دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱

دوشنبه بازار درمانگاه معاونت دانشجوئی، فرهنگی این هفته با موضوع "حالت قرارگیری مفاصل بدن"

ستون فقرات

بنابر گزارش مفداایران، دوشنبه بازار معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه این هفته با موضوع حالت قرارگیری بدن با ارائه خانم دکتر عرفانی برگزار گردید.

posture یا حالت قرارگیری بدن با ترکیب و طرز قرارگیری مفاصل بدن در یک فعالیت خاص گویند. چنانچه حالت قرارگیری اجزای بدن مناسب و طبیعی باشد پخش شدن نیروها در بدن به صورت متعادل و قرینه خواهد بود، به عضوی فشار بیش از اندازه وارد نمی‌شود و همچنین بیشترین قدرت عضلانی را خواهیم داشت. به خصوص در کودکان که استخوان‌های در حال رشد دارند و جلوگیری از ایجاد استرس غیرطبیعی بر استخوان‌ها و بافت‌های ایشان، اهمیت زیادی دارد.

درمعاینه ازسمت جانبی  چنانچه خطی از وسط سر به مجرای خارجی گوش وصل کنیم و ادامه دهیم بایستی از وسط شانه بگذرد و چنانچه از جلوی شانه عبور کند یکی از تشخیص‌ها می‌تواند اختلال جلو آمدن سر و گردن (   forward head posture )  باشد که از شایعترین اختلالات ایجاد کننده درد در سر و گردن است.

اختلال جلو آمدن سر و گردن منجر به وارد شدن فشار و استرس بیش از اندازه  و در نتیجه سفت شدن  یکسری از عضلات و از سویی دیگر ضعیف شدن و شل شدن سری دیگری از عضلات می‌شود که علاوه بر مشکلات ناحیه گردن در این افراد اختلال در سایر نواحی ستون فقرات (افزایش قوز پشتی و قوس ناحیه کمری و ... ) نیز ایجاد می‌گردد. حتی گاه افراد  دچار سردرد با منشا این اختلال عضلانی می‌گردند که به طور عمده در انتهای ساعات بیداری و کار فرد شروع می‌شود.

چنانچه حالت بدنی فرد اصلاح نگردد این تغییرات ایجاد شده برای همیشه و به صورت مزمن باقی می‌مانند.

از عوامل ایجاد forward head posture  میتوان به ساعتهای طولانی نشستن و کار با کامپیوتر، رانندگی، درس خواندن، تلویزیون نگاه کردن و در کودکان حمل کوله پشتی اشاره کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.