یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۸

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت:

خوابگاه‌های دانشجویی، بهترین بستر برای توسعه ورزش‌های همگانی و بومی- محلی

ورزش خوابگاهی

دومین روز در تقویم روزشمار هفته خوابگاه‌های دانشجویی، به نام "خوابگاه، ورزش همگانی و نشاط و تندرستی" نامگذاری شده است و اهمیت بحث ورزش بخصوص ورزش همگانی به گونه‌ای است که از سوی مسئولان وزارت بهداشت، یک‌روز از هفته خوابگاه‌ها، ارتباط با ورزش همگانی دارد. تامین زیرساختهای لازم برای توسعه ورزش در خوابگاه‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که خوابگاه‌ها به دلیل پراکندگی فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف، بهترین فضا برای توسعه ورزش‌های همگانی و بومی- محلی است.

امسال در نامگذاری هفته خوابگاه‌های دانشجویی، دومین روز از هفته خوابگاه‌ها، به ورزش همگانی و نقش آن در نشاط و شادابی دانشجویان اختصاص یافته است و اهمیت بحث توسعه ورزش همگانی بخصوص در فضاهای خوابگاهی و دانشجویی بر هیچ کس پوشیده نیست.

اما صرفا نباید تمامی فعالیت‌ها از سوی دانشگاه‌ها و مراکز عالی متمرکز و معطوف به هفته خوابگاه‌ها باشد بلکه باید فراگیر و در طول ایام سال به اهمیت بحث خوابگاه‌ها و همچنین بحث تغذیه دانشجویی، شورای صنفی، مقاوم سازی و استحکام خوابگاه‌ها، ترویج ورزش در خوابگاه‌های دانشجویی و.. بپردازند.

 هفته خوابگاه‌ها که همه ساله بزرگداشت آن از سوی دستگاه‌های دانشگاهی از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه آزاد و... صورت می‌گیرد شاید در اصل یک هفته در قالب فعالیت‌های سمبلیک باشد اما این بدان معنانیست که دانشگاه‌ها با پایان هفته خوابگاه‌ها، از اهمیت موضوع‌های مختلف مرتبط با خوابگاه‌ها دور شوند بلکه باید همواره اهمیت به خوابگاه‌ها در دستور کار مسئولان و دانشگاه‌ها قرار گیرد.

یکی از مهم‌ترین اقدامات و رسالت‌های خطیری که مسئولان باید در دوران دانشجویی نسبت به دانشجویان علوم پزشکی به عنوان متولیان نظام سلامت و آینده‌سازان بهداشت و درمان کشور انجام دهند، تامین زیرساختهای ورزش و تربیت بدنی و افزایش مشارکت دانشجویان در ورزش همگانی و قهرمانی است که خوشبختانه در چند سال گذشته  اداره تربیت بدنی وزارت بهداشت در رسیدن به این افق و چشم‌انداز، تلاش‌های وافری از خود نشان داده است و در راستای توسعه ورزش همگانی، در سال ۹۵، اداره‌ای تحت عنوان اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت به منظور تقویت ورزش همگانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاسیس شد.

برگزاری سه دوره المپیاد ورزش همگانی برای دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی در سه سال گذشته و همچنین برپایی المپیادهای ورزش‌های همگانی کارکنان، نخستین گام اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در راستای ترویج و توسعه ورزش همگانی در میان دانشجویان و همچنین کارکنان دانشگاه‌های و مراکز درمانی زیر مجموعه وزارت بهداشت بوده است.

روش‌های مختلفی برای تحقق گسترش ورزش در میان دانشجویان وجود دارد که از بین آنها فعالیت‌های جسمانی از اهمیت خاصی برخوردار است. بخصوص فعالیت‌های ورزشی که به صورت همگانی برگزار می‌شود. فعالیت‌های ورزشی برای تمام دانشجویان مفید و ضروری است اما برای دانشجویان غیربومی و ساکن خوابگاه‌های دانشجویی از تاثیر مهمتری برخوردار است زیرا اولا به دلیل غیربومی بودن کمتر از فضاها و اماکن ورزشی شهر محل تحصیل خود استفاده می‌کنند و ثانیا به دلیل دور بودن از خانواده دارای اوقات فراغت بیشتری هستند که این خلا باید به شکل بهینه پر شود، بنابراین برنامه‌های ورزشی قابل اجرا در خوابگاه‌ها نه تنها نیاز آنها را به فعالیت جسمانی تامین می‌کند بلکه یکی از روش‌های موثر برای غنی سازی اوقات فراغت به شمار می‌رود.

 اهمیت آمادگی جسمانی و تاثیر مستقیم آن بر روی سلامت دانشجویان امری ضروری است و باید متناسب با امکانات و فضاهای موجود در خوابگاه‌ها و دانشگاه‌های مختلف، برنامه‌ریزی‌های اصولی صورت گیرد تا بتوان بحث ورزش همگانی را در میان دانشجویان تقویت کنیم.

به مناسبت هفته خوابگاه‌ها و نامگذاری یکی از روزهای این هفته به نام "خوابگاه، ورزش همگانی و نشاط و تندرستی"، با محمد حسین میرزا راه کوشکی رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت گفت و گویی انجام دادیم.

کوشکی در گفت وگو با خبرنگار مفدا ضمن تبریک به مناسبت هفته خوابگاه‌ها و نامگذاری یکی‌ از این روزها به نام  "خوابگاه ، ورزش همگانی، نشاط و تندرستی" گفت: دانشجویان آینده‌سازان کشور هستند و تلاش برای ارتقای سطح سلامت جسمی و روانی آنها ضامن جامعه‌ای سالم در آینده است.

کانون‌ها و انجمن‌های ورزش دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تشکیل می‌شود

وی با اشاره به اینکه ورزش همگانی به دلیل کم هزینه‌ بودن و عدم نیاز به فضاهای خاص برای برگزاری، نسبت به ورزش قهرمانی، فراگیر تر و قابل اجراتر است، گفت: توسعه ورزش همگانی در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین خوابگاه‌ها به دلیل کم‌هزینه‌تر بودن، به راحتی میسر است اما این مهم مستلزم برنامه‌ریزی و تامین زیرساخت‌های لازم است که یکی از مهم‌ترین زیرساختها برای توسعه ورزش همگانی در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی و خوابگاه‌ها تاسیس کانون‌ها وانجمن‌های ورزشی دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی است که این مهم در قالب برنامه عملیاتی و طرح راهبردی، در حال عملیاتی شدن است.
رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت گفت: با ساختارسازی و تشکیل کانونها وانجمن‌های ورزشی- دانشجویی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، می‌توان مدیریت بهتری نسبت به اهداف مورد نظر کرد.

کوشکی گفت: امسال برنامه‌ریزی‌های متفاوت تری نسبت به سال‌های گذشته در راستای ترویج ورزش همگانی در میان دانشجویان  دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام داده‌ایم که یکی از این اقدامات بحث توجه و توسعه ورزش‌های بومی و محلی در خوابگاه‌های دانشجویی است.

خوابگاه دانشجویی، محل تلاقی دانشجویان با ورزش‌های بومی و محلی است

وی گفت: بنده معتقدم خوابگاه‌های دانشجویی به دلیل پذیرش دانشجویان با قومیت‌ها، فرهنگ‌ها و سنت‌های گوناگون، بهترین فضا و بستر برای شناسایی و معرفی ورزش‌های بومی و محلی و ترویج آن در میان دانشجویان است. خوابگاه دانشجویی می‌تواند محل تلاقی دانشجو با ورزش‌های بومی و محلی باشد.

کوشکی گفت: درصدد هستیم این ورزش‌های بومی و محلی را به عنوان ورزش‌های سنتی و ریشه‌دار در میان خوابگاه‌های دانشجویی ترویج و گسترش کنیم و خیلی از بازیهای محلی ناشناخته در خوابگاه‌های دانشجویی در میان دانشجویان بیشتر معرفی می‌شوند و اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت به دنبال رسیدن به این مهم است و در راستای رسیدن به اهداف مورد نظر، کلاس‌های آموزشی در برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی با هماهنگی هیات‌های ورزش‌های همگانی استان‌ها برای ترویج و توسعه ورزش بومی ومحلی در فضاهای دانشگاهی برگزار شده است.

تلاش داریم بازی‌های فکری و ذهنی را در خوابگاه‌های علوم پزشکی معرفی و ترویج دهیم

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت، معرفی و گسترش بازی‌های فکری و  ذهنی در خوابگاه‌های دانشجویی را نیز دومین برنامه این اداره در سال جاری عنوان کرد و گفت: بحث ترویج بازیهای فکری و ذهنی در میان دانشجویان از جمله دیگر اهداف ما در این اداره است که در تلاش هستیم با شناسایی دانشجویان مستعد ونخبه در بحث بازیهای فکری و ذهنی، این استعدادها را هدفمند به سمت اهداف عالی هدایت کنیم تا دانشجویان در فضاهای خوابگاهی با فعالیت در بازی‌های ذهنی و فکری، اوقات فراغت‌شان در جهت مثبت پر شود و در وهله بعد تلاش داریم با تعمیم و گسترش بازیهای فکری و ذهنی در کل دانشگاه‌های علوم پزشکی، با شناسایی دانشجویان مستعد در این رشته، دانشجویان را برای شرکت در بازیهای ورزش‌های فکری آسیایی و جهانی اعزام کنیم.

کوشکی  بر نقش ورزش در حفظ سلامتی فردی و ایجاد نشاط و شادابی در فضاهای دانشگاهی و ضرورت افزایش مشارکت دانشجویان در ورزش‌های  قهرمانی و همگانی، گفت: همواره مقام معظم رهبری در فرمایشات‌ خود می‌فرمایند که دانشجوی ایده‌ال  دانشجویی است که در کنار علم آموزی و کسب دانش، مبادرت به امر ورزش کند و این فرمایش معظم له نشان از اهمیت بحث ورزش است.

وی گفت: اهمیت بحث ورزش و تربیت بدنی و لزوم توسعه آن در میان دانشجویان بخصوص در فضاهای دانشگاهی زمانی بیشتر می‌شود که بحث آسیب‌های اجتماعی را در این فضاها کم و بیش شاهد هستیم و هر چقدر فعالیت‌های ورزشی در میان دانشجویان افزایش یابد به همان میزان شاهد کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی خواهیم بود.

این مقام مسئول افزود: همه برنامه‌هایی که در حوزه تربیت بدنی در ستاد وزارتخانه در قالب برنامه‌های عملیاتی به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود یک هدف اساسی دارد و آن افزایش میزان مشارکت دانشجویان در فعالیت‌های ورزشی است و برگزاری مستمر المپیادهای همگانی و قهرمانی از سوی وزارت بهداشت و مشارکت دانشجویان دختر و پسر در این رویداد دانشگاهی و همچنین برگزاری مسابقات قهرمانی فوتسال دانشگاه‌های علوم پزشکی و نیز مسابقات درون دانشگاهی و درون منطقه‌ای و برگزاری زنگ سلامت و نشاط در فضاهای دانشگاهی همگی از اهمیت خاصی برخوردار است اما هیچ کدام از این المپیادها و مسابقات به تنهایی برای ما هدف نیست  بلکه هدف اصلی افزایش مشارکت دانشجویان و توجه به ورزش همگانی و قهرمانی است.

با توجه به نوپا بودن ورزش همگانی در سطح دانشگاه‌ها، همه باید دید نوینی نسبت به این ورزش داشته باشیم

کوشکی همچنین به شاخص‌های ارزشیابی عملکرد اداره ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: با توجه به نوپا بودن ورزش همگانی در سطح دانشگاه‌ها، همه ما باید دید نوینی نسبت به اهمیت بحث ورزش همگانی داشته باشیم و به ورزش همگانی به عنوان یک اصل مهم در حوزه تربیت بدنی توجه کنیم.

رئیس اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت گفت: ورزش یک موقعیت اجتماعی است و چالش‌هایی که ما در محیط‌های دانشجویی بعضا با آن مواجه هستیم، با ورزش می‌تواند خنثی شود.

کوشکی به مساله عمومی کردن ورزش و هفت راهبرد اجرایی آن اشاره کرد و گفت: توسعه ورزش همگانی در دانشگاه‌ها، تقویت و توسعه کانون‌ها وانجمن‌های ورزش همگانی دانشجویی، توجه و اولویت به ورزش دانشجویان تازه ورود، بسترسازی در راستای ترغیب داوطلبان دانشجویی نهادهای دانشجویی، حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی در توسعه ورزش همگانی در دانشگاه‌ها و تقویت و گسترش اماکن ورزشی از ۷ راهبرد اصلی ما در حوزه ورزش همگانی است.

اهم اقدامات اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت

وی به اقدامات مهم اداره ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت در دو سال گذشته اشاره کرد و گفت: اجرای طرح ساعت سلامت و نشاط، زنگ ورزش‌های همگانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، برگزاری نخستین نشست مدیران و مسئولان ورزش همگانی دانشگاه‌ها، برگزاری  المپیادهای ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر و نیز برگزاری مسابقات منطقه‌ای ورزش‌های همگانی در مناطق دهگانه به مناسبت روز دانشجو از جمله برنامه‌های این اداره در راستای ترویج ورزش همگانی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی است.

کوشکی ادامه داد: تهیه کتابچه قوانین و مقررات در ۱۵ رشته ورزش‌های همگانی و برگزاری کارگاه‌های توجیهی وکلاس‌های بازآموزی در ۸ رشته همگانی از دیگر اقدامات مهم این اداره در گسترش ورزش همگانی است.

چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر به تفکیک در اسفند ماه امسال برگزار می‌شود

وی همچنین از برگزاری چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر به تفکیک در اسفند ماه امسال در خزرآباد ساری خبر داد و گفت: از نیمه اول اسفند ماه شاهد برگزاری دو المپیاد ورزش‌های همگانی به تفکیک برای دانشجویان دختر وپسر هستیم که  البته هنوز بازه زمانی برگزاری این المپیاد مشخص نشده است.

کوشکی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که امسال به منظور توسعه بیشتر ورزش‌ همگانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام شد برگزاری همه ساله المپیادهای ورزش همگانی و قهرمانی دانشجویان دختر و پسر است که خوشبختانه با تلاش‌های دکتر محمد رضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و اهمیتی که ایشان و دکتر عباس عطوف مدیرکل دانشجویی وزارتخانه به بحث ورزش بخصوص ورزش همگانی در دانشگاه‌ها می‌دهند، تصمیم گرفته شد از امسال المپیادهای ورزش‌های همگانی و قهرمانی برای دانشجویان پسر و دختر به صورت مجزا و سالانه برگزار شود که قطعا این تصمیم گیری نقطه عطفی در ورزش وزارت بهداشت به شمار می رود و می‌توان بسترهای لازم برای تقویت ورزش در میان دانشجویان علوم پزشکی را فراهم کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.