دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶

نگاهی به افتتاحیه یک نشست علمی؛ توجه به سلامت فراگیر با رویکرد روشمند در پژوهش‌های«سلامت و دین»

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

در آیین افتتاحیه نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان رشته‌ای«سلامت ودین» بر توجه به سلامت فراگیر با رویکرد روشمند در پژوهش‌های میان رشته این حوزه تاکید شد.

 به گزارش مفدا، آیین افتتاحیه نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان رشته ای سلامت و دین، شامگاه یکشنبه، دوم اردیبهشت‌ماه جاری با حضور مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، قائم مقام نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه و جمعی از اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و طلاب حوزه های علمیه در مجتمع فرهنگی-آموزشی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در خزرآباد ساری برگزار شد.

 انتصاب اجتهاد شخصی در حوزه سلامت به دین، ظلم به اسلام است / نگرانی از اخباری‌گری و نگاه ابزاری در حوزه

دکتر خدادوست، مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت در ابتدای این مراسم مراسم با اشاره به جامعیت دین مبین اسلام و ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت آموزه‌های اسلامی در تمام ابعاد زندگی دنیوی و اخروی گفت: نگاه و رویکرد و چگونگی استفاده از این ظرفیت نیز بایستی متفاوت از چیزی باشد که خدای ناکرده از دین استفاده ابزاری شود.

وی منصوب کردن اجتهادهای شخصی در حوزه سلامت به دین را ظلم به دین و اسلام خواند و با بیان اینکه انتصاب اجتهادهای شخصی به دین و ائمه ایجاد اشکال می کند، گفت: استفاده از ظرفیت‌های دین در حوزه سلامت نیز نباید به دکانی برای کاسبی تبدیل شود که روکش آن آیات و روایات است و عده‌ای به دنبال بهره‌برداری شخصی خود از این فضا باشند.

خدادوست اظهار کرد: نباید در این عرصه سطحی عمل شود چنانکه در دیدار با علما نیز نگرانیمان از نگاه‌های اخباری گری و ابزاری به دین ابراز کرده‌ایم؛ در نشست‌های فراوانی که در سال‌های اخیر با علما و بزرگان در حوزه سلامت و دین داشته‌ایم، موجب شده است تا نگاه افراطی و تفریطی به این حوزه نداشته باشیم و بر این باوریم که قطعاً انسان پیچیدگی‌اش فراتر از جسم و روان است و قطعا تعریف سلامت نیز فراتر از سلامت جسمانی است و تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامت نیز در سالیان اخیر شمول بیشتری یافته است.

مشاور وزیر بهداشت گفت: نوع نگاه ما به سلامت معطوف به سلامت دنیوی نیست و به دنبال سلامت اخروی نیز هستیم بنابراین در این دنیای گذر به دنبال فراهم کردن توشه برای آخرت‌مان نیز هستیم. بنابراین تعریف انسان و سلامت در مکتب الهی متفاوت است و اگر بنا است به این تعاریف برسیم بایستی از ظرفیت دین اسلام به عنوان کاملترین دین استفاده کنیم. منتها نه با نگاه بازاری و اخباری‌گری.

 وی با بیان اینکه در این حوزه باید از اهل فن حوزه‌های دینی به منظور فراگیری متدولوژی تحقیق در این حوزه بهره ببریم، اظهار کرد: دفتر طب ایرانی نیز همپای علما و معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و پژوهشگران این حوزه تلاش خواهد کرد تا متد و روش بررسی آیات و روایات، شناخت ابعاد مختلف دین از نگاه سلامت و اسلام و ... را خوب بشناسیم تا از آن به بهترین نحو در نظام سلامت استفاده کنیم.

خدادوست با اشاره به اینکه شأن دین، بیان و تعیین تکلیف مسیرهای راهبردی است و نباید جایگاه دین را با نگاه‌های سطحی پایین بیاوریم، گفت: برگزاری چنین نشست‌هایی که آموزش روش تحقیق در آیات و روایات را برای پژوهشگران حوزه سلامت و دین در دستور کار دارد، بسیار راهگشا خواهد بود.

پس از صحبت های دکتر خدادوست، یاد و خاطر دکتر محمدمهدی اصفهانی، پژوهشگر برجسته حوزه قرآن و طب وزارت بهداشت گرامی داشته شد و بخش هایی از مستند زندگی ایشان برای حاضران به نمایش درآمد.‏

در پژوهش‌های«سلامت و دین» به دنبال سلامت فراگیر با همه ابعاد و طب فراگیر با رویکرد روشمند هستیم

در ادامه این مراسم، دکتر حسام‌الدین علامه، قائم‌مقام نظارت و برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخشی از این نشست با تشریح ساختار و تاریخچه کمیسیون آموزش و پژوهش قرآنی در نظام سلامت، گفت: نگاه به حوزه میان‌رشته‌ای«سلامت و دین» نگاهی  علمی و روشمند است و تلاش می‌کنیم که مناطق آمایشی ده‌گانه وزارت بهداشت توانمندی‌ها و ظرفیت‌های خود را در حوزه‌های از پیش طراحی شده بیان کنند و هر یک از مراکز این مناطق کارگروه خود را در این زمینه تشکیل دهد. این کارگروه ها نشست های خاص سالانه را میزبانی کنند و اجلاس ملی هر کدام از موضوعات با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هر کدام از مراکز متولی هر ۵ سال یکبار برگزار خواهد شد.

180813.jpg (1000×559)

وی گفت:حیثت علمی افراد باید به حوزه مطالعات سلامت و دین وارد شود و بدانیم تفاوتی که بین علم غربی بعد از رنسانس با معرفت دینی به وجود آمده در چیست و بر این مبنا نقاط قوت غربی‌ها بویژه در حوزه روشمندی و تفکر انتقادی را داشته باشیم و نگاه توحیدی کل نگر و ابدیت گرای خود را نیز داشته باشیم و یک کار تلفیقی و ترکیبی انجام دهیم؛ این هدف در سایه تلاش و مجاهدت و به دور از سطحی‌زدگی اتفاق می‌افتد و مسیر سختی است که باید برای طی کردن آن از نگاه علما و دانشمندان طراز اول بهره ببریم.

علامه با بیان اینکه هماکنون در شروع کار هستیم و تاکنون این کار روشمند، همه‌جانبه، دارای نقشه جامع و پارادایم و چارچوب علمی در حوزه پژوهش‌های سلامت و دین وجود نداشته است، عنوان کرد: نگاه به این حوزه باید نگاه حل مسأله باشد و  معضلات جامعه در اولویت قرار گیرد و این کار پژوهشگران بویژه جوان‌تر است. 

قائم‌مقام نظارت و برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، افزود: پژوهش‌های حوزه سلامت و دین اگر با روشمندی کامل پیش رود، از حجیت عقلانی نیز برخوردار است، ولی امری مقدس نیست و چون علمی است می‌تواند تغییر کند.

وی گفت: قطعا در این راه باید از افراط و تفریط و نگاه‌های جناحی و سیاسی پرهیز کنیم و پژوهشگران این حوزه باید از مدارای علمی به معنای صحیح آن برخوردار باشند. در این حوزه با هسته‌ای از بهترین صاحبنظران حوزه سلامت و دین همکاری داریم و با بزرگان حوزه علمیه نیز در ارتباطیم و با روشمندی به پیش می‌رویم؛ ضرورت دارد کسانی که به این حوزه می‌آیند باید اهل مدارای علمی به معنای درست آن باشند و مدارای علمی لازمه هم اندیشی است و مطالعه میان‌رشته‌ای کاری گروهی است‌ و نباید در این حوزه مطلق‌اندیش بود.

حسام‌الدین علامه ابراز امیدواری کرد، فرهنگی را که دفتر طب اسلامی وزارت بهداشت چند سالی شروع کرده و معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه نیز به آن پیوسته است با برنامه‌ریزی بیشتر و نقشه جامع‌تر و دقیق‌تر به پیش رود.

وی با بیان اینکه مسیری که در حال طی کردن آن هستیم سلامت فراگیر با همه ابعاد و طب فراگیر با رویکرد روشمند است، گفت: در این حوزه هیچ متن از پیش تعریف شده‌ای وجود ندارد اما با هسته‌ای فکری از بهترین صاحب‌نظران مطالعات میان‌رشته‌ای سلامت و دین همکاری داریم و اگر چه مسیرمان از پیش مشخص و طراحی‌شده نیست اما مسیری روشمند است که با مشورت صاحبنظران و علما سعی می کنیم آن را طی کنیم.

گفتنی است در نخستین نشست علمی و پژوهشی مطالعات میان رشته‌ای«سلامت و دین» علاوه بر برگزاری کارگاه‌های علمی و پژوهشی با حضور تنی چند از اساتید برجسته کشور، برنامه‌های دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت در طی سال ۹۷ در جمع نمایندگان مناطق ده‌گانه آمایشی وزارت بهداشت مطرح و هماهنگی‌های لازم درخصوص اجرایی شدن برنامه‌های مزبور به عمل خواهد آمد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.