شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۸

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا:

با برنامه‌ریزی توانستیم رتبه دوم مرحله کتبی جشنواره بیست و یکم قرآن را کسب کنیم/ اجرای موفق طرح "دانشگاه حافظ قرآن" در علوم پزشکی فسا

فسا

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا، گفت: این دانشگاه نسبت به مسائل قرآنی و ترویج آن در میان دانشجویان، اساتید و کارکنان زیربنایی عمل می‌کند و کسب رتبه دوم این دانشگاه در مرحله کتبی جشنواره بیست و یکم قرآن و عترت وزارت بهداشت گواه این مدعاست.

دکتر مجید نقدی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مفدا با اشاره به موفقیت اساتید، دانشجویان و کارکنان این دانشگاه در بخش‌های مختلف جشنواره قرآن و عترت به میزبانی مشهد، خاطرنشان کرد:  یکی از دلایل اصلی کسب این موفقیت تلاش‌های ریاست دانشگاه که خود یک فرد قرآنی و دارای مقام کشوری است، می‌باشد. خوشبختانه با تلاش ایشان توانسته‌ایم جزو معدود دانشگاه‌های کوچکی باشیم که دارای اداره قرآن و عترت جداگانه‌ای است.

وی گفت: اداره قرآن و عترت مستقل دانشگاه علوم پزشکی فسا که در چارت سازمانی داخلی دانشگاه نیز دیده می‌شود کمک بزرگی به توسعه فعالیت‌های قرآنی در سطح این دانشگاه کرد به طوری که امسال دانشگاهیان ما در بخش‌های مختلف جشنواره بیست و یکم صاحب رتبه‌های قابل توجهی شدند.

نقدی یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی فسا خوشبختانه امسال در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در بین حدود ۶۰ دانشگاه و دانشکده توانست ۸ مقام کشوری در بخش‌های مختلف کسب کند که ۶ رتبه آن در بخش اساتید و کارکنان و دو رتبه مربوط به دانشجویان بود.

وی اظهار داشت: لطف خداوند متعال شامل دانشگاه علوم پزشکی فسا شد که نسیم دل‌انگیز قرآنی بین دانشجویان بخصوص اساتید دانشگاه وزیدن گرفته که جا دارد از زحمات اداره قرآن و عترت این دانشگاه و رئیس این اداره ( مهندس رشیدی) که خود مقام قرآنی دارند و صد البته همت والای مقام آوران تشکر کنم.

برگزاری منظم کلاسهای ترتیل، روانخوانی و حفظ قرآن با حضور دانشجویان در خوابگاه ها

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا در تشریح فعالیت‌های قرآنی این دانشگاه گفت: به طور هفتگی، کارمندان‏، دانشجویان و اساتید دانشگاه با حضور در کلاس‌های ترتیل و حفظ قرآن با این کتاب آسمانی انس می‌گیرند. ضمن اینکه دانشجویان ما در خوابگاه‌ها، در کلاس‌های ترتیل، روانخوانی و حفظ قرآن مرتبا حضور دارند.

وی به اجرای طرح قرآنی در ماه مبارک رمضان در این دانشگاه تحت عنوان« طرح دانشگاه حافظ قرآن» اشاره کرد و گفت: در قالب این طرح می‌خواهیم همه دانشجویان حتی به اندازه یک صفحه از قرآن، حافظ قرآن باشند. خوشبختانه تمام دانشجویان در این طرح حضوری فعال داشتند. ما در دانشگاه علوم پزشکی فسا حافظ قران از یک صفحه تا ۱۰ و ۲۰ جزء و حافظ کل قرآن داریم.

نقدی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر دفتر نهاد رهبری دانشگاه با همکاری معاونت فرهنگی و دانشجویی در قالب یک برنامه قرآنی مسابقه‌ تفسیر و روخوانی سوره حجرات که در آن سبک زندگی اسلامی در آن ساری و جاری است، را برگزار کرد که جوایزی نیز به برندگان اعطاء شد.

اجرای موفق طرح رویش فصل نو، فصل همدلی در دانشگاه علوم پزشکی فسا

وی به اجرای طرح «رویش فصل نو، فصل همدلی» اشاره کرد وگفت: در قالب این طرح، تمامی دانشجویان را به لحاظ ظرفیت و توانشان در عرصه قرآنی استعدادیابی می‌کنیم و از میان آنها دانشجویان مستعدی را که دارای ظرفیت‌های قرآنی هستند انتخاب کرده و در راستای پرورش آنها اقدامات موثری انجام می‌دهیم. این عزیزان به عنوان سرمایه‌های قرآنی، می‌توانند علاوه بر حضور در کلاس‌های خود در دانشگاه‌، در صورت تمایل در شهرهای خود از امکانات کلاس‌های قرآنی بهره‌مند شوند.

نقدی خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات ما در سال جاری این است که امسال در هفته قرآنی، میزبان تیم قرآنی وزارت بهداشت خواهیم بود و طی این یک هفته کارگاه‌های مختلف و محافل انس با قرآن برگزار خواهد شد و همچنین از ۸ نفر برگزیده و همچنین مقامات داخلی دانشگاه علوم پزشکی فسا در جشنواره بیست و یکم با حضور مقامات وزارتخانه، تجلیل به عمل خواهد آمد.

برنامه های متنوعی در دانشگاه به مناسبت هفته قرآن و عترت داریم

وی گفت: دکتر بحرالعلوم رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به دلیل درخشش علم پزشکی فسا پیشنهاد حضور تیم قرآنی وزارت بهداشت را در هفته قرآن و عترت ارایه دادند. همچنین ما انشاءالله در برنامه‌ای که در هفته قرآن خواهیم داشت از ظرفیت‌های قرآنی مرکز بیت الاحزان که از مراکز  قوی حفظ قرآن در کشور است نیز در برگزاری کارگاه‌های آموزشی و تربیت حافظان قرآنی استفاده خواهیم کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه با شروع نیمسال اول طی ماه‌های مهر تا بهمن ماه حدود ۶۵ برنامه فرهنگی در این دانشگاه به صورت میانگین برگزار می‌شود‏، گفت: خوشبختانه به لحاظ برگزاری برنامه‌های فرهنگی این دانشگاه موفق عمل کرده است.

نقدی، ایجاد احساس صداقت و نشاط در بین دانشجویان‏‏‏، اساتید و مسئولان دانشگاه و افزایش  ارتباط دوستانه این اقشار را یکی از اقدامات خوب دانشگاه طی ۵ سال گذشته ذکر کرد وگفت: روزهای نخستی که برای تصدی مسئولیت به دانشگاه آمدم ارتباطات خیلی خوبی بین مسئولان و دانشجویان حاکم نبود اما امروزه در جلسات پرسش و پاسخ دانشگاه بییند که دانشجویان ضمن اینکه مطالبات خود را از مسئولان دانشگاه دارند حرفهای خود را صمیمانه بیان می‌کنند و مطالبات صنفی، دانشجویی و فرهنگی خود را با احترام و در کنار تشکر از فعالیتهای انجام شده از ما می‌خواهند.

فعالیت اعضای شوراهای صنفی در ۷ خوابگاه و  ۴ دانشکده

وی به فعالیت‌های قابل قبول شوراهای صنفی در دانشگاه علوم پزشکی فسا اشاره کرد و گفت: در این دانشگاه به تعداد ۷ خوابگاه، ۷ شورای صنفی خوابگاهی و به تعداد ۴ دانشکده خود ۴ شورای صنفی مرتبط داریم که در راستای وظایف محوله خود، فعالیت می‌کنند. ضمن اینکه جلسات دبیران این شوراها به صورت منظم در طول سال برگزار می‌شود.

این مقام مسؤول به برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی فسا همزمان با دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: تا ۳۰ آبان امسال همزمان در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور این انتخابات برگزار خواهد شد که امیدوارم در دانشگاه علوم پزشکی فسا نیز این انتخابات به خوبی برگزار شود با گزینش افراد اصلح، بتوانیم پیگیری مطالبات دانشجویان و مسائل رفاهی و صنفی آنها باشیم. البته شهاب مجیدی دبیر شورای صنفی این دانشگاه به صورت جدی در راستای پیگیری مطالبات دانشجویان دانشگاه تلاش‌های زیادی می‌کنند.

وی به فعالیت تشکل‌های سیاسی بسیج و انجمن اسلامی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: ۷ کانون فعال از جمله کانون شعر و ادب، کانون هنر، کانون فرهنگ سلامت، خیریه باران، کانون هلال احمر و کانون اخلاق حرفه‌ای کانون‌هایی هستند که به انجام وظیفه در راستای فعالیتهای خود می‌پردازند.

اعضای کانون هنر و کانون شعر و ادب در تدارک برگزاری نمایشگاه به منظور ارایه آثار جشنواره فرهنگی هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان اینکه هر سال دو نمایشگاه بزرگ در این دانشگاه برپا می‌شود، خاطرنشان کرد: اعضای کانون هنر و کانون شعر و ادب و در حال برگزاری یک نمایشگاه مقدماتی جهت آماده کردن آثار جشنواره فرهنگی هستند.

نقدی به روند موفقیت‌آمیز دانشجویان این دانشگاه در جشنواره‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد وگفت: در سال ۸۹ و ۹۰ حدود ۸ تا ۱۴ اثر فرهنگی از دانشجویان  در وزارت بهداشت ثبت و در جشنواره فرهنگی حضور داشت که خوشبختانه این رقم در سال گذشته به ۴۰۰ اثر با حضور ۱۲۰۰ دانشجو رسید که این رقم نشان داد یک سوم دانشجویان علوم پزشکی مشارکت خوبی در عرصه فعالیتهای هنری و فرهنگی دارند.

وی به ایجاد دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی فسا در سه سال اخیر اشاره کرد وگفت: با رایزنی های فراوان و تلاش‌های مجدانه هیات رئیسه دانشگاه توانستیم از سه سال گذشته این دفتر را در دانشگاه تاسیس کنیم که این یکی از بزرگترین اقداماتی بود که ما در این دانشگاه انجام داده ایم.

نقدی با اشاره به نبود دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی فسا طی سالهای گذشته خاطرنشان کرد: طبق یکسری استانداردها، مشکلاتی بر سر راه ماه بود که خوشبختانه به لطف خدا، زحمات مسئول کل دفاتر نهاد رهبری در کشور، تلاش‌های پیگیرانه مسئولان دانشگاه این مشکلات مرتفع شد؛ به هرحال جا دارد از  زحمات دکتر رجایی نماینده ولی فقیه در دانشگاه که سه سال در دانشگاه فعالیت کردند به واسطه فعالیت‌های مختلف از جمله برگزاری منظم کرسی‌های آزاد اندیشی تشکر کنم. البته اکنون دو ماه است که حجت الاسلام عابدی مسئولیت نماینده ولی فقیه در این دانشگاه را عهده دار شده‌اند. ایشان از مبلغان خارج از کشور نیز بوده‌اند و به امر تعامل و ایجاد فضاهای باز و گفتمان‌های باز دانشگاهی تسلط کافی دارند که قرار است آبان ماه امسال نسبت به برگزاری نخستین کرسی آزاد اندیشی این دانشگاه اقدام کنیم.

در صدد برگزاری نخستین جلسه کرسی های آزاد اندیشی در سال جاری هستیم

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه یک  ماه از فعالیت حجت الاسلام والمسلمین عابدی  در سمت نماینده ولی فقیه در دانشگاه، نگذشته بود که ایشان بحث برگزاری منظم کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه و ایجاد فضا برای بیان گفتمان‌های دانشجویی را مطرح کردند.

نقدی در پایان ضمن تشکر از کارکنان مجموعه، از زحمات مدیران محترم فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فسا، روسای ادارات و همچنین تمامی کارشناسان و پرسنل خدوم معاونت فرهنگی و دانشجویی که طی ۵ سال گذشته با کمال صمیمیت و جانانه برای دانشجویان و اهداف بلند این معاونت بخصوص دانشجویان تلاش کرده اند، صمیمانه تشکر کرده و آرزوی اجر رفیع از خداوند منان برای این عزیزان کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.