یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲

از اطلاع‌رسانی تا بودجه فرهنگی؛ موضوع دهمین اجلاس معاونان دانشگاه‌های علوم پزشکی

نشست معاونان فرهنگی

روز نخست دهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی با بررسی موضوعات مختلفی از اطلاع‌رسانی و عملکرد پایگاه‌های خبری مفدا تا کم و کاستی‌های بودجه فرهنگی و دانشجویی پایان یافت.

به گزارش مفدا رفسنجان، نخستین روز از دهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی روز شنبه، هشتم اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد و موارد مختلفی از اطلاع رسانی تا بودجه حوزه فرهنگی و دانشجویی را در دستور کار خود قرار داد.

اخبار مفدا در سال گذشته بیش از ۶ میلیون‌ بار بازدید شده است

در ابتدای این اجلاس مهم در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، فعالیت مجموعه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی(مفدا) مورد بحث و ارزیابی قرار گرفت؛ مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در آغاز این بحث از پوشش بالغ بر ۳۳ هزار خبر در این پایگاه در سال ۱۳۹۶ خبر داد و گفت: بر اساس آمارهای موجود، مجموعه پایگاه‌های خبری مفدا روزانه به طور متوسط بالغ بر ۹۰ خبر را منتشر کرده‌اند و در سال گذشته اخبار منتشر شده بیش از ۶ میلیون‌ بار، توسط مخاطبان بازدید شده است.

وی صحبت‌هایش را با اهمیت پردختن به موضوع انگیزش در میان مدیران مسؤول شعب دانشگاهی مفدا ادامه داد و گفت: با همکاری مدیران دانشگاهی، شیوه‌نامه ارزیابی شعب دانشگاهی مفدا با بیش از ۱۷۰ شاخص مختلف تدوین شد  و عملکرد این پایگاه‌های اطلاع‌رسانی در بازه زمانی شش‌ماهه نخست سال ۹۶ ارزیابی شد که بر اساس آن دانشگاه‌های علوم پزشکی«گناباد»، «تبریز» و «رفسنجان» در رتبه‌های نخست قرار گرفتند و از این پس نیز این ارزیابی از ابتدای مهر تا شهریور هر سال صورت خواهد گرفت.

رویکرد«مفدا» وحدت‌آفرینی و امیدبخشی است

پس از این توضیحات، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در سخنانی به تفصیل به موضوع اطلاع‌رسانی در حوزه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و گفت: هدفمان در مفدا افزایش امید به نظام و  کاهش شکاف های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. مفدا باید واقعیت ها را انعکاس دهد تا اعتمادها و سرمایه اجتماعی‌مان افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه مفدا می‌تواند نقش فعالی در تربیت دانشجویان تراز جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، گفت: این تربیت برخاسته از شاخصه‌های است که در سند اسلامی شدن دانشگاه مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی آمده است. ابزار این فعالیت نیز فراهم کردن فضای نقد برای دانشجویان و پاسخگویی از جانب مسئولان دانشگاه است.

معاون وزیر بهداشت، یکی از اهداف راه‌اندازی مفدا را تمرین دموکراسی در فضای فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: اگر خودمان را ملتزم به آزادی، دموکراسی، گردش آزاد اطلاعات و نقش نظارتی رسانه‌ها در پیشگیری از فساد می‌دانیم باید از خود شروع کنیم و در دانشگاه نیز خود را نقد کنیم. به دیگر سخن هدف از راه‌اندازی مفدا نمایشی از حکمرانی خوب در این حوزه است که در کنار اهدافی چون گردش آزاد اطلاعات در حوزه فرهنگی و دانشجویی، به رشد فکری و اندیشه‌ای دانشجویان کمک می‌کند.

وی در پایان این بخش از سخنان خود، رویکرد مجموعه پایگاه‌های اطلاع‌رسانی مفدا را  وحدت آفرین خواند و گفت: به طور حتم هدفمان در مفدا افزایش امید به نظام و کاهش شکاف های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خواهد بود. مفدا باید واقعیت ها را نیز انعکاس دهد تا اعتمادها و سرمایه اجتماعی‌مان افزایش یابد.

مسؤولان دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز نقطه تعادل فعالیت‌های فرهنگی را به درستی یافته‌اند

دکتر محمد آقازاده، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخشی از این نشست دو روزه که به ارائه گزارش عملکرد دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حوزه فرهنگی و دانشجویی اختصاص داشت، طرح احداث مجتمع فرهنگی – رفاهی امید را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های این دانشگاه عنوان کرد که ساخت آن از سال ۹۱ در زمینی به مساحت ۶ هزار و ۸۰۰ متر مربع آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه فاز نخست این مجتمع فرهنگی- رفاهی در آغاز سال تحصیلی ۹۴ به بهره برداری رسید، گفت: مجموع اعتبار هزینه شده برای این پروژه بزرگ افزون بر ۸۰ میلیارد ریال بوده است و برای تکمیل و تجهیز آن نیازمند ۱۵۰ میلیارد ریال دیگر هستیم.

آقازاده اظهار کرد: این مجتمع فرهنگی و رفاهی دارای آشپزخانه صنعتی و سالن های غذاخوری مجزا برای دانشجویان دختر و پسر است که با بهره‌برداری کامل از آن هم به لحاظ بهداشتی می‌توانیم به اهداف مورد نظر برسیم و هم صرفه اقتصادی بیشتری برای دانشگاه فراهم خواهد آمد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: یکی دیگر از امکاناتی که در این مجتمع به آن توجه شده است، فراهم آمدن فضاهای متعدد برای فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان است که امکانات خوبی را برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری دانشجویان مهیا کرده است و آنان می‌توانند در این مجتمع فرهنگی به انجام تمرینات هنری، فرهنگی یا برگزاری کارگاه‌های آموزشی با موضوعات مختلف بپردازند.

وی همچنین از پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی خوابگاه استاندارد دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و گفت: این خوابگاه دانشجویی که کار ساخت آن از سال ۱۳۹۵ با برآورد اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریالی در زمینی به مساحت ۴۲ هزار متر مربع آغاز شده است، دارای ۵ طبقه است که به صورت سوئیت‌های ۸۰ و ۱۰۰ متری طراحی شده و ظرفیت آن بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ دانشجو خواهد بود.

پس از این گزارش، دکتر محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با قدردانی از اقدامات انجام شده در دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: این گزارش نشان می‌دهد که از هر سه دانشجوی دانشگاه تبریز یک نفر دست به قلم و فعال فرهنگی است.  نشریات این دانشگاه نیز در دهمین دوره جشنواره ملی رسانه و نشریات دانشجویی عملکرد شاخصی داشتند و بالاتر از دانشگاه‌هایی قرار گرفتند که در آن‌ها رشته‌های علوم انسانی دایر است. این موارد در کنار فعالیت‌هایی نظیرتاسیس خانه فرهنگ و توجه ویژه به فضاهای خوابگاهی، نشان از عملکرد موفق این دانشگاه در حوزه های فرهنگی و دانشجویی دارد. مسوولان این دانشگاه نقطه تعادل فعالیت‌های فرهنگی را به خوبی یافته‌اند و بر این محور فعالیت‌های فرهنگی را سامان می‌دهند. بنابراین می‌توان این فعالیت‌ها را در دیگر دانشگاه‌ها نیز عملی کرد به شرط آنکه با خلاقیت و ابتکار همراه شود.

کف سرانه کل بودجه فرهنگی و دانشجویی به ازای هر دانشجوی علوم پزشکی ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است

پورقاسم، مسوول پایش برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت، در بخش دیگری از دهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی که به بودجه حوزه فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه‌ها اختصاص داشت، گفت: بودجه دانشگاه‌های علوم پزشکی در سه سرفصل آموزش، بهداشت و موسسات تحقیقاتی تنظیم شده است و بودجه فرهنگی ذیل سرفصل آموز ش قرار دارد که خود به سه سرفصل«خدمات فرهنگی»، «ورزشی» و «رفاهی» به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.

وی کف سرانه کل بودجه فرهنگی و دانشجویی به ازای هر دانشجوی علوم پزشکی را  یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: بر این اساس سرانه ۴۵ دانشگاه بالاتر از این میانگین و ۲۱ دانشگاه نیز زیر این میانگین است.

توزیع نامتقارن بودجه مساله مهم حوزه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی است

امیر للگانی، مدیرکل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نیز در این نشست، مساله مهم حوزه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی را توزیع نامتقارن بودجه فرهنگی دانشگاه ها دانست.

وی با اشاره به تیم معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از دانشگاه‌های علوم پزشکی متعدد طی سال گذشته وامسال، گفت: مهم‌ترین دغدغه و نارضایتی دانشجویان و فعالان کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی و تشکل‌های دانشجویی، توزیع نامتقارن و ناعادلانه بودجه فرهنگی دانشگاه است و  به عبارتی بودجه فرهنگی دانشگاه متناسب با فعالیت‌های کانون‌ها، تشکل‌ها و انجمن‌های علمی ونشریات توزیع نمی‌شود و این ناعدالتی تا حدی است که در برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به یک تشکل دانشجویی بابت فعالیت‌های فرهنگی‌اش بودجه‌ای  بیشتر از مقدار مجاز در نظر گرفته شود و بابت فعالیت یک تشکل دانشجویی دیگر به واسطه برگزاری کارگاه‌های فرهنگی ممکن است صفر باشد

للگانی، ورود شوراهای فرهنگی دانشگاه‌ها در اختصاص بودجه را از دیگر مسائل موجود در بحث بودجه فرهنگی دانشگاه‌ها عنوان کرد و گفت: در بسیاری از دانشگاه‌ها، اختصاص بودجه به برنامه‌ها را شورای فرهنگی مصوب می‌کند در حالی که بر اساس قوانین، بودجه فرهنگی باید در اختیار معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشد.

پس از این توضیحات نارسایی‌های بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پس از آن دکتر فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر بودجه سرفصل‌های سه گانه حوزه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی مختلف متفاوت است، گفت: برای حل این مشلکل در سال جاری قصد داریم بودجه سرفصل‌های یاد شده در دانشگاه‌های مختلف را به صورت پلکانی و با در نظر گرفتن جمعیت دانشگاه‌ها تعریف کنیم.

بررسی جدول توزیع اعتبارات فعالیت‌های مدیریت فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز موضوع پایانی روز نخست دهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود؛ در این جدول برای فعالیت‌های مختلف شامل تشکل‌های اسلامی، کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های علمی، نشریات دانشجویی، اردوهای سیاحتی، راهیان نور، پیاده‌روی اربعین، بازدیدها و فعالیت‌های جهادی، جشنواره‌ها، فعالیت‌های قرآن و عترت و سایر امتیازاتی در نظر گرفته شده است که در نشست امروز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.