پنجشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۰

معاون وزیر بهداشت در پیش مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و چهارمین جشنواره دانشجوی نمونه:

در زمینه معرفی دانشجویان نمونه به عنوان قهرمانان دانشجویی ضعف داریم / در سال آینده جشنواره دانشجوی نمونه را در سطح دانشگاه‌ها هم برگزار می‌کنیم

دکتر فراهانی جشنواره دانشجوی نمونه

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دانشجویان نمونه را قهرمانان دانشجویی دانست که به درستی به دیگر دانشجویان معرفی نشده‌اند و تصریح کرد: در سال آینده جشنواره دانشجوی نمونه را در سطح دانشگاه‌ها هم برگزار می‌کنیم تا بتوانیم از این طریق دانشجویان نمونه را به دیگر دانشجویان معرفی کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس این وزارتخانه چهارشنبه 30 تیرماه در پیش مراسم تقدیر از برگزیدگان بیست و چهارمین جشنواره دانشجوی نمونه که با حضور دانشجویان نمونه و خانواده‌های آنها در سالن شهید دهشور دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره‌ها و المپیادهای مختلف دانشجویی در سطح وزارت بهداشت اظهار کرد: در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جشنواره‌های مختلفی در حوزه فرهنگی و دانشجویی از جمله جشنواره فرهنگی، جشنواره قرآن و عترت، المپیادهای ورزشی و جشنواره نشریات دانشجویی برگزار می‌شود، علاوه بر این در سایر معاونت‌های وزارت بهداشت نیز المپیادهای علمی و آموزشی داریم، اما من معتقدم علیرغم اینکه انعکاس تبلیغاتی خوبی در زمینه جشنواره دانشجوی نمونه وجود ندارد، این جشنواره مهمترین جشنواره‌ای است که در سطح وزارتخانه‌های بهداشت و علوم برگزار می‌شود.

فراهانی در ادامه در توضیح این مطلب گفت: در دنیای امروز دانش، اقتصاد و سلامت سه عنصری هستند که مولفه‌های قدرت نرم کشور قلمداد می‌شوند. قدرت سخت و نظامی را که کنار بگذاریم، مولفه‌های قدرت نرم، تولید دانش و قدرت اقتصادی و سلامت مردم جامعه هستند. متاسفانه در دنیای امروز کشورهایی که دارای قدرت هستند، به علت عدم بهره‌مندی از فرهنگ و اخلاق از قدرت نرم خود به خوبی استفاده نمی‌کنند، اینها همان کشورهایی هستند که منشاء کشتار، خشنونت و جنگ هستند، در حالی که تولید دانش و قدرت اقتصادی باید به رفاه مردم کمک کند.

وی افزود: بی‌توجهی به عنصر فرهنگ و اخلاق در دنیا باعث شده که انسان‌ها نتوانند از تولید دانش و تولید  اقتصاد به نحو مطلوب بهره ببرند.معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: دانشجوی تراز جمهوری اسلامی را دانشجویی می‌دانیم که هم به آموزش و تولید دانش می‌پردازد و هم با مولفه‌های فرهنگی ارتباط نزدیک دارد و هم با فرهنگ غنی اسلامی و ملی ما چسبندگی دارد. توجه به این مسائل نشان می‌دهد که ما می‌خواهیم انسان‌هایی تربیت کنیم که علاوه بر تولید دانش و پرداختن به پژوهش به عنصر فرهنگ هم مصلح هستند.

فراهانی همچنین اظهار داشت: تمام جشنواره‌هایی که برگزار می‌کنیم تک ساحتی است و تنها یک وجه از توانمندهای یک انسان را مورد رقابت قرار می‌دهند و دانشجویان قوی در یک حوزه مثلا در ورزش، در قرآن و در فرهنگ را معرفی می‌کنند. تنها جشنواره‌ای که انسانی را انتخاب می‌کند که دارای وجوه مختلفی است، جشنواره دانشجوی نمونه است.وی اضافه کرد: به اعتقاد من دانشجویانی که در حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ فرهیخته هستند، می‌توانند کشور را به نقطه اقتدار برسانند و جامعه را از سعادت بهره‌مند کنند.

فراهانی با ابراز خرسندی از اینکه در جمع دانشجویان نمونه حضور دارد، گفت: وجود این دانشجویان این الزام را ایجاد می‌کند که والدین سجده شکر بگذارند و البته رسالت خود این دانشجویان نیز دو چندان می‌شود. دانشجویان نمونه می‌توانند به توسعه و پیشرفت کشور کمک کنند و طلایه‌داران ایجاد تمدن جدید ایران اسلامی شوند.

معاون فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت در ادامه افزود: این جشنواره دو بخش دارد، در بخش اول از دانشجویانی که به فعالیت‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی و آموزشی توجه کردند و به عنوان دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شدند، تشکر می‌کنیم و در بخشی دیگر باید آنها را به عنوان شخصیت‌های الگوی جامعه معرفی کنیم که دیگر دانشجویان نیز در این راه تلاش کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به نظر من در زمینه معرفی دانشجویان نمونه به عنوان قهرمانان دانشجویی ضعف داریم. به همین دلیل در وزارت بهداشت تصمیم گرفتیم از سال آینده این جشنواره را در سطح دانشگاه‌ها هم برگزار کنیم که این دانشجویان به همکلاسی‌های خود معرفی شوند و از آنها تقدیر شود.

گفتنی است در این مراسم پیش از سخنرانی دکتر فراهانی، دکتر ریاضی معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم و دکتر صدیقی رییس این سازمان به ایراد سخنرانی پرداخته و گزارشی از روند اجرایی انتخاب دانشجویان نمونه ارائه دادند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.