چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:

کسی که از قرآن بهره می‌برد، امنیت و سلامت را در ابعاد بسیاری به دست می‌آورد

حجت الاسلام جواد افشار

حجت الاسلام جواد افشار درباره ارتباط قرآن و سلامت گفت: قران کتاب اسلام است و اسلام از سَلُمَ گرفته شده که نشانه سلامتی است. قران می‌تواند سلامتی را در تمام ابعاد دنبال کند. نمی‌گویم تمام دستورات پزشکی را می‌توانیم به طو صریح از قرآن بگیریم اما کسی که از قرآن بهره می‌برد، امنیت و سلامت را در ابعاد بسیاری به دست می‌آورد.

حجت الاسلام جواد افشار مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با مفدا به ارزیابی نمایشگاه قرآن و تشریح فعالیت‌های قرآنی این دانشگاه پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به اینکه فعالیت دانشگاهی خود را از دفتر نهاد رهبری در دانشگاه آغاز کرده است، اظهار داشت: طلبه‌ها از زمانی که طلبه می‌شوند انس بیشتری با قرآن می‌گیرند. من نیز چند سالی است توفیق دارم بر روی کلمات، الفاظ و تاریخ قرآن نیز کار می‌کنم.

افشار با اشاره به اینکه نمایشگاه بین المللی قرآن در سطح خوب و قابل قبولی برگزار شد، درباره بخش قرآن و سلامت گفت: در بخش قرآن و سلامت کارهای قشنگی انجام شده بود که برای مخاطبان جذابیت زیادی داشت. در سطح نمایشگاه هم محصولات نرم افزاری خوب و با کیفیتی ارائه شده بود. در مجموع نمایشگاه به شکلی زیبا و در خور برگزار شد و انشاالله آینده بهتری می‌توان برای آن رقم زد.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه درباره غرفه طب ایرانی اظهار داشت: راه اندازی غرفه طب ایرانی در بخش قرآن و سلامت نمایشگاه کار قشنگی بود که توسط وزارت بهداشت اجرا شد. حضور طب ایرانی در نمایشگاه باعث می‌شود جامعه با فرهنگی که خود ما داشتیم، بیشتر آشنا شود. با ظهور طب نوین، از همه آنچه که قبلا داشتیم بریدیدم و وارد حریمی شدیم که بر اساس الگوها و نیازهای دیگران طراحی شده بود. جا دارد که فرهنگ قدیم خود را زنده کنیم و در کنارش از طب نوین نیز بهره ببریم.

وی در پاسخ به این سوال که جذاب‌ترین قسمت بخش قرآن و سلامت را کدام می‌داند، توضیح داد: همه غرفه‌های این بخش خوب بودند اما آنچه طلبه‌ها را بیشتر به خود جذب می‌کند کارهای پژوهشی است که در زمینه قرآن شکل می‌گیرد. کاری که کمیسیون قرآن پژوهی و طب دنبال می‌کند، کاری است که از سال‌های پیش باید شکل می‌گرفت و نگرفته بود. واقعا لذت بردم که مشاهده کردم با کارهای نوین این مجموعه می‌توان در آینده پژوهش‌های قرآنی و ارتباط آن را با سلامت و طب متحول کرد.

افشار در ادامه درباره ارتباط قرآن و سلامت گفت: قران کتاب اسلام است و اسلام از سَلُمَ گرفته شده که نشانه سلامتی است. قران می‌تواند سلامتی را در تمام ابعاد دنبال کند. نمی‌گویم تمام دستورات پزشکی را می‌توانیم به طو صریح از قرآن بگیریم اما کسی که از قرآن بهره می‌برد، امنیت و سلامت را در ابعاد بسیاری به دست می‌آورد.

این مسئول دانشگاهی درباره فعالیت‌های قرآنی دانشگاه اظهار داشت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی معمولا حجم کار چه برای استاد چه برای دانشجو بسیار سنگین و کتاب‌های درسی بسیار حجیم است به علاوه اینکه این دانشگاهیان باید درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها را هم پشتیبانی کنند از این رو فرصت کمی برای حضور در فعالیت‌های فوق برنامه دارند. با این حال ما تلاش کردیم که در مرکز قران و عترت دانشگاه و دفتر نهاد تا جایی که امکان دارد از فرصت‌های اضافی دانشجویان برای فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی استفاده کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: هیأت اساتید راه انداختیم که هر دو هفته یک بار جلسه قرانی دارند و در آن به روخوانی و تفسیر برخی از آیات قرآن می‌پردازند. در مرکز قرآن و عترت نیز فعالیت‌های قرآنی مختلفی طراحی می‌شود تا علاقه مندان در حد ممکن بتوانند مشارکت کنند. کانون‌های مذهبی مثل کانون نهج البلاغه و کانون قرآن و عترت نیز جلسات قرانی مستمر برگزار می‌کنند البته معتقد نیستم که این فعالیت‌ها زیاد است چرا که حق قرآن بالاتر از این است اما به تناسب ظرفیت دانشگاه قابل قبول است.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان جوانان را جذب فعالیت‌های قرآنی کرد، خاطر نشان ساخت: متاسفانه در زمانه‌ای زندگی می‌کنیم که حالت بی‌تفاوتی در خیلی از افراد نفوذ کرده و این امر فقط مختص جامعه ما نیست و شاید خیلی از جوامع دیگر نیز مبتلا به این جریان هستند. مثل شبکه‌های مجازی که کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. لازم است حمایت‌هایی از سوی سیستم دولتی شکل بگیرد به خصوص در زمینه تولیدات نرم افزاری که از این طریق قرآن معرفی شود. این معرفی می‌تواند در قالب درس‌هایی از قرآن یا سبک زندگی قرآنی باشد. قرآن جای کار بسیاری دارد اما به دلیل بی‌توجهی و کم‌توجهی ما، در این زمینه کمتر فکر و هزینه شده است.

وی در پایان اظهار داشت: جوان امروز گرفتار فضای مجازی شده، اگر کسی بخواهد در وجود این جوان نفوذ کند، بهترین راهش همین فضای مجازی است. قرآن را هم می‌توان از همین طریق به جوان امروزی شناساند. موضوع این است که این فرد گرایشی به سمت معارف قرآنی ندارد، نه اینکه نخواهد یا دوست نداشته باشد، بلکه مشغولیت او جاهای دیگری است. باید زبان جوان امروز را بفهمیم و با زبان خودش با او سخن از قرآن بگوییم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.