یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۹

برگزاری نشست علمی " مداخله زود هنگام کم شنوایی در قرن ۲۱ " در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

نشست علمی " مداخله زود هنگام کم شنوایی در قرن ۲۱ " به مدت یک روز به همت کمیته مطالعات ناشنوایی و کم شنوایی مرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و انجمن شنوایی شناسی ایران، با همکاری سازمان های بهزیستی کشور، آموزش و پرورش کودکان استثنایی و با حمایت مراکز توانبخشی و مداخلات پژواک، تبسم و فرانک، در سالن اجتماعات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ " دکتر" گیتا موللی " به مناسبت برگزاری نشست علمی " مداخله زودهنگام کم شنوایی در قرن ۲۱ " که با حضور دو متخصص و محقق حوزه ناشنوایی و کم شنوایی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، گفت: براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، به ازای هر کودک کم شنوا، مبلغ یک میلیون دلار هزینه به کشور وی تحمیل می شود و این موضوع، نشان می دهد که مداخلات زودهنگام علاوه بر اینکه در کیفیت زندگی فردی و خانوادگی شخص موثر است، صرفه اقتصادی و اجتماعی نیز برای هر کشوری خواهد داشت.

    وی در گفت وگو با خبرنگار مفدا دانشگاه افزود: هم اکنون تأکید محققان و متخصصان این حوزه بر آن است که " کم شنوایی "، اورژانس عصبی است و اگر مداخلات لازم بلافاصله بعد از تشخیص و بویژه در هفته های اول بعد از تولد صورت بگیرد، در کسب مهارت های فردی همچون مهارت شناختی، هوشی، اجتماعی، زبانی، شغلی و کیفیت زندگی وی موثر خواهد بود و اگر انجام نشود، اثرات غیرقابل بازگشتی برای فرد به بار می آورد.

    دکتر موللی به نقل از متخصصان و محققان خارجی شرکت کننده در این نشست علمی گفت: کشور ایران تاکنون در درمان و توانبخشی بالینی در کلینیک ها، انجام غربالگری و استفاده از کارشناسان شنوایی شناسی و گفتاردرمانی، خوب عمل کرده است اما مداخلات زودهنگام در ایران، با کاستی هایی همراه است.

    وی بعنوان توصیه جهت کاهش شکاف بین مرحله تشخیص و مداخله زودهنگام، اظهارداشت: " باید فعالیت ها، خانواده محور و توسط خانواده انجام شود، افراد کم شنوای بزرگسال که جزو افراد موفق جامعه هستند، در برنامه ها حضور داشته تا امید را در خانواده ها بالا برده و در آموزش خانواده ها نقش داشته باشند و همچنین، ترتیبی داده شود تا خانواده ها از یکدیگر حمایت کنند ".

   این محقق حوزه ناشنوایی و کم شنوایی با تاکید بر از بین بردن فاصله زمانی بین تشخیص و مداخلات لازم، افزود: براساس مطالعات انجام شده، اگر حداکثر ۴۸ ساعت بعد از تشخیص، مداخلات لازم آغاز شود، آثار ارزشمند آن تا پایان زندگی فرد، ماندگار است و این با غربالگری قانونی و اجباری امکانپذیر است.

   دکتر موللی تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا، غربالگری شنوایی جزو اقدامات قانونی و اجباری محسوب می شود و هر چند که ایران پوشش ۸۰ درصدی در این زمینه دارد، اما اگر انجام غربالگری شنوایی بصورت قانون در آید و اجباری شود، نتایج آن بسیار اثربخش خواهد بود.

    وی در مورد برگزاری این نشست علمی نیز گفت: در پی برگزاری کنگره سه روزه شنوایی شناسی ایران که هفته گذشته انجام شد، معاونت تحقیقات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصمیم گرفت که از فرصت پیش آمده و حضور دو تن از محققان برجسته بین المللی در ایران استفاده کند و در ادامه برگزاری سمینارهای استانی " مداخله زودهنگام خانواده محور برای کودکان کم شنوا و ناشنوا " که از سال گذشته آغاز شد، از دانش و تجربه این افراد در آموزش کارشناسان موسسات و مراکز ذیربط و آگاهی خانواده ها نسبت به تاثیرات مداخلات زودهنگام در ناشنوایی و کم شنوایی استفاده کند.

    وی افزود: در این نشست علمی که بصورت کارگاهی برگزار شد، دو متخصص و محقق خارجی ( پرفسور پائولا پیت من و پرفسور کلودین استوربک ) که مسئولیت مراکز تحقیقاتی این حوزه را در کشورشان به عهده دارند، دانش و تجربه گرانقدر خود را در اختیار شرکت کنندگان قرار دادند.

   گفتنی است؛ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی تخصصی و هشت مرکز تحقیقات، به تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص در رشته های خاص حوزه های " رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی" مانند شنوایی شناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، فیزیوتراپی، مددکاری اجتماعی، روانشناسی، مشاوره خانواده، سالمند شناسی و همچنین روانپزشکی، روانشناسی بالینی و پرستاری توانبخشی می‌ پردازد، که در برخی از این رشته ها به عنوان تنها برگزارکننده دوره های تحصیلات تکمیلی و phd،  و یا نخستین مجری دوره های تحصیلات تکمیلی در کشور و حتی کشورهای منطقه شناخته شده است.

   دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی همچنین از طریق دو بیمارستان فوق تخصصی و دو مرکز تخصصی، انواع خدمات پزشکی – توانبخشی را تحت نظارت وزارت بهداشت به بیماران و نیازمندان ارائه می دهد.

تهیه خبر : نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.