یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۴

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار:

حضور پررنگ دانشگاهیان در جشنواره قرآن و عترت، انس با قرآن را در جامعه پزشکی افزایش می‌دهد

nدکتر دلبری معاون سبزوار

دانشگاه علوم پزشکی سبزوار از جمله دانشگاه‌هایی است که در تاریخ برگزاری جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، به لحاظ تعداد ثبت نام کنندگان در این رویداد دانشگاهی و همچنین رتبه‌آوری در رشته‌های مختلف، نمره قابل قبولی کسب کرده است به طوری که در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، بر اساس آمارهای موجود ، این دانشگاه رتبه ششم به لحاظ تعداد ثبت نام کنندگان را از آن خود کرده است.

 دانشگاه علوم پزشکی سبزوار امسال در جشنواره بیست و سوم به لحاظ مشارکت در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت رشد فزاینده‌ای داشت به طوری که نسبت به سال گذشته، تعداد ۷۰۰ نفر به لحاظ آماری به تعداد شرکت‌کنندگان این دانشگاه در جشنواره اضافه شده است.

بنا به گفته دکترعلی دلبری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، امسال در ماراتن قرآنی وزارت بهداشت، تعداد ۷۰۰ دانشجو، یک‌هزار و ۲۵۰ کارمند و ۱۱۰ استاد و اعضای هیات علمی در بزرگترین رویداد قرآنی وزارت بهداشت در رشته‌های مختلف ثبت نام کرده‌اند که این رقم نسبت به تعداد کل دانشجویان علوم پزشکس سبزوار( یک هزار و ۷۵۰ دانشجو) رقم قابل توجهی است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز از جمله مسئولانی است که از سالهای گذشته و از دوران دانشجویی خود، در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت شرکت کرده است و علاوه بر مشارکت در این جشنواره در جایگاه دانشجو، در مقام استادی و عضو هیات علمی، در این ماراتن قرآنی، مشارکت کرده است.

دلبری که امسال نیز همانند سالهای گذشته در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ثبت نام کرده‌است، در گفت وگو با خبرنگار مفدا دلیل حضورش در این رویداد قرآنی- دانشگاهی را دور نبودن از قرآن و آموزه‌های دینی عنوان کرد و گفت: مشغله‌های کاری و امور روزمره باعث می‌شود انسان از فعالیت‌های دینی و قرآنی دور شود از این رو همه ساله با مشارکت در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت و ثبت نام در یکی از رشته‌های جشنواره، تلاش می‌کنم از قرآن و فضای معنوی جشنواره دور نشوم.

وی در خصوص سابقه حضورش در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: اولین بار در سال ۷۲ در زمان دانشجویی در جشنواره قرآنی حضور داشتم که البته آن زمان مسئولیت برگزاری جشنواره برعهده جهاد دانشگاهی بود که در آن دوره از مسابقات رتبه دوم دانشگاهی را کسب کردم و در مرحله کشوری در تهران حائز رتبه برتری کشوری شدم. همچنین در دوران دانشجویی ( پی‌اچ‌دی) در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی چندین بار در مسابقات قرآنی حضور یافتم که حائز رتبه‌های برتر شدم و بیشتر در رشته‌های تفسیر و ترجمه قرآن کریم و مفاهیم قرآنی ثبت نام می‌کردم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: از سال ۹۳ تاکنون نیز که به عنوان عضو هیات علمی در  استخدام دانشگاه هستم به طور متناوب و مستمر در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت حضور داشتم و تاکنون به لحاظ ثبت نام وقفه‌ای ایجاد نشده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش اساتید در جشنواره قرآن وعترت، سال گذشته موفق به رتبه دوم رشته ترجمه خوانی شدم، اظهار کرد: در رشته سیره معصومین نیز حائز رتبه دوم کشوری شده‌ام.

دلبری خاطرنشان کرد: در حال حاضر دانشگاهیان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با ثبت نام در جشنواره بیست و سوم، این دانشگاه را در جایگاه ششم به لحاظ تعداد ثبت نام کنندگان قرار دادند. از تعداد یک‌هزار و ۷۵۰ دانشجوی علوم پزشکی این دانشگاه بیش از ۷۰۰ نفر در این جشنواره ثبت نام کردند.

این مقام مسئول با تاکید بر این‌که فعالیت‌های قرآنی و انس با قرآن خوشبختانه از سوی دانشگاهیان این دانشگاه مورد تاکید قرار دارد، خاطرنشان کرد: سال گذشته از تعداد دو هزار و ۶۰ نفر از دانشگاهیان علوم پزشکی سبزوار، تعداد ۱۳۵۳ نفر در جشنواره قرآن و عترت ثبت نام کردند. ضمن این که سال گذشته در جشنواره حائز ۹ رتبه کشوری در رشته‌های مختلف همچون نقد کتاب،داستان نویسی، حفظ ۵جزء، رشته فضای مجازی، ترجمه و تفسیر قرآن کریم، قرائت به شیوه ترتیل و نیز ترجمه خوانی شدیم.

وی به دانشجویان و دانشگاهیان توصیه کرد در این رویداد بزرگ قرآنی- دانشگاهی مشارکتی فعال داشته باشند چرا که  حضور حداکثری در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت ، باعث می‌شود جامعه پزشکی از قرآن فاصله نگیرند. توصیه می کنم هر کسی به اندازه توان و ظرفیتش از گنجینه باارزش قرآن استفاده کند.

تاکنون بیش از ۶۳ هزار نفر از دانشگاهیان علوم پزشکی در جشنواره بیست و سوم ثبت نام به عمل آورده اند که از این تعداد، بیش از ۴ درصد  را اساتید و اعضای هیات علمی تشکیل می‌دهند که این رقم نسبت به سال گذشته رشد فزاینده‌ای داشته است.

 بر اساس سامانه ثبت نام از بیست و سومین جشنواره قرآن وعترت وزارت بهداشت، حدود دو هزار نفر  از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امسال در بخش‌های مختلف این رویداد بزرگ قرآنی ثبت نام کرده‌اند که این رقم نسبت به ادوار گذشته افزایش یافته است.

همچنین تعداد کل کارمندان و مسئولان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که در این جشنواره ثبت نام به عمل آورده‌اند حدود ۳۸ هزار نفر هستند که معادل ۵۹ درصد از شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند. همچنین بالغ بر ۲۴ هزار  دانشجوی علوم پزشکی با ورود در سامانه، نسبت به ثبت نام در جشنواره بیست و سوم اقدام کرده‌اند.

بر اساس اعلام مرکز قرآن وعترت وزارت بهداشت، جمع آوری آثار بخش‌های غیرحضوری بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تا اواخر تیرماه امسال اعلام شده است.

یکی از ویژگی‌های بارز برگزاری این جشنواره قرآنی که این دوره از جشنواره را نسبت به ادوار گذشته متمایز کرده است، استقبال فزاینده و چشمگیر اعضای هیات علمی، اساتید دانشگاه و روسای مراکز درمانی و بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین رؤسا ، معاونان فرهنگی و دانشجویی و مدیران فرهنگی این دانشگاه‌هاست که قطعا حضور این عزیزان به عنوان متولیان سلامت کشور در جشنواره قرآن و عترت، جدا از بحث برگزاری مسابقات و گرفتن رتبه، تاثیر  بسزایی در اعتباربخشی به جشنواره قرآن وعترت می‌گذارد و باعث می‌شود دانشجویان به عنوان آینده‌سازان نظام سلامت کشور، علاوه بر کسب علم و تحصیل در فضاهای دانشگاهی، با مشارکت در جشنواره‌ها و مسابقات قرآنی، با این کتاب آسمانی بیشتر انس بگیرند و یکی از اهداف اصلی مرکز قرآن وعترت وزارت بهداشت در برگزاری منظم و همه ساله جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان، ایجاد انگیزه برای مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های قرآنی و جلوگیری از مهجوریت قرآن است که خوشبختانه در این امر مهم، مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت طی سال‌های گذشته توانسته است به اهداف مدنظر برسد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.