سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰

گفتگو مفدا یزد با دکتر دهقانی بمناسبت هفته خوابگاه ها

دکتر دهقانی معاون فرهنگی و دانشجویی ع پ یزد

برنامه شما در مورد هفته خوابگاه ها چیست؟

ضمن عرض سلام خدمت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد

خدمت شما  عرض کنم برنامه های متنوعی در هفته  خوابگاه تدارک دیده که لازم میدانم به سمع و نظر شما دانشجویان عزیز برسانیم . با توجه به دستور العملی که وزارت بهداشت داده، روزهایی را به مناسبت هفته خوابگاه ها نام گذاری کرده که از بیست اردیبهشت لغایت 26 اردیبهشت که هر روزی به یک نام ، نام گذاری شده است . پنج شنبه را روز مهارت های زندگی و سبک زندگی سالم ، جمعه روزه خوابگاه ، ورزش همگانی ، نشاط و تندرستی ، شنبه خوابگاه دانشجویی ، بهداشت و تغذیه سالم ، یکشنبه شورای صنفی نماد همکاری و مشارکت اجتماعی ، دوشنبه خوابگاه ، ایمنی ، آمادگی درشرایط بحرانی ، سه شنبه خوابگاه دانشجویی ، تاب آوری و مسئولیت پذیری فردی ، چهار شنبه خوابگاه دانشجویی، تنوع اقوام و انسجام ملی.   برنامه هایی که برای هفته  خوابگاه ها تدارک دیدیم، طبق برنامه وزارت بهداشت و درمان  و آموزشی پزشکی معاونت دانشجویی و فرهنگی در نیمه دوم اردیبهشت ماه دو رویداد مهم دانشجویی در سطح دانشگاه پیش رو داریم 1- برگزاری هفته خوابگاه های دانشجویی همزمان با دانشگاه های سراسر کشور از تاریخ 20 اردبیهشت لغایت 26 اردیبهشت را اعلام کردیم و انتخاب شورای صنفی دانشجویان در 23/2/1397

امسال هفته خوابگاه با شعار: خوابگاه دانشجویی ، نماد همبستگی اقوام و انسجام ملی را آغاز می کنیم و برنامه های مختلفی که از سوی واحد های تحت پوشش حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی یزد صورت گرفته در خوابگاه ها و دانشکده ، انجام میشود به شرح ذیل:

1- برگزاری اردوی درون شهری یک روزه جهت بازدید از مناطق تاریخی و دیدنی شهر یزد . 2- اجرای تئاتر ، جشنواره  آیین های سنتی : شامل نماشگاه صنایع دستی و آشپزی3- برگزاری مسابقه های مشاعره 4- برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب 5- برگزاری نمایشگاه فروش محصولات ترمه 6- برگزاری تور عکاسی در شهرستان ابرکوه 7- برگزاری مسابقه بهترین دلنوشته با عکس با موضوع «زندگی خوابگاهی» 8- برگزاری جشن کانون هلال احمر 9- برگزاری مسابقات ورزشی مختلف در خوابگاه ها و اهداء جوایز به رتبه های اول تا سوم 10- انجام ورزش صبحگاهی ، همراه با صرف صبحانه در خوابگاه ها 11-  برگزاری کارگاه مدیریت بحران و مشاوره 12- تقدیر از دانشجویان اتاق نمونه خوابگاهی با اهداء لوح تقدیر و هدیه 13- برگزاری جشن رنگها 14-برگزاری مسابقه«اگر من مشاور بودم»15- همچنین نمایشگاه کتاب (خاک خورده) از سوی اداره مشاوره راهنمایی دانشجویان 16- برگزاری کارگاه آموزشی مهارت های ارتباطی 17- برگزاری نمایشگاه آثار هنر های دستی 18- برگزاری مسابقه آشپزی ویژه پرسنل شاغل در خوابگاه

2- چه استدلالی از دانشجویان خوابگاهی دارین؟

چون دانشجویان خوابگاهی از خانواده هایشان دور می باشند، بایستی بهترین محیط را برای دانشجویان خوابگاهی فراهم کنیم بنابراین نهایت سعی ما این است  که محیط خوبی در خوابگاه ها برای دانشجویان فراهم نمایم به همین جهت هم برنامه های متنوعی را به خصوص در خوابگاه ها تدارک دیده ایم . انتظار داریم که دانشجو ها هم در محیط های خوابگاهی خودشان محل استراحت خودشان را خانه خودشان بداند و همانطور که به خانه خودشان رسیدگی میکنند به محیط های خودشان هم رسیدگی کنند.

3-خودتان در در دوران دانشجویی در خوابگاه به چه شکلی زندگی میکردین؟

شرایط ما در دوران دانشجویی خیلی متفاوت بود و امکاناتی که در سطح دانشگاه میبود شاید بگویم که پنجاه درصد هم نبود . از نظر تغذیه، یک نوع غذا سرویس داده میشد و ما ناراضی نبودیم و خودمان خیلی کمک میکردیم، مثلا نظافت اتاقمان از نکات مثبتی بود که هر روز به عهده یک نفر بود و خود من دو روز در هفته مسئول مرتب کردن اتاق بودم ، آشپزی داشتیم و برای خودمان شام درست میکردیم و لذت میبردیم و یکی از بهترین دوران ما بود.

4- خوابگاه ایده آل از نظر شما چه خوابگاهی هست؟

من از اکثر خوابگاه ها بازدید داشتم و در خوابگاه های خارجی پول پرداخت میشود و هفته ای یک بار، خوابگاه تمیز میشود و امکانات خوبی دارد. سیستم خیرین امکانات خوابگاه ها را تامین میکنند. در خارج از کشور کیفیت خوابگاه ها خوب و زیر نظر دولت نمی باشد. وزارت بهداشت میخواهد خوابگاه های نمونه ایی را ایجاد کند مثل خوابگاه بوستان علوم پزشکی یزدکه وزارت بهداشت روی آن سرمایه گذاری میکند و در حال احداث می باشد.

5- نظر شما در مورد نحوه برگزاری مسابقات برای دانشجویان در خوابگاه ها چگونه است؟

ما یک لیست 10 آیتمی داریم که مسابقات ورزشی هم داخل آن کنجانده شده و عقل سالم در بدن سالم هست و بدن سالم بدنی هست که ورزش سر لوحه کار آن فرد باشد  برای همین ما مسابقاتی را در 11 رشته برای دختران و پسران تدارک دیدیم تا به امر ورزش تشویق شوند و همچنین ورزش صبحگاهی که بتوانیم این ورزش ها را در خوابگاه ها تقویت کنیم و دانشجویان بتوانند از این مسابقات لذت ببرند.

5- پیام شما به دانشجویان خوابگاهی چه می باشد؟

من به مناسبت هفته خوابگاه ها اول این پیام را به دانشجویان خوابگاهی دارم ؛ سعی کنند در دورانی که در خوابگاه ها به سر می برند بهترین دوران آنها باشد و از ورزش دوری نکنند .چرا که معتقدیم اگر ورزش باشد جسم هم سالم هست. به مجموعه معاونت دانشجویی فرهنگی اعتماد کنند که ما در حد امکان با توجه به سرانه موجود که برای ما قرار میگیرد برای مجموعه خوابگاهی هزینه میکنیم . به طور کلی برای همه دانشجویان این پیام را خواهم داشت که مجموعه معاونت دانشجویی فرهنگی به پشتوانه دانشجویان فعال اعم از شورای صنفی که بازوی مشاور ماست در امور رفاهی و فرهنگی و پیگیری موضوعات خوابگاهی ، تشکل ها و کانون ها، نشریات و انجمن های علمی به پشتوانه ای گروه های جامعه دانشگاهی حرکت میکند و مجموعه محیط دانشجویی فرهنگی در اختیار دانشجویان هست تا برنامه ها به نحو احسنت انجام شود .

یک سری برنامه هایی بوده که ما از سال گذشته انجام دادیم .امسال هم با حمایت ریاست محترم دانشگاه هدیه  ایی را برای هفته خوابگاه ها برای تمام دانشجویان خوابگاه هی در استان تدارک دیده ایم که خدمتشان تقدیم می شود و نزدیک به 2000 هدیه به دانشجویان اهداء خواهد شد و دانشجویان بدانند که ما به یادشان بودیم . حدود مبلغ 160 میلیون هم از وزارت بهداشت داده شد که برای تجهیزات ضروری خوابگاه ها ان شاء الله اعتبارش و تخصیصش آمده و امیدوارم در  این عرصه وقت کافی برای تامین ضرورت های خوابگاه گذاشته شود .

سال گذشته تعمیراتی را در خوابگاه ها داشته ایم و امسال هم تصمیم داریم بلافاصله پس از تعطیلی دانشجویان تا شروع ترم بعد، تعمیراتی را داشته باشیم که خوابگاه های مرتبی را در سطح کشور داشته باشیم . باید این قضیه را هم بدانند که خوابگاه های ما به عنوان خوابگاه های سلامت شناخته میشود و مجموعه رفاهی و تربیت بدنی ما نسبتا در کشور جزء مجموعه های خوب قلمداد شده و ان شاء الله بتوانیم ارتقاء ببخشیم و بحث بودجه که من این را هم خدمت دانشجویان بگویم در سال گذشته 3 میلیارد و چهار صد تاسیس وزارت خانه بود و دانشگاه 6 میلیارد و سیصد پرداخت کرده و از کمک مجکوعه هیات رئیسه به دانشگاه داشت  و از منابع مختلف حدود 2 میلیارد هشتصد بود و تخصیص به ما کمتر از چهل درصد بود و دانشگاه سعی کرده است برای ما تمام و کمال انجام دهد . به طور خلاصه بر اساس سرانه ایی که وزارت بهداشت می خواست پرداخت کند ششصد هزار تومان به ازای هر نفر ما باید هزینه میکردیم ولی بدون در نظر گرفتن حقوق، بند ( و) و سایر، ما به ازای هر دانشجو یک ومیلیون صد هزینه کردیم که جای خوشحالی دارد. امیدواریم فعالیت های فرهنگی دانشجویی را بتوانیم گسترش دهیم و در خصوص جوایزی که مسابقات ورزشی برگزار میشود جوابز دو ماه اولو دوم به صورت تن خواه پرداخت میشود و امیداریم ما در شروع خرداد ما تمام کارها را انجام دهیم.

نکته آخر بازدید اعضای محترم هیات رئسیسه دانشگاه به مناسبت گرامیداشت هفته خوابگاه ها از تاریح 23 اردیبشت بهد از نماز مغرب و عشاء در روز یکشنیه  از خوابگاه های گلستان ، حضرت علی اکبر ، طوبی ، امام رضا ، پردیس بین الملل ، پرستاری میبد ، پیراپزشکی ابرکوه بازدیدی خواهند داشت .

امیدواریم این نتایج حاصل از بازدید به ریاست دانشگاه منتقل شود که اگر رفع و نقصی هست برطرف شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.