشت، از وظایف پرستارتوانبخشی است.

   وی افزود: بخشی از مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی به بیمار نیز توسط پرستاران توانبخشی انجام می‌شود.

   گفتنی است؛ متخصصان بیمارستان توانبخشی رفیده علاوه بر ارائه خدمات درمانی و توانبخشی به نیازمندان و بیماران در سه حوزه " توانبخشی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی " ، به تازگی با اجرای جدیدترین روش انتقال و پیوند عصب از طریق جراحی توانبخشی، و اجرای یک برنامه منسجم و هدفمند توانبخشی برای برخی از بیماران مبتلا به ضایعه نخاعی، سبب کاهش عوارض و برگشت عملکرد های حرکتی در اعضای آسیب دیده آنان شدند.

   لازم به ذکر است ، بیمارستان توانبخشی رفیده ( واقع در منطقه قیطریه تهران ) از جمله چهار مرکز درمانی و توانبخشی تحت پوشش دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی می باشد و اعضای هیات علمی و متخصصان پزشکی و توانبخشی این دانشگاه از طریق دو بیمارستان تخصصی و دو کلینیک پزشکی – توانبخشی در تهران، انواع خدمات پزشکی و توانبخشی به بیماران و نیازمندان همچون بیماران مبتلا به ام.اس، سکته مغزی و مبتلایان به اختلالات اعصاب و روان از سنین کودکی تا سالمندی را ارائه می دهند.

تنظیم خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.