سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰

حلول ماه خدا

ماه مبارک رمضان

روزها از پس هم گذشت و ماه ها یکی پس از دیگری سپری شد. در این مسیر اگرچه کوشیدیم در مسیر درست قدم بگذاریم ولی چه روز های بسیاری که راه گم کردیم و چه لحظه های تاریکی که دلمان در لبه ی پرتگاه معصیت لغزید. چه روزها که شیرینی کاذب دنیا مَست مان کرد و چه شب ها که در تاریکی جهل اسیر خواب شدیم. و حال، بار دیگر درآستانه ی ماه بندگی و ضیافت الهی قرار گرفته ایم.
بوی رمضان و عطر قرآن می آید و شمیم خوش شکوفه های دل انگیز مناجات دل مان را بهاری کرده است. فرشتگان از فرش تا عرش را آذین می بندند و در های رحمت را بر زمینیان می گشایند. چرا که خداوند وعده داده که در این ماه بندگانم میهمان من هستند و چه میزبانی می شناسیم بهتر از خداوند؟
مگر می شود به میهمانی خدا رفت و دست خالی بازگشت؟ مگر می شود بر سر سفره ی رحمت او نشست و گرسنه ماند؟ مگر می شود از دریای مهرش نوشید و سیراب نشد؟ مگر می توان در کنار بی کرانه ی نور نشست و نورانی نشد؟
خداوندی که هزاران راه بازگشت در برابر ما نهاده، خود شاهراه رسیدن به حضرتش را این ماه معرفی کرده است. ماهی که در آن بساط شیطان برچیده خواهد شد. ماه پاکیزگی از آلودگی ها، ماه رهایی از گناهان، ماه نماز و بندگی، ماه خواستن از معبود و اجابت حق. حال که لایق وارد شدن به این ماه شدیم و خداوند توفیق داد که بر سر سفره ی رحمتش بنشینیم باید که ادب کنیم و با آداب خاص وارد این مهمانی شویم. حیف از این ماه که خرج گناه شود. افسوس اگر سفره ی نور پهن باشد و ما به فکر نان باشیم. وای بر ما اگر ایمن و سالم قدم در این ماه بگذاریم و نتوانیم این ماه را به سلامت وجود برسیم.
بارالها! وجودمان را تاریکی گناهان فرا گرفته است اما در پیشگاه تو نشسته ایم. پروردگاری که بی کرانه ی نور و رحمت است. خدایا این ماه را بر ما نو کن و قلب های مجروحمان را به نور خود شفا ده. دل هایمان را از دنیا خالی کن تا لبریز از تو گردیم. چشم هایمان را در برابر هوس محافظت کن تا لطف بی نهایت تو را بببینیم. گوش هایمان را از فریب محفوظ بدار تا تنها نغمه ی گوش نواز تو را بشنویم.
خدایا کمک کن تا اعضای بدنمان را از گناه دور نگه داریم و در آن چه سبب خوشنودی توست به کار داریم.
پروردگار مهربان، ما را از بهترین کسانی قرار ده که در این ماه زیسته اند و ماه رمضان را از زمزمه ی عبادات ما پر ساز کن.
اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین، وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین، وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین.
آمین یا رب العالمین

برگرفته از سایت خطابه غدیر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.