دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵

بر اساس فعالیت رسانه‌ای در شش‌ماهه اول سال ۱۳۹۶

«پایگاه خبری مفدا» ۱۰ رتبه برتر شعب دانشگاهی خود را شناخت

رتبه بندی مفدا

رتبه‌بندی شعب مفداهای دانشگاهی بر اساس شاخص‌های کمی و کیفی انجام شد و مفدا ۱۰ شعبه برتر و فعال خود را شناخت.

به گزارش مفدا، راه اندازی مجموعه پایگاه‌های اطلاع رسانی مفدا، به دنبال ضرورت اطلاع رسانی سازمان یافته، منظم و مستمر فعالیت‌ها و رویدادهای حوزه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در حالی صورت گرفت که تا پیش از آن تعداد زیادی از وب‌سایت‌های موجود معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها به دلیل فراهم نبودن ساختار فنی مناسب و نبود نیروی انسانی متخصص و آموزش لازم، توفیق چندانی در انعکاس مناسب اخبار و رویدادهای حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی نداشتند.

از سویی حجم بسیار وسیع اخبار فعالیت‌ها و برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، این ضرورت را ایجاب کرد که روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برای مبادله و انتشار سریع اخبار فعالیت‌ها و رخدادهای دانشگاهی به سمت تولید و راه‌اندازی «اتوماسیون جامع گردش خبر»  رود و مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا را در راستای رفع مشکلات مذکور راه‌اندازی شود.

پس از فعال شدن شعب دانشگاهی مفدا، توانمندسازی نیروی انسانی و همچنین رتبه‌بندی فعالیت‌های رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا در اولویت‌های اصلی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت قرار گرفت و اجرا شد.

در این راستا با هدف افزایش سطح کیفی محصولات رسانه‌ای مفدا و آشنایی مدیران شعب دانشگاهی مفدا با نقاط ضعف و قوت فعالیت‌های رسانه‌ای خود، طرح رتبه بندی شعب مفداهای دانشگاهی در سال ۱۳۹۶ کلید خورد.

در اولین گام اجرایی طرح رتبه‌بندی، پیش نویس این طرح توسط روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تدوین شد و این پیش‌نویس در هفت جلسه دو روزه در شورای هماهنگی مفدا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ویرایش‌های متعدد با نظر مدیران شعب دانشگاهی نهایی شده و مبنای سنجش و رتبه‌بندی فعالیت‌های شعب دانشگاهی مفدا قرار گرفت و مقرر شد این "شیوه‌نامه رتبه‌بندی" هر ساله توسط همین شورا بررسی و ایرادات احتمالی رفع شود.

از جمله سنجه‌های مطرح شده در این "شیوه‌نامه رتبه بندی" می‌توان به رعایت اصول روزنامه‌نگاری و قواعد و مهارت‌های رسانه‌ای، کیفیت مطالب تولیدی منتشر شده و فعال بودن پایگاه خبری مفدا در شبکه‌های اجتماعی و ... اشاره کرد.

به جهت اینکه اجرای طرح رتبه بندی شعب دانشگاهی مفدا کاری سخت و پیچیده و حساس است، برای اجرای آزمایشی این شیوه نامه، زمان کوتاه شش ماه اول سال ۱۳۹۶ به عنوان بازه اجرای این طرح انتخاب شد و فعالیت شعب دانشگاهی مفدا در این بازه مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد زین پس بازه اجرای طرح رتبه بندی به یک سال یکبار تغییر کند و شعب دانشگاهی مفدا از مهر ماه هر سال تا شهریور ماه سال بعد مورد بررسی محتوایی قرار گرفته و رتبه‌بندی شوند.

پس از اجرای طرح رتبه بندی، امتیاز هر یک از شعب دانشگاهی مفدا مشخص  و بر اساس آن رنکینگ یک تا ۶۲ پایگاه خبری مفدای دانشگاهی مشخص شدند که امتیاز ۱۰ رتبه اول اعلام عمومی شده و دانشگاه‌های دیگر نیز می‌توانند امتیاز و رتبه مفدا دانشگاه خود را از مسئولان مربوطه وزارت بهداشت استعلام نمایند.

اسامی ۱۰ پایگاه خبری مفدا فعال دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که پس از اجر ای  طرح رتبه بندی شعب دانشگاهی مفدا رتبه‌های برتر را اختصاص دادند به شرح زیر است.

البته یادآور می‌شود که نتایج زیر بر اساس فعالیت‌های رسانه‌ای پایگاه‌های خبری شعب دانشگاهی مفدا در بازه زمانی شش ماه اول سال ۱۳۹۶ به دست آمده است.

رتبه اول- دانشگاه علوم پزشکی گناباد                  امتیاز: ۱۷۰.۲۸

رتبه دوم- دانشگاه علوم پزشکی تبریز                  امتیاز: ۱۴۴.۵۷

رتبه سوم- دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان          امتیاز: ۱۳۶.۹۹

رتبه چهارم- دانشگاه علوم پزشکی وارستگان      امتیاز: ۱۳۵.۰۵

رتبه پنجم-دانشگاه علوم پزشکی کاشان               امتیاز: ۱۳۰.۳۳

رتبه ششم- دانشگاه علوم پزشکی لرستان             امتیاز: ۱۲۸.۶۲

رتبه هفتم- دانشگاه علوم پزشکی قم                    امتیاز: ۱۲۵.۵۹

رتبه هشتم- دانشگاه علوم پزشکی گیلان              امتیاز:  ۱۲۳.۹۱

رتبه نهم-دانشگاه علوم پزشکی همدان                  امتیاز: ۱۲۱.۵۴

رتبه دهم-دانشگاه علوم پزشکی کردستان           امتیاز:   ۱۲۱.۵۰

بخشی از فعالیت‌های «مفدا گناباد» به عنوان فعالاترین شعبه دانشگاهی مفدا در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.