یکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۵

گفتگو با رئیس دانشگاه ایران در حاشیه بازدید از فعالیت‌های کانون خیریه التیام

بازدید رئیس دانشگاه از التیام ایران

در حاشه بازدید آقای دکتر ناصری‌پور، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از روند جمع‌آوری‌وبسته‌بندی ارزاق‌نیازمندان درماه‌مبارک‌رمضان توسط دانشجویان عضو"کانون‌خیریه التیام" نظر ایشان را در خصوص فعالیت‌های اجتماعی دانشجویان جویا شدیم که پاسخ ایشان را در این ارتباط خواهیم خواند:

دانشگاه ایران خواهان اجرای نقشی دوگانه است؛ بدین معنی که دانشگاه هم میخواهد نقش خود را در زمینه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ایفا کند و هم می‌خواهد به سلامت به عنوان مقوله‌ای اجتماعی نگاه شود که تا به حال در این مورد کمتر کار شده و در نظر داریم این موضوع را با کمک معاونت اجتماعی پیش ببریم و البته لازمه این کار این است که دانشجویان هم فعالیت‌های اجتماعی داشته باشند.

ما به دنبال این هستیم که دانشجویان در محیط دانشگاه تنها به مسائل علمی و پژوهشی و تحقیقاتی نپردازند بلکه آنچه مد نظر است و اتفاقاً در جلسات شورای فرهنگی هم عنوان شده؛ توجه به سبک زندگی سالم دانشجویی است و این نیازمند ارائه الگوهایی برای زندگی سالم و آموزش مهارت‌های مورد نیاز است و این امر زمانی محقق می‌شود که خود دانشجویان هم به فعالیت‌های اجتماعی علاقه نشان دهند.

یعنی علاوه بر اینکه آموزش مهارت‌های زندگی لازم است ما میخواهیم دانشجویان به نحوی عملی وارد این عرصه شوند و به طور مستقیم با مسائل اجتماعی روبرو شده و مسئولیت‌پذیری را تمرین کنند.

جنبه مثبتی که کار دانشجویان فعال در کانون خیریه دارد این است که اصولاً به این دلیل که دانشجویان حیطه علوم پزشکی از جهتی که با مقوله‌ای با نام "بیمار" سروکار دارند نیازمند تقویت حس دلسوزی و نوع‌دوستی در خود هستند که مربوط به اخلاق پزشکی و حرفه‌ای ایشان نیز می‌شود که از جمله آموزش‌های ضروری برای تمام رشته‌های پزشکی و مامایی و پرستاری و بهداشت و ...در دانشگاه‌هاست و انجام این نوع از فعالیت‌ها می‌تواند به ما کمک کند که بستری مناسب جهت تجربه عملی را برای ایشان مهیا کنیم. فعالیت‌هایی که حس نوع‌دوستی و فداکاری و کمک به همنوعان در آن شاخص بوده و مسئولیت پذیری در برابر اجتماع در آن محوریت دارد و اخلاق حرفه‌ای هم در نهایت به دنبال همین جنبه از آموزش‌ها است.

از دیگر جنبه؛ این کنش‌ها مربوط به دیدگاه‌های اعتقادی ما نیز می‌شود. کمک به همنوعان از آموزه‌هایی است که در دین اسلام بسیار به آن تاکید شده و این کارهای خیرخواهانه می‌تواند بنیان‌های اعتقادی دانشجویان را نیز تقویت نماید.

در پایان آرزوی سلامتی برای همه دست‌اندرکاران این امر خداپسندانه دارم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.